Blogerzy piszą do Komisji Europejskiej w sprawie katastrofy smoleńskiej
Przesyłka dla Reding
Polscy blogerzy chcą poprzez masowe wysyłanie e-maili do Komisji Europejskiej wesprzeć inicjatywę adwokata Stefana Hambury. Jak informowaliśmy jako pierwsi, mecenas złożył na ręce unijnej komisarz Viviane Reding wniosek, by KE skłoniła polski rząd do rzetelnego prowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Jeden z inicjatorów tej akcji, bloger na portalu www.salon24.pl Grzegorz Wszołek, z którym rozmawiał "Nasz Dziennik", powiedział, że do akcji zmobilizowała internautów atrofia śledztwa. - Fatalny stan śledztwa, fakt, że większość mediów w Polsce nie interesuje się tą katastrofą, kompletny brak współpracy w tym zakresie pomiędzy Rosją i Polską, do tego dochodzą kłótnie pomiędzy panami Millerem i Klichem, to wszystko skłoniło nas, blogerów, do interwencji w taki sposób, jaki jest dla nas możliwy - powiedział nam Wszołek. Zastrzega wprawdzie, że nie ma zbyt dużego zaufania do unijnych instytucji, ale liczy, że Komisja Europejska w wyniku społecznych nacisków wywrze na Polskę presję, by rząd Donalda Tuska zajął się rzetelnie sprawą. Polscy blogerzy liczą na szerokie poparcie ich akcji i mają nadzieję, że ich działania znajdą wsparcie także w polskich mediach. - Potrzebujemy wsparcia i nagłośnienia naszej akcji w mediach i w tym miejscu szczególnie liczę na "Nasz Dziennik" - mówi Wszołek.
Na jednym z portali blogerzy napisali m.in.: "Jak wygląda wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - każdy widzi. Przed nami szansa, by wyrazić swoje zaniepokojenie tym, co się wokół śledztwa dzieje, i zainteresować Komisję Europejską. (...) chcemy namówić blogerów Salonu 24 i nie tylko do zaalarmowania Brukseli, by podjęła stosowne kroki. (...) Możemy pokazać, że nie zgadzamy się tylko na wysłuchiwanie kłótni między Edmundem Klichem a ministrem Millerem, kto kogo upokorzył w Rosji, na jałowy spór o charakter lotu Tu-154M do Smoleńska. Nasza władza każdy skandal, jaki pojawia się w związku ze śledztwem, umiejętnie zamiata pod dywan i podsuwa temat zastępczy. Media nie spełniają swojej roli i mało kto rzetelnie o katastrofie informuje. Zarówno strona polska, jak i rosyjska potrzebują presji. Być może taką wywrą instytucje unijne".
- Inicjatywa zainteresowania Brukseli śledztwem mającym wyjaśnić katastrofę smoleńską nie jest osamotniona - mówi Hambura, dodając, że taka społeczna inicjatywa zdecydowanie pomoże sprawie. Jego zdaniem, przy tak dużej presji społecznej KE trudniej będzie bagatelizować problem. W ocenie Hambury, ważne jest, aby tę inicjatywę wsparły szeroko media, ponieważ zwiększyłoby to szansę na to, że komisarz Viviane Reding rzeczywiście zajmie się tym problemem. Berliński adwokat przypomina, że listy wsparcia można wysyłać na adres komisarz Reding w formie e-maili, ale także faksem lub pocztą, korzystając z następujących adresów: fax (0032-2) 296 07 46, Viviane Reding, Vice-présidente de la Commission européenne, en charge de la justice, des droits fondamentaux et de la citoyenneté, BE-1049 Brussels, Belgien.
Stefan Hambura, pełnomocnik m.in. syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, złożył do Komisji Europejskiej na ręce unijnej komisarz Viviane Reding wniosek, by Komisja pomogła polskiemu rządowi i skłoniła go do rzetelnego śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, w wyniku której 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a także 95 osób towarzyszących mu w drodze na uroczystości do Katynia. Sprawa zyskuje poparcie wśród polskich polityków w Brukseli. Interpelację popierającą wniosek berlińskiego adwokata złożył europoseł Konrad Szymański (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).
Waldemar Maszewski, Hamburg
źródło: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101028&typ=sw&id=sw22.txt
Wsparcie blogerów poniżej:
http://wszolek.salon24.pl/243450,piszemy-do-komisji-europejskiej-ws-smolenska
Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska
Jak wygląda wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - każdy widzi. Przed nami szansa, by wyrazić swoje zaniepokojenie tym, co się wokół śledztwa dzieje i zainteresować Komisję Europejską. Wraz z mecenasem Stefanem Hamburą, który reprezentuje rodziny Walentynowicz i Melaka, chcemy namówić blogerów Salonu 24 i nie tylko do zaalarmowania Brukseli, by podjęła stosowne kroki. (...)
Strona internetowa Pani Komisarz i zarazem Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding
tutaj: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reding/contact/index_en.htm#post
zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka