Stefan Hambura Stefan Hambura
645
BLOG

Nasz Dziennik: Komisja Europejska sprawdzi...

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 8

Pracownicy biura komisarz europejskiej ds. sprawiedliwości Viviane Reding potwierdzają: 14 października wpłynął wniosek o zmobilizowanie polskiego rządu do rzetelnego prowadzenia śledztwa smoleńskiego.

Jak poinformował w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" rzecznik Komisji Europejskiej Matthew Newman, biuro Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, ma regulaminowych 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Komisja na pewno dokładnie zapozna się z treścią pisma przesłanego w tej sprawie - powiedział rzecznik, dodając, że wtedy komisarz podejmie odpowiednie decyzje, a odpowiedź powinna nastąpić na początku listopada.
Berliński adwokat Stefan Hambura, pełnomocnik m.in. syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, napisał wniosek do unijnej komisarz Viviane Reding, w którym przypomina, że Komisja Europejska jest zobowiązana czuwać nad prawidłowym stosowaniem prawa UE, a jego zdaniem, polski rząd dopuścił się w śledztwie smoleńskim wielu uchybień. Dlatego zwraca się do Komisji, by "skorzystała z prawa do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia dotyczącego katastrofy smoleńskiej, jakie przysługuje jej na mocy art. 258 TFUE, a także wezwała Rzeczpospolitą Polską do zaniechania tego uchybienia, a w razie potrzeby wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu".
Warto przypomnieć, że na odpowiedź na interpelację do premiera w sprawie wyjaśnienia niektórych aspektów i uwarunkowań związanych z katastrofą smoleńską poseł Jerzy Polaczek czekał aż cztery miesiące. Otrzymał jednak całkowicie niewystarczającą odpowiedź. Polaczek pytał premiera:
1. W jaki sposób otrzymał Pan Premier informację o zaistniałej w dniu 10 kwietnia br. katastrofie, w której śmierć poniósł prezydent RP wraz z pozostałą delegacją?
2. Czy zlecił Pan Premier w dniu 10 kwietnia br. ministrom obrony narodowej, spraw zagranicznych i infrastruktury oraz szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w trybie pilnym analizy uwarunkowań faktycznych i prawnych dotyczących tego wypadku lotniczego wraz z rekomendacjami tych ministrów odnoszących się do wyboru przez Polskę pozycji prawnej naszego kraju w badaniu przyczyn tej katastrofy?
3. Czy minister obrony narodowej poinformował Pana Premiera w dniu 10 kwietnia bądź też w następnych dniach o porozumieniu ministrów obrony Polski i Rosji z 1993 r. i zastosowaniu art. 11 tegoż porozumienia przewidującego wspólne badanie przez właściwe organy polskie i rosyjskie?
4. Czy ewentualne rekomendacje dla Pana Premiera dotyczące wyboru formy prawnej udziału naszego państwa zostały przygotowane dla Pana Premiera przez ww. ministrów w dniu 10 kwietnia na spotkanie z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem wieczorem 10 kwietnia w Smoleńsku? Jakie Pan Premier złożył premierowi Putinowi propozycje ustalenia formy prawnej działań w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy w dniu 10 kwietnia w Smoleńsku?
5. Czy propozycja formy prawnej oraz trybu uzgodnień międzynarodowych i udziału naszego państwa w badaniu przyczyn katastrofy była przedmiotem porządku posiedzenia Rady Ministrów w dniach bezpośrednio po katastrofie?
6. Dlaczego z uwagi na bezprecedensowy rozmiar tej tragedii i wprost zapisy art. 11 porozumienia ministrów obrony narodowej z 1993 r. rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie doprowadził do powołania wspólnej komisji polsko-rosyjskiej kierowanej przez współprzewodniczących obu stron i zastosowania do trybu takiej komisji przepisów ICAO?
7. Którego dokładnie dnia, w jakim trybie i czy zostały dokonane przez Pana Premiera uzgodnienia z władzami Federacji Rosyjskiej o zastosowaniu formuły akredytacji - obserwatora strony polskiej przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym badającym przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem?
Jak podkreśla poseł Polaczek, odpowiedź sygnowana w imieniu premiera Tuska przez ministra spraw wewnętrznych Jerzego Millera, jest rażącym naruszeniem przez przedstawiciela rządu uprawnień nadawanych posłom przez ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także przez Regulamin Sejmu RP w zakresie prawnego obowiązku udzielania odpowiedzi na kierowane do nich wystąpienia poselskie. - Dwuzdaniowa odpowiedź Millera, gdzie jest zawarta sugestia, iż właśnie komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera będzie rozstrzygała kwestie, jak po 10 kwietnia przebiegały uzgodnienia międzynarodowe dotyczące pozycji prawnej Polski w badaniu tej katastrofy, przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu jako dowód na rażące naruszenie prawa przez urzędników - twierdzi Polaczek.
- Sytuacja, że pół roku od katastrofy nikt publicznie nie stwierdził, w jakim trybie zostały dokonane uzgodnienia dotyczące wyrażenia zgody jedynie na akredytacje polskiego przedstawiciela w MAK, a nie zastosowano innych rozwiązań, jest najlepszym świadectwem braku nie tylko polityki informacyjnej rządu, której zresztą w ogóle nie ma w tej sprawie, ale także dowodem na całkowity brak wiedzy o uwarunkowaniach prawnych w tej materii - mówi Polaczek. - Do dzisiaj nie wiemy, którego dnia po katastrofie i w jakim trybie akredytację uzyskał Edmund Klich, i nie wiemy, czy minister spraw wewnętrznych poinformował swojego zwierzchnika o porozumieniu polsko-rosyjskim regulującymi sprawę powołania wspólnej komisji do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. A co dopiero mówić o dziesiątkach innych informacji, które powinny być merytorycznie przekazane opinii publicznej - dodaje.
Poseł PiS jeszcze raz wysłał do premiera interpelację z tymi samymi pytaniami: "Zwracam się w sposób stanowczy do Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi w najbardziej elementarnych kwestiach dotyczących działań organów państwowych po 10 kwietnia br. w zakresie wyboru pozycji prawnej naszego kraju w badaniu przyczyn tej katastrofy". Można mieć tylko nadzieję, że tym razem rząd odpowie w regulaminowym terminie i będzie to odpowiedź treściwa. W przeciwnym wypadku uzasadnione będzie publiczne postawienie pytania: Czego boi się w sprawie smoleńskiej ekipa Donalda Tuska?
Waldemar Maszewski, Hamburg
 

źródło: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101022&typ=sw&id=sw11.txt

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka