Stefan Hambura Stefan Hambura
3666
BLOG

Smoleńsk: Czy Premier Tusk boi się odpowiedzieć?

Stefan Hambura Stefan Hambura Polityka Obserwuj notkę 12

 

Poseł na Sejm RP                                Warszawa, 20 października 2010 r.

Jerzy Polaczek

Klub Parlamentarny PiS

 

 

 

 

Pan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

 

 

INTERPELACJA

 

 

w sprawie wyjaśnienia niektórych aspektów i uwarunkowań związanych z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem – interpelacja ponowna (nr 16510)

 

 

 

Szanowny Panie Premierze,

 

Po upływie 4 miesięcy otrzymałem odpowiedź na niniejszą interpelację, która w jakimkolwiek miejscu nie odnosi się do pytań przekazanych Panu Premierowi już w połowie czerwca 2010 roku. Odpowiedź jaka wpłynęła, która składa się z dwóch zdań, traktuję jako rażące naruszenie przez przedstawiciela Rządu uprawnień jakie Posłom na Sejm RP nadaje ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także Regulaminu Sejmu RP w zakresie prawnego obowiązku udzielania odpowiedzi na kierowane do nich wystąpienia poselskie.

W związku z powyższym uznaję udzieloną odpowiedź za niezadowalającą i ponownie zwracam się w sposób stanowczy do Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi w najbardziej elementarnych kwestiach dotyczących działań organów państwowych po 10 kwietnia br.       w zakresie wyboru pozycji prawnej naszego kraju w badaniu przyczyn tej katastrofy.

Ponawiam wszystkie zawarte w interpelacji z dnia 14 czerwca br. (nr 16510) pytania:

 

1. W jaki sposób otrzymał Pan Premier informację o zaistniałej w dniu 10 kwietnia br. katastrofie, w której śmierć poniósł prezydent RP wraz z pozostałą delegacją?

   2. Czy zlecił Pan Premier w dniu 10 kwietnia br. ministrom obrony narodowej, spraw zagranicznych i infrastruktury oraz szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w trybie pilnym analizy uwarunkowań faktycznych i prawnych dotyczących tego wypadku lotniczego wraz z rekomendacjami tych ministrów odnoszących się do wyboru przez Polskę pozycji prawnej naszego kraju w badaniu przyczyn tej katastrofy?

   3. Czy minister obrony narodowej poinformował Pana Premiera w dniu 10 kwietnia bądź też w następnych dniach o porozumieniu ministrów obrony Polski i Rosji z 1993 r. i zastosowaniu art. 11 tegoż porozumienia przewidującego wspólne badanie przez właściwe organy polskie i rosyjskie?

   4. Czy ewentualne rekomendacje dla Pana Premiera dotyczące wyboru formy prawnej udziału naszego państwa zostały przygotowane dla Pana Premiera przez ww. ministrów w dniu 10 kwietnia na spotkanie z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem wieczorem 10 kwietnia w Smoleńsku? Jakie Pan Premier złożył premierowi Putinowi propozycje ustalenia formy prawnej działań w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy w dniu 10 kwietnia w Smoleńsku?

   5. Czy propozycja formy prawnej oraz trybu uzgodnień międzynarodowych i udziału naszego państwa w badaniu przyczyn katastrofy była przedmiotem porządku posiedzenia Rady Ministrów w dniach bezpośrednio po katastrofie?

   6. Dlaczego z uwagi na bezprecedensowy rozmiar tej tragedii i wprost zapisy art. 11 porozumienia ministrów obrony narodowej z 1993 r. rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie doprowadził do powołania wspólnej komisji polsko-rosyjskiej kierowanej przez współprzewodniczących obu stron i zastosowania do trybu takiej komisji przepisów ICAO?

   7. Którego dokładnie dnia, w jakim trybie i czy zostały dokonane przez Pana Premiera uzgodnienia z władzami Federacji Rosyjskiej o zastosowaniu formuły akredytacji - obserwatora strony polskiej przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym badającym przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem?

 

 

                                                                                    Z poważaniem

 

 

 

 

 

HISTORIA:

 

 Interpelacja nr 16510: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/3001bd878392962bc12573b500459bdb/f4ed43f42b453cafc12577460048859a?OpenDocument

Interpelacja nr 16510 - Warszawa, dnia 14 czerwca 2010 r.: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/2F4127FB

odpowiedź: http://orka.sejm.gov.pl/izo6.nsf/www1/i16510o0/$File/i16510o0.pdf

 

 

 

zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi oraz prawem wspólnotowo-unijnym tzw. prawem europejskim

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Polityka