Cyfrowy świat to nie tylko olbrzymie możliwości, ale i nowe zagrożenia. Jak chronić najmłodszych przed oszustwami, cyberprzemocą i niebezpieczeństwami? Odpowiedzi na te trudne, ale kluczowe pytania postarało się dać GAMIVO w dostępnym za darmo poradniku „Children's Safety in Cyberspace”.
GAMIVO łączy w swojej działalności gaming i e-commerce, dzięki czemu dobrze zna zagrożenia czyhające w cyfrowym świecie i wie, jak się skutecznie przed nimi bronić.
– Firmy potrzebują bardzo zaawansowanych sposobów ochrony przed cyberprzestępcami. Natomiast wiedza i ostrożność zazwyczaj wystarczą, aby zwykli użytkownicy skutecznie omijali czające w sieci pułapki. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie naszych pracowników oraz zaproszonych ekspertów, by stworzyć przejrzysty i użyteczny poradnik dla każdego, kto chce wprowadzić do cyfrowego świata młodsze pokolenie – wyjaśnia Paweł Zemka, CRO GAMIVO.
Wiedza to potęga… i bezpieczeństwo
Większość problemów związanych z bezpieczeństwem dzieci w sieci wynika z braku edukacji i świadomości zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych. Phishing, fałszywe sklepy internetowe czy kradzież danych osobowych często działają dlatego, że dzieci nie wiedzą, jak rozpoznawać oszustwa i jaka jest wartość informacji. Podobnie jest z cyberprzemocą i groomingiem.
– Nawet dorośli często padają ofiarą phishingu czy zbyt nierozważnie dzielą się danymi w internecie. Chociaż nasz e-book koncentruje się na bezpieczeństwie młodszych graczy i internautów, to gorąco polecam, aby przeczytał go każdy. Ta wiedza może okazać się przydatna szybciej, niż nam się wydaje – zapewnia Paweł Zemka.
Dzieci w świecie gier
Ważną, a często nie do końca rozumianą kwestią, są również gry wideo, które już dawno weszły do pierwszej ligi popkultury. Całkowite odcięcie dzieci od nich jest więc w zasadzie niemożliwie. W dodatku nie wydaje się dobrym pomysłem, gdyż wirtualna rozrywka stanowi wartościowe narzędzie edukacyjne i pomaga w rozwoju logicznego myślenia, refleksu czy znajdowania rozwiązań.
– Opowieści o tym, że granie w Mortal Kombat czy GTA zrobi z kogoś przestępcę świetnie wyglądają na nagłówkach, ale są szkodliwymi mitami. Niemniej gry te nie nadają się dla najmłodszych z innych powodów. Podstawą jest orientowanie się, po jakie tytuły sięga dziecko oraz pomaganie w wyborze odpowiedniej gry. Podpowiadamy więc, na co zwracać uwagę. Wiele osób ignoruje na przykład mechaniki, które same w sobie nie są złe, ale mogą mieć fatalny wpływ na najmłodszych jak mikrotransakcje czy rozwiązania zbliżone do hazardu – tłumaczy Andrzej Bazylczuk, PR manager GAMIVO.
Niebezpieczeństwa wciąż ewoluują. Ledwie kilka lat temu zrobienie wiarygodnych deepfake'ów było bardzo drogie. Dziś technologia AI jest szeroko dostępna i chętnie używana przez oszustów. GAMIVO zamierza cyklicznie aktualizować swój poradnik, żeby zawarte w nim informacje odpowiadały na bieżące problemy i wyzwania.
Biznesowe spojrzenie. Najnowsze informacje o polskiej giełdzie oraz biznesie. Analizy, opinie raporty, komentarze.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie