Pan Jan Krzysztof Bielecki nie miał w roku 2011 czasu na udzielenie mi odpowiedzi na pytania dotyczące spraw polsko-niemieckich.
Korzystając z okazji, ponawiam niektóre z nich w roku 2012:
1. W roku 1991 był Pan Prezesem Rady Ministrów.
Czy przyjęcie traktatu polsko- niemieckiego, podpisanego 16 czerwca 1991 roku, wynikało tylko z dyktatu Niemców, czy też było wynikiem pertraktacji? A jeżeli było wynikiem pertraktacji, to co Polska uzyskała w zamian za rezygnację ze statusu prawnego mniejszości polskiej w Niemczech?
2. Przez ponad sześć lat był Pan prezesem zarządu Banku Pekao S.A (1993-2010).
W deklaracji ideowej Banku czytamy:
"Henryk Gruber, Prezes Pocztowej Kasy Oszczędności, był pierwszym, który zwrócił uwagę, że ośmiu milionom Polaków żyjącym na obczyźnie potrzebny jest bank, któremu będą mogli zaufać i który zaoferuje oczekiwane usługi finansowe. Jego idea stała się faktem 17 marca 1929 roku, kiedy to na podstawie decyzji Ministerstwa Skarbu został powołany Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. "
Co zrobił Pana zarząd dla otwarcia filii Pana Banku, firmy-siostry lub jakiejkolwiek innej formy banku w Niemczech? Czy to za Pana kadencji zwinięto zagraniczne filie Banku?
3. W roku 1990 Dresder Bank, a w 1995 Deutsche Bank utworzyły filie w Polsce. W roku 1995 powstaje uniwersalny bank HYPO-BANK POLSKA jako 100-procentowa Spółka Akcyjna niemieckiego banku Bayerische Hypotheken- und Wechsel- Bank Aktiengesellschaft.
Czy zajmowałą się Pan doradztwem dla tych banków?
Wszystkiego (naj)lepszego w Nowym Roku!
Inne tematy w dziale Polityka