Marcin Gugulski Marcin Gugulski
753
BLOG

Trzynasty konsystorz i trzeci papież

Marcin Gugulski Marcin Gugulski Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Na konsystorzach papieże powołują kardynałów a oni powołają na konklawe nowego papieża. Sobotni konsystorz (5 października 2019 roku) był trzynastym w XXI wieku. 

2 pierwsze zwołał św. Jan Paweł II - w ostatnich ponad 4 latach swego pontyfikatu.

5 kolejnych papież Benedykt XVI - w trakcie pontyfikatu przerwanego po niemal 8 latach.

6 ostatnich papież Franciszek – co zajęło mu nieco ponad 6 i pół roku (w 2012 roku dwukrotnie zwoływał kardynałów do Rzymu na konsystorze i był to pierwszy taki przypadek od 1929 roku).

Od soboty kolegium kardynalskie liczy 128 elektorów, z których 18 powołał św. Jan Paweł, 43 Benedykt a 67 - czyli już ponad połowę - Franciszek. 

Od 17 sierpnia nie ma już wśród elektorów ani jednego urodzonego przed wybuchem II wojny światowej.

41 lat temu czterech elektorów wybierających kard. Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową urodziło się w XIX wieku, ale aż 21 (tj. 19%) najmłodszych, w tym kard. Wojtyła, miało mniej niż 60 lat, więc urodziło się już po zakończeniu I wojny światowej.

Dziś tylko sześciu elektorów (niecałe 5%) ma mniej niż 60 lat.

W 1978 roku odbyły się dwa konklawe, więc rok ten nazwano Rokiem Trzech Papieży. Poprzedni taki miał miejsce w 1605 roku a kiedy będzie następny, to zależy od woli Bożej, ale też troszkę od stanu zdrowia papieży Benedykta XVI i Franciszka.


W 1724 roku, po śmierci 69-letniego papieża Innocentego XIII kardynałowie powierzyli pierścień Rybaka 74-letniemu słudze Bożemu Vincenzo Maria (Piotrowi Franciszkowi OP) kard. Orsini de Gravina, który ostatecznie przybrał imię Benedykta XIII i któremu zawdzięczamy m.in. kanonizację św. Stanisława Kostki.

Był to ostatni w dotychczasowych dziejach Kościoła przypadek, gdy papieżem obrano kardynała starszego niż jego zmarły poprzednik.


Jeszcze czasem coś piszę lub liczę, ale już nie tu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo