Już we wrześniu1939 roku nasze miasto poniosły ogromne, do dziś nie zrekompensowane straty.
Dziś 79. rocznica niemieckiego nalotu dywanowego na Warszawę. Według dotychczasowych ustaleń zginęło tego dnia ok. 10 tys. warszawiaków a 35 tys. zostało rannych, zaś 12% zabudowy miejskiej uległo zniszczeniu. Luftwaffe zbombardowała m.in. warszawską gazownię, elektrownię i stację filtrów (widoczny na zdjęciu Zamek Królewski już 17 września). Wobec braku prądu zamilkła rozgłośnia radiowa Warszawa II, nadająca z Fortu Mokotowskiego. 26 września oddziały niemieckie przeprowadziły szturm na miasto, który jednak nie zakończył się pełnym powodzeniem.
Wszystkie fot. NAC
Pod linkami [link 1] [link 2] raport o stratach wojennych Warszawy, opracowany w 2004 roku przez zespół (pod kierunkiem prof. Wojciecha Fałkowskiego, w latach 2015–2017 wiceministra w MON, od 2017 dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie), powołany przez ówczesnego Prezydenta m.st. Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego:
Raport (oraz inne dokumenty dotyczące polskich strat) jest też dostępny na stronie Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej pod przewodnictwem pos. Arkadiusza Mularczyka [link 3].
Raport był przez dłuższy czas trudno dostępny na stronie internetowej m.st. Warszawy i dopiero po mojej interwencji [link 4] został udostępniony w dogodnej dla zainteresowanych lokalizacji:
66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura