Kto i po co wygumkował życiorys prof. Wojciecha Roszkowskiego ps. Andrzej Albert? Czytam na TVNWarszawa.TVN24.pl biogramy czworga tegorocznych kandydatów na Honorowych Obywateli Warszawy i nadziwić się nie mogę.
Nie dziwią mnie kandydaci, bo wiem, kto ich zgłaszał, ani ich dorobek, bo można by nim obdzielić nawet 8 osób i jeszcze sporo by zostało. Dziwię się jedynie temu, czego w jednym z tych życiorysów brak. Oto bowiem, co o ich aktywności w latach 1976-1989 pisze TVN Warszawa [link]
Uczestniczka Powstania Anna Jakubowska ps. Paulinka „w latach `80 działała w podziemiu solidarnościowym”.
Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska[-Okońska] „działała społecznie od lat 70., kiedy związana była z opozycją demokratyczną i współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła też do Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu oraz działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom”.
Tłumaczka i uczestniczka Powstania Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. Grodzka „działała społecznie, w tym m.in. na rzecz internowanych i więźniów politycznych w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W latach 70. była też zaangażowana w społeczną szkołę dla młodych tłumaczy, która przygotowywała młodych adeptów filologii”.
Ekonomista prof. Wojciech Roszkowski „Pod koniec lat 80. został stypendystą w Wilson Center Fellow w Waszyngtonie”.
Kto uwierzy TVN Warszawa, ten gotów pomyśleć, że ex-europarlamentarzysta PiS przespał lata przedsierpniowej opozycji, „Solidarności” i stanu wojennego na stypendium w USA. A tymczasem już w latach 70. był on związany z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, a czytelnikom bibuły i członkom „Solidarności” dał się poznać, pod pseudonimem Andrzej Albert, jako autor wielokrotnie w latach 1982-1989 wznawianej bestsellerowej drugoobiegowej „Najnowszej historii Polski 1914-1980”.
Kto mu wygumkował życiorys?
Skoro w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Warszawy [link] stoi jak byk, że prof. Roszkowski w okresie PRL „był związany z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym” i „jest autorem publikacji poświęconych historii Polski w XX wieku, wydawanych … początkowo pod pseudonimem `Andrzej Albert`”, to… odpowiedź nasuwa się sama: nie gumkowali wnioskodawcy ani Przewodnicząca Rady Warszawy, lecz anonimowe kw z TVN.
Dlaczego mnie to nie zaskakuje?
XLVIII Sesja Rady m.st. Warszawa rozpocznie się w czwartek 7 czerwca o godz. 10.00 w Sali Warszawskiej na IV p. PKiN na Pl. Defilad. Drugi z siedemnastu punktów planowanego porządku obrad to: Projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy (druk nr 2137) [link].
fot. F. Mazur/AG, KPRP, tvn24, A. Hulimka/Reporter/Forum (wg tvnwarszawa.tvn24.pl)
66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura