Mokotowska policja ustala, czy Burmistrz Dzielnicy Mokotów i dwoje jego zastępców (wszyscy troje z rekomendacji PO) popełnili wykroczenie, prowadząc zakazaną przez Kodeks wyborczy agitację wyborczą na terenie Urzędu Dzielnicy Mokotów.
Kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich burmistrz Bogdan Olesiński oraz wiceburmistrzowie Krzysztof Skolimowski i Monika Gołębiewska-Kozakiewicz pojawili się na terenie Urzędu Dzielnicy Mokotów przy ul. Rakowieckiej 25/27 z tablicami agitacyjnymi z napisem # głosuję na Bronka i pozowali z nimi do zdjęcia a następnie 20 maja ok. godz. 09.54 burmistrz Olesiński i wiceburmistrz Skolimowski (obecnie kandydat PO na posła) zamieścili to zdjęcie na swoich profilach na Facebooku, poprzedzając je agitacyjnym wstępem: Zapraszamy do głosowania na Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Warto. Razem damy radę. #goBron #popieram Komorowskiego…
9 czerwca mokotowski radny Marcin Gugulski (obecnie kandydat PiS na posła) skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez burmistrza i dwoje jego zastępców czynu zabronionego określonego w art. 108 §1 ust. 1 z związku z art. 105 §1 i art. 494 §1 Kodeksu wyborczego.
Art. 108 §1 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy zabrania prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów.
Art. 494 §1 Kodeksu wyborczego stanowi, że kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów – podlega karze grzywny.
15 czerwca Prokuratura Okręgowa przesłała zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów „celem dalszego procedowania”.
6 lipca Prokuratura Rejonowa stwierdziła, że prowadzenie 20 maja 2015 r. w Warszawie na terenie Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy agitacji wyborczej w związku z wyborami prezydenckimi stanowi wykroczenie, w związku z czym postanowiła o przekazaniu materiałów postępowania do Komendy Rejonowej Policji Warszawa II „celem prowadzenia odrębnego postępowania w sprawie o wykroczenie”.
13 października – może nieco późno, ale podobno lepiej późno niż wcale – Policja przesłuchała w tej sprawie pierwszego świadka.
66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka