Marcin Gugulski Marcin Gugulski
249
BLOG

Równość – Gender – Zwalczanie

Marcin Gugulski Marcin Gugulski LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

15 kwietnia Rada Warszawy ma głosować nad przyjęciem przedstawionego przez przewodniczącą Ewę Malinowską-Grupińską (KO/PO) projektu uchwały w sprawie „podjęcia współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi Państw - Sygnatariuszy Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”.

image

A ponieważ w art. 33 Konstytucji RP mamy już zapisane równe prawa kobiet i mężczyzn „w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym” oraz równe prawo „do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagrodzenia za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”, więc postanowiłem sprawdzić, czym ponadto chcą nas – tj. warszawianki i warszawiaków – uszczęśliwić panie i panowie radni z rządzącej Warszawą koalicji?

Mam nadzieję, że ten parostronicowy wybór z 24-stronicowej Karty da o tym jakie takie wstępne wyobrażenie…


Gender budgeting


„Część I. Zasady. Sygnatariusze Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym uznają co następuje jako fundamentalne zasady swoich działań: […] 5. Perspektywa równości płci musi być uwzględniana pod uwagę przy tworzeniu polityki, metod i instrumentów, które wpływają na codzienne życie społeczności lokalnej np. poprzez techniki głównego nurtu zarządzania (gender mainstreaming) oraz budżetowanie pod kątem płci (gender budgeting). W tym celu doświadczenie kobiet w życiu lokalnym, warunki życia i pracy, muszą zostać rozpoznane i uwzględnione. […]”


Zwalczanie języka i obrazów


„Część III. Demokratyczna odpowiedzialność. […] Rola polityczna […] Artykuł 6 – Przeciwstawianie się stereotypom / 1) Sygnatariusz zobowiązuje się do zwalczania, tak dalece jak to możliwe, uprzedzeń, praktyk i użycia języka i obrazów, które oparte są na idei wyższości lub niższości jednej z płci, czy stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn. […] 3) Sygnatariusz pomoże także swoim pracownikom, poprzez szkolenie i inne środki, zidentyfikować i eliminować stereotypowe podejście i zachowanie, a także ustali standardy zachowania w tym względzie. 4) Dążąc do równości kobiet i mężczyzn Sygnatariusz przeprowadzi działania i kampanie podnoszące świadomość o krzywdzącym wpływie stereotypów płci. […]”


Kobiety na traktory, faceci do pieluch


„Rola pracodawcy / Artykuł 11 […] 1) Sygnatariusz jako pracodawca uznaje prawo do równości kobiet i mężczyzn we wszystkich aspektach zatrudnienia, łącznie z organizacją i warunkami pracy. 2) Sygnatariusz uznaje prawo do łączenia życia zawodowego, społecznego i rodzinnego oraz prawa do godności i bezpieczeństwa w miejscu pracy. 3) Sygnatariusz zobowiązuje się do podjęcia wszystkich uzasadnionych środków, włączając działania wspierające w ramach swoich kompetencji prawnych, we wspieraniu powyższych praw. 4) Środki, o których mowa w punkcie 3 obejmują następująco: / a. sprawdzenie polityki i procedur odnoszących się do zatrudnienia w organizacji, opracowanie i stosowanie w kwestiach związanych z zatrudnieniem Równościowego Planu Działania, w celu zniesienia nierówności w określonym czasie i obejmuje m.in. […] Środki zapewniające zrównoważony udział kobiet i mężczyzn na wszystkich szczeblach, w szczególności odnoszące się do nieproporcjonalności na wyższym szczeblu zarządzania. / Środki zwalczające segregację opartą na płci, i zachęcanie pracowników do wykonywania zawodów przypisanych tradycyjnie drugiej płci […] d. Wspieranie godzenia życia zawodowego, społecznego i rodzinnego poprzez: […] Zachęcanie mężczyzn do skorzystania z ich prawa do opieki nad dziećmi i innymi osobami.”


Zamówienia publiczne tylko dla zwalczających


„Zamówienia publiczne i umowy / Artykuł 12 / 1) Sygnatariusz zobowiązuje się, że w wykonywaniu swoich zadań i obowiązków wynikających z zamówień publicznych, włączając umowy na dostawę produktów, wykonanie usług i prac, będzie wspierać równość między kobietami i mężczyznami. 2) Sygnatariusz uznaje, że ta odpowiedzialność jest szczególnej wagi gdy zleca innym jednostkom prawnym wykonanie ważnych usług publicznych, za które prawnie sam jest odpowiedzialny. W takich przypadkach sygnatariusz zapewni, że jednostka prawna wygrywająca umowę (bez względu jaka jest jej forma własności) ma taki sam obowiązek zapewnić czy promować równość między kobietami i mężczyznami, jakie miałby sygnatariusz jeśli dostarczałby usługi bezpośrednio. 3) Sygnatariusz zobowiązuje się, jeśli uważa za stosowne, wprowadzić następujące kroki: a) dla każdej znaczącej umowy proponuje włączenie i uwzględnienie odpowiednich uregulowań dotyczących płci i możliwości pełnoprawnego promowania równości; b) zapewnia, że specyfikacja umowy uwzględnia cele równości płci; c) zapewnienie, że inne wymagania i warunki dla konkretnej umowy uwzględniają i odzwierciedlają te cele; […] f) Zapewnienie, że warunki umowy głównej obejmują wymóg, że podwykonawca respektuje równość płci.”


Zwalczanie w edukacji


„Rola dostawcy usług / Artykuł 13 – Edukacja i kształcenie ustawiczne / […] 3) Sygnatariusz uznaje potrzebę likwidowania stereotypów ról kobiet i mężczyzn we wszystkich formach edukacji. W tym celu zobowiązuje się do następujących środków: / Sprawdzania materiałów edukacyjnych szkół i innych programów edukacyjnych oraz metod nauczania, w celu zapewnienia, że zwalczają one stereotypowe postawy i praktyki / Podjęcie specjalnych działań zachęcających do podejmowania nie tradycyjnych wyborów kariery (nie tradycyjnych zawodów przypisanych konkretnej płci) / Włączenie, w ramach kursów edukacji obywatelskiej i edukacji dla obywatelstwa elementów, które podkreślają wagę równego udziału kobiet i mężczyzn w procesie demokratycznym. / 4) Sygnatariusz uznaje, że sposób w jaki prowadzone są szkoły i inne placówki edukacyjne pokazuje ważne dla dzieci i młodzieży modele. Dlatego zobowiązuje się promować równy udział kobiet i mężczyzn na wszystkich szczeblach zarządzania i kierowania szkołami.”


Twinning


„Twinning i współpraca międzynarodowa / Artykuł 30 / 1) Sygnatariusz uznaje rolę twinningu oraz współpracy na szczeblu europejskim oraz międzynarodowym w życiu samorządów lokalnych i regionalnych, w zbliżaniu do siebie obywateli i promowaniu uczenia się od siebie i porozumienia ponad granicami państwowymi. 2) Sygnatariusz zobowiązuje się w swoich działaniach w dziedzinie twinningu i współpracy na szczeblu europejskim i międzynarodowym: / Włączać równo kobiety i mężczyzn z różnych środowisk do tych działań / Korzystać z twinningu, współpracy na arenie europejskiej i międzynarodowej jako platformy wymiany wzajemnych doświadczeń, nauki w sprawach odnoszących się do równości kobiet i mężczyzn / Uwzględniać równościowy podział płci w podejmowanych przez siebie zdecentralizowanych działaniach.”


Jeśli jednak po tej lekturze czytelniczka lub czytelnik nadal nie wie co to są „gender budgeting” i „twinning” – oraz czym to pachnie – może albo przeczytać [pod linkiem] cały ten długi dokument albo może mi uwierzyć na słowo, że nigdzie tego nie wyjaśniono w nim ani o włos dokładniej niż w tym moim wyborze.

66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo