Gubernator Gubernator
190
BLOG

Kamienica Waltzów

Gubernator Gubernator Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

http://grupamiejska.blogspot.com/2018/01/kamienica-waltzow.htmlimage

Z góry inaczej się widzi, z góry widać inaczej, te mury widziały wiele, tu elegancko było i stylowo, secesyjnie i sensacyjnie, tu gestapo Prawdzica Kusego aresztowało, te mury widziały wiele, tu dziwne historie się działy, tu ludzie mieli zawały, tu niedaleko na tej samej ulicy tam, gdzie Pianista się ukrywał, mistrz szachowy linie Przepiórki wymyślił, jak grać z pionem i królem przeciw królowi, a życie to nie gra i zabawa, też go w Palmirach zabili, ale i on nie wymyślił jak nieboszczyka ożywić ....a szmalcowników takich co tu ostatnio widziałem, to śmiercią kiedyś karali. To gorsze niż za Niemca co się teraz wyprawia ... grozili tutaj ludziom, nękali. Nachodzili. Do śmierci niektórych doprowadzili, za wiedzą tfu...fałszywych właścicieli tak jak by ciągle Intelligenzaktion trwała, ....przed wojną ta ulica to elegancka była, pion trzymała a teraz to fasada tylko. W pionie wartość tkwi, w pionie ... a w końcówce rośnie, i morale wzrasta, i ku lepszemu idzie, złodziei będą sądzić, oszustów karać, sen taki miałem, że Polska się pozbędzie zdrajców i szumowin, że znów mogę powiedzieć, dumnym Warszawiakiem jestem, Polakiem ...- powiedział i dodał-bo tak mi się podoba. To moja ściśle prywatna sprawa-uśmiechnął się. Sza’rom fasadę rozświetlił promień słońca. Niespiesznym krokiem w kusym paltociku oddalił się w kierunku Politechniki. To chyba był jakiś profesor ? Nad miastem wstawał nowy dzień.

Janusz Kusociński, pseud. Kusy, Prawdzic (ur. 15 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 21 czerwca 1940 w Palmirach) – polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m [1]. Wielokrotny mistrz oraz rekordzista Polski w biegach średnich i długich.26 marca 1940 został aresztowany przez Gestapo w bramie domu przy ulicy Noakowskiego 16, w którym mieszkał. Uwięziony początkowo na Mokotowie, następnie na Alei Szucha. Torturowany w celu wymuszenia zeznań w czasie przesłuchań przez Gestapo. W dniach 20-21 czerwca 1940 roku został wywieziony z Pawiaka transportem do Palmir pod Warszawą [3]. Zginął rozstrzelany w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB


Władysław Szpilman, pseud. Al Legro (ur. 5 grudnia 1911 w Sosnowcu, zm. 6 lipca 2000 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista i aranżer żydowskiego pochodzenia. Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Skomponował ponad 500 przebojów m.in. „Tych lat nie odda nikt” oraz „Nas zaczarować musiał deszcz”. Wieloletni pracownik Polskiego Radia, gdzie m.in. grał koncet Chopina w trakcie bombardowania Warszawy w 1939 r. W czasie okupacji trafił do getta, a następnie po ucieczce na aryjską stronę Warszawy ukrywał się w domach polskich artystów.

Dawid Przepiórka (ur. 22 grudnia 1880, zm. w I poł. 1940 r. w Palmirach k. Warszawy) – polski szachista i kompozytor szachowy pochodzenia żydowskiego, złoty medalista olimpijski w 1930 r. w Hamburgu, mistrz Polski, wicemistrz świata amatorów, działacz szachowy.


Intelligenzaktion (akcja „inteligencja”) – niemiecki akt ludobójstwa skierowany przeciwko polskiej elicie, głównie inteligencji na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy, w której trakcie zaplanowano i metodycznie zrealizowano rozstrzelanie około 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych. Kolejnych 50 tys. deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko znikomy procent [1]. Egzekucje wykonywano od września 1939 do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski. Odpowiednikiem tej akcji na terenie Generalnego Gubernatorstwa była „Akcja AB” (Außerordentliche Befriedungsaktion – Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna), przeprowadzona między majem a lipcem 1940.


tekst Henryk Piechnik

Gubernator
O mnie Gubernator

"-Jak się panu podobało nasze miasto? - wtrąciła słówko Maniłowa. -czy mile spędził pan czas? - Bardzo ładne miasto, śliczne miasto - odpowiedział Cziczikow - i czas spędziłem mile. Mikołaj Gogol Martwe Dusze tł. Władysław Broniewski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura