Niesamowite Zwierzątka - mała odskocznia od "bieżączki"
Mrówka Panda

W rzeczywistości nie jest to mrówka, a osa z rodziny żronkowatych.Występuje w Chile i słynie z bardzo bolesnych użądleń. Taka Panda miniaturka.
Wąż penis

Tego bezokiego pięknisia znaleziono w Brazylii. Oczywiście nie jest to penis, chociaż skojarzenia są nieuniknione. Nie jest to również wąż. Atretochoana eiselti, bo tak się z łacińska nazywa, jest beznogim płazem. Fuj nie chciałabym jego nadepnąć przez przypadek.
Tenrek pręgowany

Tego malutkiego ssaka można spotkać w zaroślach i na skrajach lasów Madagaskaru. W chwili zagrożenia zwija się częściowo w kulkę, poruszając szybko kolcami, znajdującymi się na karku, co powoduje przejmujący szczęk, podobny do odgłosu uderzanych szabli. Jest jedynym znanym ssakiem, który do wydobywania dźwięków używa strydulacji (pocierania różnych części ciała).
Fruczak gołąbek

Ćma, która zachowaniem przypomina kolibra, bo spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu. Do tego „ptaszka” mam szczególny sentyment , do końca października odwiedzał mnie na tarasie, przylatywał na drugie śniadanie.
Niebieski smok

Choć nazwa potoczna i wygląd budzą szacunek, rzeczywistość jest mniej majestatyczna. Glaucus Atlanticus to ślimak morski, osiągający długość do 3 cm. Można go spotkać w oceanach u wybrzeży Europy, RPA, Mozambiku oraz na wschodzie Australii. Może z powodzeniem robić za broszkę.
Wenezuelska ćma "pudelek"

O tej ćmie odkrytej w 2009 roku nadal niewiele wiadomo. Nie przeszkodziło to jednak piękności z Wenezueli zdobyć popularność. Z datą odkrycia to się pozwolę nie zgodzić. Czyż nie przypomina ona naszą celebrytkę Korę, odkryliśmy ją przecież dużo wcześniej.
Trzewikodziób

Zamieszkujący Sudan, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad trzewikodziób jest jedynym przedstawicielem rodziny... trzewikodziobów. Ptaszysko o rozpiętość skrzydeł ponad 260 cm, w sytuacji zagrożenia lub w podnieceniu często kłapie dziobem, wydając donośny, głuchy dźwięk, "klekocząc" podobnie jak bocian.Z uwagi na swoje rozmiary rzadko kiedy lata. No, ale jego nie chciałabym widzieć w bocianim gnieździe na stodole.
Moloch straszliwy

Kolczasta zbroja, bojowe ubarwienie, spojrzenie kruszące skały i fałszywa głowa, którą dla zmyłki nosi tuż za tą prawdziwą - to wszystko tworzy obraz zniszczenia i pogardy, jakimi emanuje moloch straszliwy. Mierzy zaledwie 15-20 cm, ale na jeden posiłek potrafi pochłonąć do 2500 mrówek. To nic, że w tym czasie porusza się jak mucha w smole, gibając się do przodu i do tyłu w pozornym niezdecydowaniu. Moloch straszliwy ma to w głębokim poważaniu, ponieważ i tak żadna ofiara mu nie ucieknie, konając ze strachu. Jakie to szczęście, że taki mały, co by to było, gdyby był 10 razy wiekszy, z powodzeniem mógłby robić za wawelskiego smoka.
Inne tematy w dziale Rozmaitości