Włocławski keczup - obok zespołu koszykarskiego - jest tym, co najbardziej kojarzy się z Włocławkiem. Jest "marką", która promuje miasto. Jeżeli gdzieś w Polsce rozmawia się o Włocławku, to z reguły pojawiają się te skojarzenia.
Zniszczenie (zlikwidowanie) KZPOW – do czego, jak „okoliczności” mogą wskazywać http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/zaklad-produkujacy-znany-w-polsce-ketchup-wloclawek-przegrywa-z-lowiczem-co-dalej-84695.html) - prowadzi polityka obecnych właścicieli, to utrata wielu miejsc pracy w mieście o wysokim bezrobociu oraz pozbawienie setek rolników możliwości sprzedaży swych produktów. W tej sytuacji gołosłowne obietnice Pana Prezydenta, że „pomoże w poszukiwaniu inwestorów”, a nawet, że łaskawie „zwolni tych inwestorów z części podatków” (jak zakład padnie nie będzie żadnych wpływów dla miasta) są – de facto - „nic nierobieniem”. Są biernym oczekiwaniem na rozwój wypadków.
Mam pytanie – ile pieniędzy przeznacza rocznie Włocławek na marketing, na promocje?
Chyba najlepszą promocją Włocławka jest wytwarzany tu od wielu lat produkt, przez wielu uznawany za najlepszy tego typu produkt w Polsce?
Co stoi na przeszkodzie, żeby zamiast marnować pieniądze na „pijar”, którego skuteczność jest wiadoma, przeznaczyć te pieniądze na zakup zakładu?
Co stoi na przeszkodzie, aby miasto utworzyło spółkę, która kupi KZPOW?
Skoro dla obecnych właścicieli zakład jest „utrudnieniem” w funkcjonowaniu całej firmy, to cena powinna być niska. Tym bardziej, że unikną oni wtedy konieczności wypłacenia kosztów odpraw i innych kosztów.
A pieniądze na zakup? Chyba miasto jest wiarygodnym kredytobiorcą, a odsetki od kredytu będą chyba niższe niż wydatki na marketing w następnych latach?
Niestety, obawiam się, że ten scenariusz – bardzo korzystny dla Włocławka, bardzo korzystny dla KZPOW oraz bardzo korzystny dla dostawców, okolicznych rolników – nie tylko nie zostanie zrealizowany, ale że nawet nie pojawi się próba jego zrealizowania.
Dlaczego? Bo wybory samorządowe już jesienią. I trzeba promować Włocławek w lokalnych mediach. Tak - niejako przy okazji - także „włodarza” miasta.
Jeżeli się mylę, niech Pan Prezydent to udowodni swym działaniem ukierunkowanym na uratowanie KZPOW i ukierunkowanym na trwałe związanie tego zakładu z miastem.
To, co się dzieje obecnie z KZPOW i wokół KZPOW jak w pigułce pokazuje absurdalność sloganów (niby – teorii) ekonomicznych, głoszonych w Polsce od 25 lat. Politycy i ekonomiści, którzy nie potrafią trafnie przewidzieć niczego (wystarczy prześledzić ich wypowiedzi przed kryzysem i po jego „wybuchu”), głoszą hasła „wolnego rynku”, ale nie zauważają, że pojęcie to odnosi się do dwóch różnych zjawisk: do rzeczywistości i do abstrakcyjnego modelu.
Model ekonomiczny zakłada, że w drodze absolutnie wolnej (tzw. „doskonałej”) konkurencji na rynku pozostaną najlepsze produkty i najzdrowsze firmy. Być może mogło by się tak stać, gdyby na realnym rynku rzeczywiście istniała ta „doskonała konkurencja”, zakładająca, między innymi istnienie bardzo wielu podmiotów.
W rzeczywistości silniejsi dążą do uzyskania pozycji najbliższej monopolowi, eliminując słabszych z rynku wcale nie lepszym produktem, ale przy użyciu wielu zupełnie innych metod. Jedną z nich możemy obserwować na przykładzie KZPOW. Ta akurat polega ona na kupnie konkurencyjnego podmiotu po to, żeby zlikwidować konkurenta (nawet jeśli jest on „dochodowy”). Tym bardziej, jeśli produkuje coś lepiej.
Przez 25 lat polskie firmy były niszczone – przy wydatnym wsparciu kolejnych rządów (pewnie wszystkich) – przez zachodni kapitał. Teraz w tym „procederze” bierze udział także kapitał polski.
„Wolny rynek” jest mitem. W realnym świecie „rynek” jest częścią państwa, które ustanawia w swych przepisach „reguły gry” dla podmiotów ekonomicznych na swoim terenie.
Niestety, państwo polskie od 25 lat ustanawia „reguły gry”, które są korzystne - ale nie dla nas, Polaków.
Linki związane z artykułem
1.https://www.facebook.com/groups/bronmy.tego.co.nasze/
2.https://www.facebook.com/walczymy.o.to.co.nasze
…................
Inne teksty autora także na www.grudziecki.blog.pl
Inne tematy w dziale Polityka