niechZagrają niechZagrają
66
BLOG

Elektronika, szable i muzyka...

niechZagrają niechZagrają Kultura Obserwuj notkę 1

Muzyki nie da się odbierać inaczej, jak w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu. Z chwilą, gdy zamkną się drzwi od zewnątrz, cała przestrzeń wypełnia się dźwiękami. Tu są dozwolone różne techniki i tu jest miejsce dla przeróżnych przedmiotów gotowych wydać jakiś dźwięk. Ale muzyka to nie kakofonia. Muzyka to zespół dźwięków bardzo precyzyjnie określonej częstotliwości. I nie ma tutaj miejsca dla dyletantów. 

Kompozytor odpowiada za dźwiękowy obraz. Muzycy precyzyjnie odtwarzają kolejne dźwięki zgodnie z partyturą a dyrygent... Cóż, jego rola w czasie koncertu jest już znikoma. To przed koncertem, w czasie kolejnych prób z zespołem dyrygent konsekwentnie doszlifowuje każdy szczegół koncertu.

W muzyce zespołowej nie ma miejsca na indywidualność a wynik ...

Posłuchajmy koncertu "Taniec z szablami" Arama Chaczaturiana. Bez dyscypliny ten utwór byłby nie do wykonania...


https://youtu.be/aNh2wtSM8yk


Warto zwrócić uwagę na skład samego zespołu. Instrumenty smyczkowe, instrumenty dęte i perkusyjne doskonale uzupełniają się tworząc ten szczególny klimat.

Konkurencją wieloosobowego zespołu jest muzyka elektroniczna, która często powstaje w zaciszu studia muzycznego a kompozytor jest jednocześnie wykonawcą... Jest tylko jedna istotna różnica. Muzyka symfoniczna w wykonaniu orkiestrowym jest wspaniałym wydarzeniem scenicznym.

W przypadku muzyki elektronicznej - z reguły jest to utwór do odtworzenia z nagrań, w pomieszczeniu bez sceny ełnej muzyków, instrumentów i dyrygenta i bardzo często wykonawca tej muzyki jest niedostrzegalny...


O tym, że tak jest, jak to widzę, może przekonać inny kompozytor - Prokofiew. W tym przypadku muzyka także oddaje różne nastroje, doskonale nadaje się do słuchania przy zamkniętych oczach, ale pełnię przeżyć daje nam widok muzyków na scenie...


https://youtu.be/bAKl3anXkwY


Na dowód, że jest inaczej, można przytoczyć plenerowe wykonanie utworu Bolero Ravela. Prezentowane nagranie jest uliczną prowokacją, gdzie facet w koszulce bębni na środku placu przebijając się przez miejski gwar. Wkrótce dołączają inni muzycy tworząc kompletny zespół muzyczny z dyrygentem włącznie. Muzyka tłumi wszelki miejski zgiełk i gromadzi słuchaczy...


https://youtu.be/IsF53JpBMlk


Jeżeli ktoś nie spieszył się z wstrzymaniem nagrania po jego zakończeniu i miał przyjemność obejrzenia kolejnych propozycji You Tube, ma większy przegląd aniżeli propozycje, które tu załączam.


Czego nam brakuje ?

Uważam, że nasze powszechne wykształcenie muzyczne jest bardzo słabe i prawie żadne. Nie jestem jedyny, kto uważa, że powinna powstać literatura wprowadzająca do muzyki, adresowana dla 14-16 do 24 latków. Nie dla osób, którym marzy się kariera muzyczna ale dla wszystkich, którzy chcieliby znać się na muzyce.

Mam tu na myśli stworzenie podręcznika z podstawami muzyki, o jej kanonach i zasadach, które tworzą styl.

Osoby zainteresowane stworzeniem takiego podręcznika podstaw muzyki zapraszam do współpracy. Efektem finalnym byłoby opracowanie książkowe i może to być praca zbiorowa. Osoby zainteresowane współtworzeniem takiego opracowania mogą kontaktować się ze mną na adres studioinspiracje[at]interia.pl (należy wstawić właściwy znak z pominięciem nawiasów).


Na zakończenie chciałbym dedykować utwór Czesława Niemena, który raczej trudno jest odtworzyć na scenie. Jest to kompozycja, która doskonale ilustruje temat, który poruszaliśmy dzisiaj z pewnym młodym człowiekiem w krótkiej i przypadkowej rozmowie dzisiaj około południa...


https://youtu.be/Ew0cF2t_bD8


Wiele utworów Czesława Niemena z jego twórczości dzisiaj nie jest powszechne znanych, a szkoda. Aby tworzyć takie dzieła, potrzebna jest ogromna wiedza muzyczna i doskonale opanowany warsztat muzyczny.



Szanuję prawa drugiego człowieka

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura