grab jeden grab jeden
279
BLOG

Od 1 Lipca Znieczulenie Przy Porodzie Za Darmo

grab jeden grab jeden Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Od 1 lipca każda kobieta, która poprosi w publicznym szpitalu o znieczulenie podczas porodu, otrzyma je za darmo i bezwarunkowo.
 
 Od tygodnia kobiety w Polsce mogą rodzić bez bólu. - Świadczenie, czyli "dodatkowe znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu", kosztuje ok. 416 zł. Jest też nielimitowane. To znaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalowi za każdy poród ze znieczuleniem. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo i komfort rodzących oraz ich dzieci- mówi Sylwia Wądrzyk z biura rzecznika prasowego centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Będzie mniej "cesarek"?

- Czekaliśmy na tę decyzję od lat. O możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodu starało się wiele ośrodków medycznych w całej Polsce, także nasz - mówi prof. dr hab. Mariusz Zimmer, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Trzeba obalić mit, że poród siłami natury musi boleć. Nowoczesny to doświadczenie przyjemne, radosne i bezbolesne. Dostępność znieczulenia pozwoli pacjentkom przezwyciężyć strach przed naturalnym porodem. Wiele z nich ze względu na obawę przed bólem decydowało się na cięcie cesarskie, a jest to jednak zabieg ryzykowny. Teraz przyszłe mamy mają wreszcie alternatywę - opowiada profesor.
 
Duże zalety i małe wady

Co czeka pacjentkę, która zażyczy sobie znieczulenie podczas porodu? Prof. Zimmer: - Znieczulenia nie podaje się od razu. Najpierw trzeba mieć pewność, że poród się rozpoczął; muszą pojawić się pierwsze skurcze jednoznacznie wskazujące na poród i odpowiednie rozwarcie. Lek znieczulający wstrzykuje się do kanału rdzeniowego po mniej więcej godzinie. Pacjentka przestaje wtedy czuć ból, odczuwa jedynie napięcia macicy, ale bezbolesne. Dodatkowo, jeśli zajdzie potrzeba nacięcia krocza lub przeprowadzenia cięcia cesarskiego, nie ma konieczności podawania innego znieczulenia - można to zrobić od razu - wyjaśnia profesor.

Okazuje się, że poród ze znieczuleniem to z kolei większe wyzwanie dla położników. - Ból czasem pomaga w parciu, mobilizuje przyszłą mamę to silniejszej reakcji. Tymczasem znieczulona kobieta może nie przeć odpowiednio mocno. Wtedy naszą rolą jest dopingowanie jej i udzielanie wskazówek - mówi profesor.
------------------------
źródło: gazeta.pl
grab jeden
O mnie grab jeden

proszę pisać mi na ty jako i ja piszę, w końcu to internet a nie salon :)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Rozmaitości