GPS GPS
1898
BLOG

Fejkowe memy

GPS GPS Humor Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Podobno Tramp wygrał wybory dzięki fejkowym memom rozpowszechnianym na fejsbuku.
Mało kto zrozumie to zdanie. Fejsbuk – wiadomo: taki internetowy portal społecznościowy. Fejkowy -  wiadomo: taki oszukańczy, kłamliwy, fałszywy tekst. Mem – wiadomo: taki obrazek z wpisanym tekstem w formie graficznej, czyli jako piksele, a nie literki. Tramp – wiadomo: to człowiek, który wygrał wybory w USA i będzie niedługo ich prezydentem. Wszystkie słowa są jasne. Ale co to znaczy to całe zdanie? Jak można wygrać wybory w najpotężniejszym państwie świata rozpowszechniając jakieś rysunki z oszukańczymi napisami w jakimś portalu społecznościowym?
Nie będę tu tego rozważał. Może to coś znaczy, a może nie. Może rzeczywiście to miało wpływ na wybory, a może to fejk. Chciałbym rozważyć kwestię memów rozpowszechnianych w Internecie. Nie tylko na fejsbuku.
Dlaczego manipulacyjne, oszukańcze, kłamliwe teksty rozpowszechnia się jako memy, czyli rysunki, obrazki, zbiory pikseli, a nie po prostu jako teksty, a zatem jako zbiór znaków, na przykład w formie esemesa czy tłita? Jeśli taki tekst może spowodować wygranie w wyborach w najpotężniejszym państwie świata, czyli zmanipulowanie milionów ludzi, albo w ogóle oszukanie kogokolwiek, nawet jedną osobę, to po co tekst zamieniać na obrazek? Nie lepiej słać ten tekst wszelkimi możliwymi sposobami jako tekst?
Otóż tekstowy mem ma taką cechę, że aby przerobić go na tekst trzeba go przepisać, albo zoceerować. Już mi się nie chce tłumaczyć co to znaczy zoceerować. Wyguglajcie to sobie, jeśli nie wiecie. Nie wiecie co to wyguglać? No to zmarnowaliście czas czytając do tego miejsca. Nic z tego co jest dalej napisane nie zrozumiecie.
Otóż każda porządna, rzetelna, solidna praca naukowa, czyli nawet praca magisterska, czy też licencjacka, posiada bibliografię. Autor pracy albo sam coś twierdzi, albo cytuje innych, czy też korzysta z lematów, czyli twierdzeń udowodnionych gdzieś indziej. I jeśli z czegoś korzysta, to daje odnośnik do pracy, w której to opublikowano.
Po co naukowcy to robią? Chodzi o to, żeby dało się łatwo zweryfikować tezy, które stawiają. Taki traktat to najczęściej jakiś logiczny wywód - są przesłanki i są wnioski. Rozumowanie widać w treści - i albo jest poprawne, albo nie. Ale to mało - trzeba jeszcze zweryfikować przesłanki, by uznać wnioski za prawdziwe, mimo poprawnego rozumowania. No to trzeba je wyszukać. To zajmuje czas. Szybciej zweryfikujemy traktat, gdy autor nam ułatwi znalezienie źródeł, z których korzystał. Jeśli korzystał z fejkowych źródeł, to wnioski są puste - mimo, że mogą być nawet prawdziwe, to rozumowanie jest na nic. Uzasadnienie nie działa, traktat jest do dupy.
Więc dobry fejk powinien utrudniać weryfikację. Najlepiej po prostu nie podać źródeł, nie umieścić bibliografii. Kiedyś to działało, ale dziś jest trudniej, bo każdą wątpliwość możemy wyguglać. Ktoś się na coś powołuje, na czymś się opiera, z czegoś wywodzi swoje tezy, albo w ogóle je wprost głosi jako cytaty, a my je kopiujemy do klipbordu przez kontrolce, potem wklejamy w gugla z tego klipbordu przez kontrolfał, robimy enter i widzimy gdzie to występuje. Weryfikacja twa sekundę.
No to weryfikację fejku trzeba jeszcze bardziej utrudnić. I do tego służą memy internetowe! Zamieniamy tekst na obrazek. Teraz już nie wystarczy kontrolce! Trzeba przepisać lub zoceerować - na przykład Łannołtem. Już nie sekunda, ale minuta! A memy nam na fejsbuka przypływają co pół minuty - szczególnie w czasie wyborów. Niczego nie zweryfikujemy. No to wierzymy w ciemno. I dajemy się oszukać.
A więc wszelkie memy w dyskusji po prostu kompromitują oponenta, który tym operuje. Po to się odpowiada obrazkowym memem, a nie słowami, by nie dało się tego łatwo skopiować i wyszukać w guglu by to zweryfikować. Memy to narzędzie propagandy, a nie rzetelnej polemiki. W zasadzie określenie: "fejkowe memy na fejsbuku" można uznać za pleonazm, bo nie ma innych memów niż fejkowe. Już samo użycie memu świadczy o niecnych zamiarach. Strzeżcie się tych, którzy memują, bo to oszuści albo głupki.
Więc jeśli mi ktoś w dyskusji odpowiada memem to odmawiam dalszej polemiki, dopóki nie przepisze tekstu z obrazka, który wstawił jako element rozmowy. A nawet jeśli przepisze, to i tak drastycznie traci wiarygodność polemiczną. Takie mam zasady. I każdemu to polecam.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Bibliografia:
  • Bibliografia - Bibliografia przypublikacyjna (załącznikowa) - stanowi pożądany lub obowiązkowy element utworów piśmienniczych mających charakter informacyjny i/lub naukowy, a więc takich, które mają umożliwić weryfikację zawartych w nich treści.
  • DupaDupa - część ciała, na której się siada.
  • Enter - Enter - przycisk na klawiaturze, w większości programów służący do wyboru domyślnej dla danego okna lub innej wybranej przez użytkownika akcji bądź zakończenia akapitu w edytorach tekstu.
  • Esemes - SMS - (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (esemesów) w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.
  • Fejkfake - udawać, podrabiać, fałszować, wymyślać na poczekaniu, podróbka, fałszerstwo, oszustwo, podrobiony, sfałszowany, oszukany
  • FejsbukFacebook - serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będący własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W styczniu 2014 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła około miliarda, a co miesiąc wgrywanych jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 980 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.
  • Guglać – wyszukać przy pomocy wyszukiwarki Google - amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją – skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
  • KlipbordClipboard - Schowek - część pamięci komputera (specjalnie wydzielona), zarezerwowana w systemach operacyjnych na zapisywanie wskazanych przez użytkownika danych.
  • KontrolceControl-C - Skrót klawiaturowy (ang. keyboard shortcut) – połączenia dwóch klawiszy: CTRL i C – (Kopiuj) kopiuje zaznaczoną zawartość do schowka.
  • KontrolfałControl-V - Skrót klawiaturowy (ang. keyboard shortcut) – połączenia dwóch klawiszy: CTRL i V - (Wklej) umieszcza w aktywnym miejscu zawartość schowka.
  • LematLemat - twierdzenie pomocnicze, którego głównym zastosowaniem jest uproszczenie dowodów innych, bardziej istotnych twierdzeń.
  • ŁannołtOneNote - program komputerowy, notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do tworzenia i organizowania notatek. Program OneNote po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office 2003. Jest dostępny również jako samodzielna aplikacja.
  • MemMem internetowy - rodzaj memu, rozpowszechniany i powielany przy użyciu aktualnie funkcjonujących technologii komunikowania w Internecie. Jest jednostką informacji, która replikuje się wyłącznie drogą internetową i przybiera formę obrazka, ale niezależnie od swej formy spełnia jeden warunek, a mianowicie: warunek popularności w sieci.
  • OceerowaćOCR - (ang. Optical Character Recognition) – zestaw technik lub oprogramowanie służące do rozpoznawania znaków i całych tekstów w pliku graficznym o postaci rastrowej. Zadaniem OCR jest zwykle rozpoznanie tekstu w zeskanowanym dokumencie (np. papierowym formularzu lub stronie książki).
  • PikselePiksel - (zbitka angielskich słów pics (skrót od pictures) i element), pel – najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora, telefonu), drukowanego (w technice druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparatu cyfrowego, skanera).
  • PleonazmPleonazm - (z gr. πλεονασμός pleonasmos „nadmiar”), pot. masło maślane – wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części (tzw. treści nadmiarowe); jeden z błędów logiczno-językowych.
  • TrampDonald Trump - (ur. 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański przedsiębiorca, miliarder, właściciel licznych nieruchomości komercyjnych, założyciel i dyrektor generalny The Trump Organization, osobowość telewizyjna i polityk Partii Republikańskiej; od 2016 prezydent elekt Stanów Zjednoczonych. Zostanie zaprzysiężony 20 stycznia 2017.
  • Tłittweet - krótka wiadomość w serwisie społecznościowym Twitter.
  • Weryfikacjaweryfikacja - sprawdzenie, działanie zmierzające do rozstrzygnięcia prawdziwości danego zdania.

Co jest lepsze: Rosja czy USA  <- poprzednia notka

Tagi: gps65, fejsbuk, mem, fejk


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę
GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta AI. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Rozmaitości