Mallaig to miejscowość w Szkocji. Nie leży na żadnej wyspie tylko na kontynencie… a nie, sorry, Brytania to wyspa. Niemniej do Mallaig dociera nawet kolej i tam kończy swój bieg! Musimy więc zacząć nasz opis od Brytanii. Jak zwykle w tym cyklu większość informacji zżynam z Wikipedii i wcinam swoje głupie komentarze. Łatwo odróżnicie co jest z Wikipedii, a co ja dodałem.
Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum, czyli znany Albion, który pochodzi od białych klifów wybrzeża hrabstwa Kent, albo syna Posejdona Albiona, który miał jasną karnację), to nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich. Dzisiejsza Wielka Brytania była określana jako Britannia Maior (Brytania Większa), natomiast dzisiejsza Irlandia przekształciła się z określenia Britannia Hibernia – czyli taka zimowa. Nazwa Brytania jest związana etymologicznie z Bretanią, krainą we Francji. Brytanią nazywano też południową część wyspy, dla odróżnienia od Kaledonii, nigdy nie podbitej przez Rzymian i odgrodzonej od Brytanii
Wałem Hadriana.
Poniżej zobaczymy ten wał, czy tam łol (w językach indoeuropejskich można zamieniać „w” z „ł” a potem „ł” z „l” – oraz „a” i „o”).
A zatem mamy Zimową Brytanię taką mniejszą, czyli Irlandię, i Wielką Brytanię, czyli taką Dużą Brytanię, południową, i Średnią Brytanię, północną, czyli Szkocję. Są więc trzy Brytanie.
Brytanię w czasach rzymskich zasiedlała głównie ludność celtycka: Brytowie na terenach dzisiejszej Anglii i Walii, Irlandczycy w Irlandii, oraz nieindoeuropejski lud Piktów na terenach dzisiejszej Szkocji. Po wycofaniu się Rzymian na początku V wieku, wyspy stały się celem najazdów plemion germańskich: Anglów, Sasów i Jutów.
Co jest w tym najciekawsze? No oczywiście ten lud piktyjski! No bo za Sasa to jeszcze nasi dziadkowie popuszczali pasa. Normalka. A Piktowie dziwni. Nie pochodzą z Indii. Pewnie wcześniej wyszli z Afryki niż my!
Piktowie (łac. picti – "pomalowani", ze względu na ciała pokryte tatuażami) – nazwa stosowana przez starożytnych Rzymian na określenie grupy plemion zamieszkujących ziemie obecnej Szkocji (na północ od rzek Forth i Clyde) w okresie między przybyciem Rzymian do północnej Brytanii (ok. 100 roku n.e.) a połową IX wieku. W okresie panowania rzymskiego dwoma ważnymi plemionami piktyjskimi byli Werturionowie (Verturiones), którzy mieszkali nad górnym Forth i rzeką Earn, oraz Kaledończycy. Źródła piktyjskie używają nazwy Cruithin jako nazwy własnej.
Wszelkie pisemne przekazy autorstwa samych Piktów zaginęły. Pozostała pojedyncza kronika, a raczej lista królów piktyjskich. Istnieją jednak materiały rzymskie, irlandzkie i anglosaskie, które dają nam pewne, choć niewielkie, wyobrażenie na temat historii Piktów.
Przynależność etniczna i językowa Piktów nie jest jasna, zapewne jednak byli ludem heterogenicznym, powstałym z przemieszania ludów jafetyckich z Celtami. Prawdopodobnie byli bardziej związkiem militarnym różnych plemion, niż narodem. Historycy rzymscy dzielili Piktów na Kaledonów i Wenturionów, ale zasada tego podziału nie jest jasna.
We wczes
nym średniowieczu Piktowie utworzyli państwo oparte na matrylinearnej zasadzie dziedziczenia władzy. W V-VI wieku zostali schrystianizowani, przede wszystkim za sprawą świętego Kolumbana. Zamieszkiwali obszar na północ od Muru Antoninusa, a w 843 roku połączyli się ze Szkotami pod wodzą Kennetha I, tworząc królestwo Alby. Po śmierci Konstantyna II w 943 władcy szkoccy nie przyjmowali już tytułu króla Piktów.
Z wyglądu Piktowie opisywani byli jako niscy, brodaci mężczyźni o krępej budowie ciała. Takie krasnoludy. Krasnoludy stosujące matrylinearną zasadę!
Matrylinearny system pokrewieństwa to system pokrewieństwa, w którym dzieci automatycznie po urodzeniu włączane są do grupy matki i pozostają jej członkami przez całe życie. Przekłada się to np. na dziedziczenie nazwisk rodowych, przywilejów po matce, dziedziczenie majątku po krewnym ze strony matki (np. po jej bracie) itp. A więc ci Piktowie to szkoccy Żydzi.
W systemach matrylinearnych pokrewieństwo oraz wspólnych przodków ustala się idąc po linii matki ("po kądzieli"). W skrajnych przypadkach biologiczny ojciec dziecka nie jest nawet uznawany za krewnego swoich dzieci, a członkowie jego rodziny mogą wchodzić w związki małżeńskie z jego dziećmi.
Na podstawie badań ponad pięciuset społeczeństw na całym świecie stwierdzono, że system matrylinearny występuje średnio 3 razy rzadziej niż patrylinearny system pokrewieństwa. Przykładami społeczeństw o strukturze matrylinearnej są Naxi, Trobriandczycy, Indianie Pueblo, Hopi, Irokezi lub Lhopu.
Ciekawe, nie? A zatem tam rządzą baby! No ale wróćmy do naszego
Mallaig czyli miasteczka portowego w zachodniej Szkocji, na zachodnim krańcu zabytkowej linii kolejowej z Fort William. Mieszka tu około 800 ludzi.
Podróż koleją z Glasgow, przez Fort William, do stacji końcowej w Mallaig trwa niespełna cztery i pół godziny. Polecam film pokazujący całą tę pasjonującą podróż z perspektywy maszynisty - mapa trasy obok
Obejrzyjcie tę podróż w całości by się odprężyć i nabrać odpowiedniego dystansu do świata:
Tu są informacje żeglarskie o:
Mallaig
Port w Mallaig wygląda tak:
Bloger, żeglarz, informatyk, trajkkarz, sarmatolibertarianin, futurysta AI. Myślę, polemizuję, argumentuję, politykuję, filozofuję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości