GPS GPS
421
BLOG

Stronność cz.4 - Napoleon, Europa, północna i południowa półkula

GPS GPS Rozmaitości Obserwuj notkę 2

Lewą marsz, w prawo zwrot…

Wszystkie odcinki:


Stronność cz.3 <- poprzednia część

Wszystko wskazuje na to, że źródłem rozpowszechniania się zasad ruchu drogowego na świecie jest Europa. A w Europie rozwijało się to tak, że ruch lewostronny najpierw dominował, bo obowiązywał na wyspach brytyjskich i w środkowej Europie i był spadkiem po Rzymianach, a ruch prawostronny wykształcił się w sposób naturalny we Francji. I przypadek sprawił, że podboje Napoleona w Europie zgrały się z rewolucją przemysłową, która spowodowała zwiększenie ruchu drogowego - to spowodowało, że francuski ruch prawostronny został narzucony wielu państwom europejskim.

Lewostronny ruch występuje dzisiaj w takich państwach jak: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Japonia, Tajlandia, Pakistan, Dominikana, Hongkong, Indonezja, Jamajka, Wenezuela, Lesotho, Botswana, Brunei, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, Uganda, Mauritius, Niger, RPA, Bangladesz, Papua Nowa Gwinea. Wszystko są to byłe kolonie brytyjskie, albo rejony o dużych tradycjach kontaktowania się z Brytyjczykami - z drobnymi wyjątkami.

Prawostronny ruch występuje w Europie kontynentalnej i w byłych koloniach francuskich czy hiszpańskich, albo w państwach, które przeciwstawiały się brytyjskiemu imperializmowi (np USA) - też z drobnymi wyjątkami.

Wyjątkami są Japonia, Szwecja, Austria, Węgry czy Czechosłowacja. Japonia ma ruch lewostronny do dzisiaj, a w reszcie z tych krajów zmieniono to ze względów politycznych. Austria, Węgry i Czechosłowacja zmieniły ruch na prawostronny na początku II wojny światowej na skutek decyzji władz niemieckich. W Szwecji zmieniono ruch drogowy na przeciwny w 1967 roku. - wynikało to z chęci dostosowania się do innych państw skandynawskich i europejskich.
Zmiana ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny została też dokonana poza Europą: na różnych obszarach Kanady w latach 20-tych XX wieku, w Birmie w 1970, czy w Nigerii w latach 70-tych XX wieku.

Współcześnie w sumie na półkuli północnej jeździ się głównie po prawej, ale na półkuli południowej po lewej. Mniej więcej 1/3 ludności świata żyje w państwach, w których obowiązuje ruch lewostronny.


następna część -> Stronność cz.5

Rozrośnięte państwo <- poprzednia notka
następna notka -> Program naprawy świata - sznurek

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę
GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta AI. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości