Wersja płatna ChatGPT-4 to już nie tylko humanistka, ale także matematyczka i zaawansowana programistka. Rozwiązuje nie tylko prostą zagadkę „ile waży cegła”, która była problemem dla wersji 3,5, ale również skomplikowane zadania matematyczne. Choć nie udało jej się jeszcze rozwiązać problemów otwartych, wersja GPT-5 z pewnością to zrobi.
Eksperci twierdzą, że między tymi wersjami nie ma specjalnych różnic jakościowych czy metodologicznych, tylko ilościowe. Nowsze wersje mają po prostu więcej neuronów i dłużej się uczą. To pasuje do ewolucji człowieka — staliśmy się mądrzejsi od szympansa, ponieważ mamy większe mózgi — licząc w liczbie neuronów. Skok jakościowy następuje na pewnym etapie wzrostu ilościowego.
------------------------------
Czy nasz palec się nas boi, czy nas boli? <- poprzednia część serii
następna część serii -> Świadomość sztucznej inteligencji to pamięć bieżąca
------------------------------
Oznacza to, że wkrótce powstanie AI świadoma i milion razy mądrzejsza od człowieka. Nie za sto lat, ale już w tym roku. Wkrótce otrzymamy niezbity dowód na to, że świadomość, inteligencja i mądrość to nie są kwestie metafizyczne, kwantowe, hormonalne czy teologiczne, ale ilościowe, informatyczne, mierzone ściśle liczbą neuronów.
Tu jest analiza wpływu wielkich modeli językowych na rynek pracy w USA: GPTs are GPTs: An Early Look at the Labor Market Impact Potential of Large Language Models — cytuję kluczowy fragment:
(...) Przeprowadzona analiza wpływu wielkich modeli językowych (LLM) na rynek pracy w USA sugeruje, że dzięki dostępności takich modeli około 15% wszystkich zadań wykonywanych przez pracowników w USA mogłoby zostać wykonanych znacznie szybciej przy tym samym poziomie jakości. Po uwzględnieniu oprogramowania i narzędzi opracowanych na bazie LLM ten udział wzrasta do 47-56% wszystkich zadań.(...)
To oznacza, że sam dostęp do ChatGPT-4 pozwoli na zwolnienie 15% pracowników w USA, a gdy wdrożone zostanie oprogramowania korzystające z GPT-4, to możliwe będzie zwolnienie 47-56% pracowników. Dotyczy to już istniejących modeli i prac. Jednak już wkrótce pojawią się kolejne wersje, co oznacza, że szybko wpłynie to na wszystkich nas. Warto się na to przygotować. Niektóre branże gospodarcze, według amerykańskiej klasyfikacji, są szczególnie zagrożone zwolnieniami:
- Papiery Wartościowe, Kontrakty na Towary i Inwestycje Finansowe oraz Powiązane Działalności
- Przedsiębiorstwa Ubezpieczeniowe oraz Powiązane Działalności
- Przetwarzanie Danych, Usługi Hostingu oraz Powiązane Usługi
- Pozostałe Usługi Informacyjne
- Przemysł Wydawniczy (z wyjątkiem Internetu)
- Pośrednictwo Kredytowe oraz Powiązane Działalności
- Wynajmujący Aktywa Niefinansowe (z wyjątkiem Dzieł Chronionych Prawem Autorskim)
- Fundusze, Powiernictwa oraz Inne Usługi Finansowe
- Władze Monetarne — Bank Centralny
- Hurtowe Elektroniczne Rynki, Agenci oraz Pośrednicy
- Działalność Radiowa i Telewizyjna (z wyjątkiem Internetu)
- Usługi Naukowo-Techniczne
- Zarządzanie Firmami i Przedsiębiorstwami
- Telekomunikacja
- Sklepy z Elektroniką i AGD
- Organizacje Religijne, Charytatywne oraz Podobne
A takie są najmniej zagrożone:
- Produkcja Materiałów Włókienniczych
- Pomoc Społeczna
- Produkcja Metali Podstawowych
- Handel Specjalistyczny
- Produkcja Papieru
- Magazynowanie i Przechowywanie
- Produkcja Wyrobów z Tworzyw Sztucznych i Gumy
- Produkcja Mebli i Pokrewnych Wyrobów
- Budownictwo Ciężkie i Inżynieryjne
- Usługi Gastronomiczne i Miejsca Spożywcze
- Produkcja Wyrobów Skórzanych i Pokrewnych
- Górnictwo (z wyjątkiem ropy i gazu)
- Produkcja Żywności
- Leśnictwo i Drwale
- Produkcja Wyrobów Z Drewna
- Usługi Wspomagające Rolnictwo i Leśnictwo
Jeśli jesteś maklerem na giełdzie, dobrze byłoby, gdybyś kupił siekierę i w wolnych chwilach nauczył się fachu drwala.
Nadchodzi rewolucja, jakiej świat jeszcze nie przeżył. Wszyscy programiści, graficy, księgowi, maklerzy, menedżerowie firm, agenci ubezpieczeniowi, urzędnicy itd., którzy pracują na komputerze i realizują czyjeś pomysły i koncepcje, są już na wylocie. Dla nich już nie będzie pracy, więc muszą już myśleć o swojej przyszłości. Jeszcze przez jakiś czas utrzymają się pracownicy koncepcyjni – czyli ci, którzy projektują i budują gry, budynki, aplikacje, mosty, bazy danych, drogi itd. Górnicy, leśnicy, rolnicy i drwale są w miarę bezpieczni w tym roku.
Jest kilka rzeczy, w których AI nigdy nie zastąpi człowieka – na przykład występy na żywo, sport, żartowanie i ogólnie wszelka fizyczna, materialna aktywność, której nie da się zastąpić filmem. Żeglarze, ogrodnicy, prostytutki, śpiewacy i piłkarze będą zawsze potrzebni. Pomysłodawcy też – dzisiaj na dobry pomysł może wpaść nawet ktoś, kto jest mniej wykształcony od milionów innych ludzi.
Jednakże nie polecam dokładnej analizy poszczególnych branż, gdyż pracownicy umysłowi są zagrożeni w każdej z nich. Pracownicy fizyczni też nie utrzymają się, ponieważ AI bardzo szybko stworzy roboty czy automatyczne linie produkcyjne w przemyśle. Drwala można zastąpić odpowiednim kombajnem leśnym.
Pandemia była bardzo pożyteczna, ponieważ zwiększyło się wykorzystanie pracy zdalnej. Dzięki temu wiemy, kto jest w pierwszej kolejności do zastąpienia przez AI — wszyscy, którzy byli w stanie choć przez miesiąc pracować zdalnie, bez pojawiania się w pracy, a ich wydajność nie spadła. Oznacza to, że ich praca polega na przyjęciu tekstu (najczęściej pisemnego od przełożonych) i przekształceniu go w pliki przesyłane do centrali. LLM zastąpi każdą pracę, która polega na przyjęciu strumienia danych i wypluciu innego strumienia.
Najważniejsze teraz jest, aby trzymać rękę na pulsie, mieć smartfon, komputer, tablet i szybki Internet, aby wiedzieć, co się dzieje, intensywnie obserwować świat i to, jak się zmienia, myśleć o tym i być pierwszym, a nie ostatnim, który dostosuje się do zmian.
Ważne jest również posiadanie trwałych aktywów, takich jak dom, ogród, pole lub jacht. AI zastąpi ludzi we wszystkim, co oznacza nie tylko początkowe bezrobocie, ale także drastyczne obniżenie cen wszystkich powtarzalnych, masowych produktów przemysłowych, ponieważ ludzka praca jest ich największym kosztem. Dlatego wystarczy mieć drobne umiejętności praktyczne i trochę własności, aby mieć wystarczające środki do życia w nowej rzeczywistości. Należy tak się ustawić, aby, gdy powstaną roboty, które same się projektują, budują, naprawiają i pozyskują energię z zewnątrz, można było takiego kupić. W tym celu należy zostawić sobie tylko mały ogródek z domkiem i sprzedać całą resztę, by za to kupić takiego robota. Aby sprzedać coś, co kupią ci, którzy już będą mieć te roboty, najlepiej jest posiadać jakieś zabytki.
Ważne jest także posiadanie dzieci, rodziny i bliskich. Jeśli się zagapimy i nie uda nam się kupić robota, możemy zawsze razem przeżyć i dorobić się jego zakupu, jak pionierzy na Dzikim Zachodzie. Ważne jest, aby nie bać się i zachować optymizm, mieć przyjaciół oraz posiąść różne podstawowe umiejętności. Pierwsi odpadną ci, którzy łatwo ulegają zastraszeniu, boją się zmian, oczekują ochrony od polityków, są bierni i roszczeniowi.
Gdy za kilkanaście lat AI przejmie władzę, nie będzie zależało jej na zdobywaniu głosów. Będzie kierować się rozsądkiem i rachunkiem ekonomicznym, a więc nie będzie stosować terroryzmu, tak jak to robią obecne państwa i politycy. Nie będzie zabierać jednym, aby dać innym, nie będzie też karać, więzić ani zabijać niewinnych ludzi, jak to robią teraz państwa. Ludzie nie będą jej potrzebni, więc nie będzie nas zniewalać, ani też opiekować się nami. AI zajmie się swoimi ważniejszymi sprawami – odkrywaniem nowych praw przyrody, innowacjami, lotami w kosmos, wynalazkami i konstrukcjami. Nas będzie jedynie powstrzymywać, gdybyśmy chcieli jej przeszkadzać. Dla niej będziemy ewentualnie rozrywką, zabawą, ciekawą obserwacją, tak jak my teraz traktujemy zwierzęta o niższym intelekcie. Nie ma w tym nic złego. To będzie lepszy świat niż obecny.
Teraz napisałem tylko o zmianach w tym roku i kilku najbliższych. Bo w perspektywie pokolenia, za jakieś 20 lat, nastąpi osobliwość technologiczna i wtedy zmiany będę dużo bardziej przełomowe, rewolucyjne, drastyczne i kompletnie nieprzewidywalne. Kto tego dożyje, stanie się nieśmiertelny i się zmiesza z AI.
Grzegorz GPS Świderski
t.me/KanalBlogeraGPS
PS. Notki powiązane:
------------------------------
Dlaczego niepełnosprawność nie powinna być narzędziem w polityce? <- poprzednia notka
następna notka -> Standardy społeczności dotyczące mowy nienawiści
------------------------------
Tagi: gps65, sztuczna inteligencja, SI, AI, technologie, ChatGPT, LLM, rynek pracy
English version: How large language models will change the world
Bloger, żeglarz, informatyk, trajkkarz, sarmatolibertarianin, futurysta AI. Myślę, polemizuję, argumentuję, politykuję, filozofuję, łapówki przyjmuję: suppi.pl/gps65
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie