Państwa niedługo upadną, zbankrutują, znikną, ale odcisnęły tak duże piętno na historii ludzkości, że nie da się do nich nie odnosić w deklaracjach politycznych. Przewidując upadek państw musimy już dziś się do tego przygotować.
W poprzedniej notce odniosłem się do deklaracji ideowej partii Nowa Nadzieja. A teraz napiszę moją deklaracją ideową. To nie są postulaty, ale proroctwa. To nie jest mój wyraz tego, czego chcę, ale moje przewidywania, że niezależnie od tego czy jest ktokolwiek kto tego chce, to się to ziści. Jeśli popieracie tę moją deklarację ideową, to proszę o zagłosowanie na mnie w: prawyborach Nowej Nadziei. Ja wiem, że to się ziści, ale mam nową nadzieję, że temu dopomożemy i się to stanie szybciej.
1. Państwo
Państwo jest to ludzka organizacja mająca terytorialny monopol na terroryzowanie mieszkańców danego obszaru w celu pobierania od nich siłą haraczy. Terror, którym się posługuje, jest na wskroś niemoralny w każdym systemie etycznym znanym ludzkości.
Od czasu wymyślenia przez dawnych nomadów rolnictwa, a zatem gdy ludzie zaczęli się osiedlać i budować stałe domy oraz uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, posługiwanie się terrorem było opłacalne. Zbrojna banda okradając osiadłą ludność więcej zarabiała na odbieraniu siłą owoców pracy ludziom, niż na wytwarzaniu tych owoców. Dlatego powstały państwa, bo grabież została utrwalona w postaci stałego abonamentu.
Dziś już ta forma zarobkowania się nie opłaca, więc państwa nieuchronnie upadną. To się nie opłaca, bo erę rolnictwa zastąpiła era przemysłowa, która tak rozwinęła technologię, że już żyjemy w erze informatycznej. Człowiek nie jest już tak bardzo przywiązany do ziemi, więc nie daje się nas tak łatwo grabić.
2. Prawo publiczne
Władza państwowa, by łatwiej było zbierać haracze, swoje terrorystyczne groźby ustanawia w postaci publicznego prawa na terytorium, które monopolizuje. By utrzymać monopol na przemoc, państwo musi zwalczać konkurencyjne mafie, więc obok zasad pobierania haraczy ustanawia też zasady pacyfikujące wszelką zorganizowaną konkurencję. Dlatego sterroryzowani ludzie odbierają państwa jako dobre organizacje, bo jakoby chronią ich przed wszelkimi mafiami.
Na szczęście żadnemu państwu nie udało się zdobyć monopolu na całym świecie i wciąż mamy około dwustu niezależnych państw, które konkurują ze sobą. Praktyka ich współpracy, a szczególnie zasady handlu międzynarodowego, dobitnie pokazuje, że nie ma żadnej potrzeby odgórnego tworzenia monopolistycznego prawa publicznego. Porządek pozwalający na pokojową współpracę lepiej niż takie prawo ustanowione odgórnie zapewniony jest poprzez dwu i wielostronne oddolne porozumienia niezależnych podmiotów. Nie ma więc żadnych powodów, by i tak robić wewnątrz państw. Więc ich upadek nie spowoduje chaosu prawnego. Wszelkie prawa publiczne na dowolnym szczeblu staną się tym, czym dziś jest prawo międzynarodowe.
3. Moralność
Państwo to organizacja niemoralna w każdym aspekcie swojego działania. Jego działania są niemoralne w każdym systemie etycznym, bo każda kultura uznaje inicjowanie aktów przemocy za niemoralne. Wszystko, co robi państwo, służy grabieży, każde jego działania to niemoralny terroryzm. Gdy państwa upadną, będzie można wreszcie zorganizować porządek poprzez ustanowienie moralnych zasad. Te zasady ustanowią prywatne podmioty w ramach dobrowolnych porozumień, bo tej dobrowolności wymaga moralność. Historia świata pokazuje, że to jest możliwe nawet pomiędzy skrajnie różnymi kulturowo organizacjami. Kluczowe w tych zasadach prawnych jest to, by rozstrzygać spory między ludźmi, a nie to, jak od nich pobierać haracz.
4. Podatki
By ludzie przywykli do tego, że są grabieni, że muszą płacić haracze na rzecz terrorystów, nazwa się te daniny podatkami. Podatek to opłata za jakieś usługi albo ich brak, pobierany siłą, wbrew woli płacącego, poprzez sterroryzowanie go.
Wraz z upadkiem państw wyjdą też z użycia te formy płacenia za wszelkie usługi. Wszystkie opłaty staną się dobrowolne. Ekonomiczny rozwój ludzkości dobitnie pokazał, że istnieją pokojowe modele biznesowe, takie, by wszelką działalność gospodarczą zrealizować poprzez dobrowolne opłaty. Dotyczy to w takim samym stopniu usług edukacyjnych, zdrowotnych, ubezpieczeniowych czy socjalnych, jak i ochroniarskich, detektywistycznych, sądowych czy militarnych.
5. Równość względem prawa
Wszyscy mieszkańcy spójnego kulturowo obszaru powinni być wolni i równi względem zasad publicznych ustanawianych przez prywatne podmioty w ramach danej cywilizacji. Tę równość zapewniają prawa ekonomii, bo od kiedy wydajność pracy przekroczyła pewien limit, to już tylko dobrowolna współpraca się opłaca.
Więc wszelka hierarchia między ludźmi będzie ustanowiona dobrowolnie, a to znaczy, że każdy będzie miał równe prawa do tego, by się znaleźć w dowolnym miejscu w tej hierarchii. To, gdzie się znajdzie, będzie zależało tylko od jego talentów i pracowitości, a nie od zdolności do stosowania przez kogokolwiek wielkoskalowej przemocy. By zapewnić równość prawną, potrzebna jest konkurencja, a nie terroryści posiadający monopol.
6. Sądy
Jak upadną państwa, to znikną też ich sądy. To wcale nie będzie oznaczało upadku systemu sprawiedliwości. Cywilizacja wynalazła dobre zasady pozwalające dochodzić do sprawiedliwości i oprócz systemu sądownictwa sprawowanego przez terrorystów, wypracowała też sądownictwo prywatne, systemy polubownego załatwiania konfliktów, czy trybunały międzynarodowe rozstrzygające spory na bazie elementarnych zasad moralnych. Umiemy już rozwiązywać spory niezależnych podmiotów, które nie mają nad sobą żadnej terrorystycznej władzy nadrzędnej. I nie zawahamy się ich użyć, gdy terroryści znikną. W początkowych fazach rozwoju cywilizacji być może nie było innego wyjścia jak ustanowić sprawiedliwość poprzez inicjowanie aktów przemocy. Dziś już nie ma takiej niesprawiedliwej potrzeby. Dziś już można używać przemocy tylko w obronie przed jej inicjowaniem.
7. Wolność
Wolność społeczna polega na tym, że wolno każdemu czynić wszystko, co nie jest szkodą lub krzywdą dla innego człowieka. Wolność społeczna jednego człowieka jest ograniczona tylko i wyłącznie taką samą wolnością innego człowieka. Na przeszkodzie tej wolności stoją dzisiaj już tylko państwa, bo to one są największymi organizacjami zniewalającymi ludzi. Wraz z ich upadkiem wolność społeczna wzrośnie, co pozwoli rozkwitnąć cywilizacji na niebywałą skalę. Dzięki temu rozwinie się jeszcze bardziej technologia, która pozwoli ludziom na podróże kosmiczne. To zmultiplikuje wolność, bo wolność ogólnie pojęta, to mobilność. Państwa są najpotężniejszymi niszczycielami mobilności, więc ich upadek wygeneruje niebywały ruch w przestrzeni.
8. Własność
Każdy człowiek, samodzielnie lub razem z innymi, ma pełną swobodę do dysponowania owocami własnej pracy albo rzeczami, które kupił, dostał lub odziedziczył, czyli swoją własnością. Własność jest prawem świętym i nietykalnym. Nikt, w tym państwo, nie powinien mieć prawa pozbawiać własności ludzi.
Wraz z upadkiem państw własność prywatna stanie się podstawową wartością kształtującą stosunki międzyludzkie. Dzięki własności mamy ekonomię, a ekonomia w wysoko rozwiniętych cywilizacjach wymusza działania pokojowe. Do eskalacji przemocy dochodzi głównie w społecznościach prymitywnych, które nie znają własności prywatnej. Własność prywatna tworzy dobrobyt i bogactwo, a jej brak, nie tylko faktyczny, ale też definicyjny, prowadzi do biedy i zacofania.
9. Życie
Każdy człowiek jest właścicielem swojego ciała, a zatem swojego życia. Władza państwa posługuje się przemocą, by na wiele sposobów niszczyć ludzkie zdrowie i życie. Państwa trwają nie tylko w oparciu o ideologię socjalistyczną, ale też jako państwa terapeutyczne, które całkowicie władają ludzkim zdrowiem, hodując nas jak bydło. To państwa dokonały największych w historii świata aktów ludobójstwa na dużą, wielomilionową skalę.
Gdy państwa upadną, znikną też wszystkie wielkoskalowe sposoby na mordowanie ludzi. Nikt nie ogłosi ogólnoświatowej pandemii, tak, by wymusić na ludziach wiele sposobów płacenia koncernom farmaceutycznym za zbędne metody leczenia czy drogie zapobiegania niegroźnym przeziębieniom. Bez państwa takie wielkoskalowe przekręty finansowe nie będą możliwe.
Zagrożenie utraty życia czy zdrowia będzie wreszcie ograniczane przez prywatne służby zdrowia i firmy ochroniarskie, które każdy sobie sam wybierze i opłaci poprzez dobrowolne ubezpieczenie. Ludzie mają prawo bronić się przed bandytami naruszającymi prawo do własności i życia nawet w sposób prowadzący do zabicia bandyty. Każdy człowiek powinien mieć prawo do posiadania broni. To spowoduje minimalizację aktów przemocy. Wymusi to ekonomia, bo już się nie opłaca kraść i stosować przemoc, choć kiedyś się to opłacało. Rozwój technologii powoduje, że coraz taniej jest się bronić, niż atakować.
10. Chcącemu nie dzieje się krzywda
Wraz z upadkiem państwa wreszcie zostanie zrealizowana w pełni ta zasada prawa rzymskiego, która jest podstawą cywilizacji. Żadne zasady prawne nie powinny zakazywać ludziom działać na własną szkodę. Prawo ustanawiane przez prywatne podmioty na najwyższym szczeblu będzie dotyczyć tylko spraw, w których dochodzi do sporu między ludźmi. Nie będzie zakazane nic, co człowiek robi sam, bez udziału innych. I również nie będzie zakazane coś, co człowiek robi za dobrowolną zgodą innych ludzi, którzy w tym uczestniczą. Nie trzeba tego wymuszać monopolistyczną siłą inicjującą akty przemocy, bo to wymusi ekonomia.
11. Polska
Mając na uwadze to wszystko, co powyżej napisałem, można spróbować, przewidując nieuchronny upadek państw, doprowadzić do tego już teraz, w Polsce. Upadek państw się już rozpoczął, bo wydajność pracy w najbardziej rozwiniętych krajach już przekroczyła limit powodujący nieopłacalność terroryzmu. Już grabież się nie opłaca, już inicjowanie aktów przemocy przynosi mniejsze zyski niż dobrowolna współpraca. Ale państwa zgromadziły duży kapitał, mają dużo zasobów, by jeszcze długo trwać, przejadając to wszystko.
Nie ma sensu czekać, aż upadną w biedzie, lepiej się już ich pozbyć i zagospodarować te zasoby, które marnują. Polska może być pierwsza, może być prekursorem tego, co nieuchronne, możemy się już pozbyć państwa, tworząc na naszych terenach wolnościowy kraj oparty na ładzie bezpaństwowym. W tym celu musimy działać pokojowo, bo przemocą, która już się nie opłaca, tego nie zrobimy.
Uważam, że najlepszym sposobem pozbycia się państwa jest jego rozproszenie. Rozproszenie będzie lepsze niż nieuchronne gnicie. Gdy podzielimy Polskę na tysiąc Liechtensteinów mających sojusz wojskowy będący w NATO, to jednocześnie obronimy się lepiej przed atakami z zewnątrz i ułatwimy w przyszłości bezbolesne przekształcanie się tych wielu księstewek w dobrowolne zrzeszenia ludzi. Dlatego trzeba popierać wszelkie koncepcje lokalnych autonomii i prawa do secesji. A w polityce międzynarodowej należy wspierać rozpad wszelkich państw, w szczególności Rosji.
Rozpad ZSRR był bardzo korzystny dla Rosjan i innych nacji, a dzisiejsze nieszczęścia spadły na nich przez chęci powrotu to tej ich destrukcyjnej mocarstwowości. Jak dzisiejsza Rosja się rozpadnie, to i Unia Europejska się rozpadnie, a potem USA i Chiny. Taka nowa wiosna ludów będzie zaraźliwa, każdy będzie chciał mieć lokalną autonomię. Każdy już chce to mieć, ale nie wierzy, że to jest możliwe.
Świat stanie się dużo lepszy, gdy nie będziemy podzieleni na około dwieście państw, ale gdy się podzielimy na dwieście tysięcy państw. To tysiąckrotnie zmniejszy skalę wojen. Polska już tego może dokonać, nie czekając na innych. To się i tak stanie, więc po co czekać?
A jak nie akceptujecie rozpadu dzielnicowego, to zgadzam się na wasze państwo minimalne. Ono też zgnije, ale będzie to mniej destrukcyjne niż zgnicie obecnego. Więc w ramach kompromisu popieram minarchistów. Dlatego próbuję przyłączyć się do Nowej Nadziei.
Grzegorz GPS Świderski
t.me/KanalBlogeraGPS
PS. Notki powiązane:
------------------------------
Deklaracja ideowa Nowej Nadziei <- poprzednia notka
następna notka -> Biała Księga Pandemii Koronawirusa
------------------------------
Tagi: gps65, deklaracja ideowa, libertarianizm, państwo, minarchizm
Sarmatolibertarianin, bloger, żeglarz, informatyk, trajkkarz, futurysta AI. Myślę, polemizuję, argumentuję, dyskutuję, filozofuję, politykuję, uzasadniam, prowokuję.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka