Ludzie są inteligentni. Ale inteligentne są też zwierzęta. Programy komputerowe też są inteligentne, ale wielokroć mniej. Czy zatem duża inteligencja to cecha tylko materii biologicznej, ożywionej, organicznej – i żadne inne sztuczne formy materii nie mogą być inteligentne?
A co to jest sztuczna inteligencja? Czy to inteligencja, którą miałby mieć tylko program komputerowy, czy w ogóle komputer, czy jeszcze ogólniej materia nieorganiczna? Nie koniecznie! Sztuczna inteligencja to jakiś obiekt, maszyna, konfiguracja, która jest tworem człowieka, którą można rozbudowywać, zmieniać, konfigurować, ulepszać poprzez jakąś ingerencję w jej strukturę – i wszystko jedno z jakiej materii się to zrobi.
---------------------------------
Czy inteligencja to algorytm? <- poprzednia część serii
następna część serii -> Technologiczna euforia
---------------------------------
Naturalna inteligencja to taka, która mieści się w mózgu zwierząt (w tym ludzi) i rozwija się w sposób biologiczny, tak, że nie można mechanicznie, elektrycznie czy chemicznie w nią ingerować by ją w istotny sposób polepszyć, bo to nie jest ludzki twór i nie wiadomo jak działa (na razie). A sztuczna to taka, którą można w sposób zaplanowany, celowy, rozwijać, hodować, serwisować, reperować, bo jest zaprojektowana przez ludzi.
Jak tak zdefiniujemy sztuczną inteligencję, to nie ma sensu tłumaczyć, że ona nie może okazać się lepszą od ludzkiej, bo to tylko mogą być algorytmy i inaczej być nie może. To tak jakby po wynalezieniu maszyny parowej stwierdzić, że na pewno przy pomocy silnika cieplnego nie da się latać, bo takie silniki są za ciężkie.
Problem z programem komputerowym jest taki, że go traktujemy jako jakiś osobny byt. Wtedy możemy uznać, że to tylko algorytm, na dodatek deterministyczny. Ale to błąd, bo liczy się całość, a nie jego elementy. Elementy mogą być deterministyczne i niedeterministyczne - wtedy całość jest niedeterministyczna. Mózg ludzki taki właśnie jest. To nie jest tylko układ przetwarzający dane, ale stanowi jedną całość z wszystkimi detektorami - w tym z elementami, które wykorzystują indeterminizm na poziomie kwantowym. O mózgu bez dodatków całego układu nerwowego połączonego ze zmysłami nie da się nic powiedzieć - nie można stwierdzić w nim ani świadomości, ani indeterminizmu.
Dokładnie tak samo powinniśmy traktować sztuczną maszynę - to program wraz z wszystkimi detektorami. Jest technicznie możliwe stworzenie hardwareowego w pełni niedeterministycznego generatora liczb losowych, czy czegokolwiek innego, co wykorzysta efekty kwantowe i zwróci niedeterministyczne dane - a to wystarczy do uzasadnienia tego, że można stworzyć niedeterministyczną maszynę, która będzie miała wolną wolę.
Indeterminizm jest potrzebny tylko do wolnej woli, a do świadomości i inteligencji nie jest konieczny. Można stwierdzić, że sam program komputerowy jest deterministyczny i musi być zawsze algorytmiczny. Dokładnie to samo można stwierdzić o jakimś fragmencie mózgu, który ograniczymy do kilku milionów neuronów oraz synaps i tylko zauważymy progi pobudzenia - to też jest tylko deterministyczny program.
Sztuczna inteligencja to niekoniecznie musi być twór czysto technologiczny - to może być hybryda technologiczno-biologiczna. To może się potem rozwijać tak, by te części nieorganiczne rozwijać, a biologiczne odrzucać. Nie ma żadnych dowodów na to, że elementy biologiczne są niezbędne do tego, by posiadać inteligencję, świadomość, czy nawet wolną wolę.
Moim zdaniem błąd naukowców tłumaczących, że niemożliwa jest sztuczna inteligencja polega na tym, że traktują mechanizm, który miałby realizować sztuczną inteligencję jako maszynę Turinga i dlatego operują pojęciem nieobliczalności. A to nieprawda, że to, co jest sztuczne, czyli nie biologiczne, można zawsze sprowadzić do maszyny Turinga. Komputer realizujący sztuczną inteligencję to nie musi być czysty program komputerowy - to może być większa całość - wiele programów i wiele detektorów. To może być tak, że się nawet nie da stwierdzić, ile to bytów, bo można to rozbudowywać jak chmarę dronów.
Samochody autonomiczne już są sterowane przez sztuczną inteligencję. Ale to nie musi być koniecznie komputer pokładowy tego samochodu i realizowany na nim program. To może być wiele komputerów, które się z nim łączą i mu pomagają. I detektory, które służą jeździe, to nie muszą być tylko urządzenia tego samochodu, to może być cały system monitoringu miejskiego. I to nie musi być jeden samochód – może być ich wiele i mogą ze sobą się komunikować. Pojedynczy samochód będzie słabo inteligentny, ale już cały ten system może stać się bardzo inteligentny. Świadomość tego układu będzie z pewnością czymś innym niż świadomość człowieka.
Wszelki hardware jaki jest możliwy do stworzenia i podłączenia do programów, należy uwzględnić jako element całości myślącej maszyny. Ale mało tego - można też podłączać jakieś mechanizmy budowane na bazie materii organicznej, na jakichś żywych komórkach, wirusach czy nanorobotach organicznych. Wszystko, co człowiek zbuduje czy wyhoduje, może być użyte, więc nie ma sensu ograniczać się tylko do programów, które są sprowadzalne do maszyny Turinga. Sztuczna inteligencja może być realizowana przez jakiś twór, który nie jest pojedynczym bytem, ale jakąś substancją, która się powiększa, kurczy, dzieli, łączy - która przepływa, przepoczwarza się.
Może da się zbudować maszynę, która będzie działać na milionach rozproszonych po całym świecie sztucznie podtrzymywanych przy życiu mózgach szczurów - i ona okaże się lepsza od ludzkiej inteligencji. Naturalna inteligencja jest samoistnym tworem biologicznym, a sztuczna jest czymś zrobionym przez człowieka możliwym do rozbudowy, rozwijania, zwiększania możliwości intelektualnych tego tworu. Już umiemy tworzyć i hodować żywe komórki na bazie komórek macierzystych. Może da się z tego zbudować komputer. To będzie też sztuczna inteligencja.
Grzegorz GPS Świderski
PS. Notki powiązane:
------------------------------
Homofobiczny twardy penis <- poprzednia notka
następna notka -> Skrajny liberalizm jest najbardziej wspólnotowy!
------------------------------
Tagi: gps65, roboty, sztuczna inteligencja, futurologia, transhumanizm, algorytmy, biologia
Sarmatolibertarianin, bloger, żeglarz, informatyk, trajkkarz, futurysta AI. Myślę, polemizuję, argumentuję, dyskutuję, filozofuję, politykuję, uzasadniam, prowokuję.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie