Wszystko wskazuje na to, że źródłem rozpowszechniania się zasad ruchu drogowego na świecie jest Europa i USA. A w Europie rozwijało się to tak, że ruch lewostronny najpierw dominował, bo obowiązywał na wyspach brytyjskich i w środkowej Europie i był spadkiem po Rzymianach, a ruch prawostronny wykształcił się w sposób naturalny we Francji. I przypadek sprawił, że podboje Napoleona w Europie zgrały się z rewolucją przemysłową, która spowodowała zwiększenie ruchu drogowego - to spowodowało, że francuski ruch prawostronny został narzucony wielu państwom europejskim. A potem dopełniły to USA.
Prawostronny ruch występuje w Europie kontynentalnej i w byłych koloniach francuskich czy hiszpańskich albo w państwach, które przeciwstawiały się brytyjskiemu imperializmowi (np USA) - też z drobnymi wyjątkami.
Wyjątkami są Japonia, Szwecja, Austria, Węgry czy Czechosłowacja. Japonia ma ruch lewostronny do dzisiaj, a w reszcie z tych krajów zmieniono to ze względów politycznych. Austria, Węgry i Czechosłowacja zmieniły ruch na prawostronny na początku II wojny światowej na skutek decyzji władz niemieckich. W Szwecji zmieniono ruch drogowy na przeciwny w 1967 roku. - wynikało to z chęci dostosowania się do innych państw skandynawskich i europejskich.
Zmiana ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny została też dokonana poza Europą: na różnych obszarach Kanady w latach 20-tych XX wieku, w Birmie w 1970, czy w Nigerii w latach 70-tych XX wieku.
Współcześnie w sumie na półkuli północnej jeździ się głównie po prawej, ale na półkuli południowej po lewej. Mniej więcej 1/3 ludności świata żyje w państwach, w których obowiązuje ruch lewostronny.
Grzegorz GPS Świderski
następna notka -> "Poproszę drzwi". "Ale lewe drzwi czy prawe drzwi?"...
Tagi: #gps65, #prawa, #lewa, #stronność
Komentarze
Pokaż komentarze (3)