Pytanie o obliczanie czasu, jest jednym z najistotniejszych dla rozumienia - klasyfikowania świata. Interesuje nas wiek świata, długość różnych procesów biologicznych, chemicznych czy fizycznych. Interesuje nas wiek gwiazd filmowych, czy daty wydarzeń historycznych.
Celebrujemy własną datę narodzin - lubimy obchodzić urodziny. Przykładowo, 50-te urodziny obchodzimy, gdy dobiega-kończy się nasze 50-te okrążenie wokół słońca. 50-ty rok życia, jest wówczas, gdy dokonało się 50 orkążeń Ziemi wokół Słońca.
Swojego czasu wiele kontrowersji wywoływała tak prosta kwestia, jak ustalenie, który wiek mamy:
„XXI wiek – obecny wiek naszej ery, pierwszy wiek trzeciego tysiąclecia według kalendarza gregoriańskiego. XXI wiek rozpoczął się 1 stycznia 2001 roku (wbrew częstemu mniemaniu i uroczystej oprawie nadejścia roku 2000) i zakończy się 31 grudnia 2100 roku”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/XXI_wiek
Jako dowód rozpoczęcia XXI wieku 1 stycznia 2001 roku podawane jest, że nie ma roku zerowego – oczywiście, że nie ma, bo zero jest nieskończenie krótkim momentem. Podobnie, jak nie ma kogoś, kto ma "zero lat". Zawsze ma się choćby jedną godzinę, kilka miesięcy, rok.
Tym samym ktoś, kto oobchodziłby dwutysięczne urodziny - 2000 - dokonałby już dwóch tysięcy - 2000 - okrążeń swojej osoby wokół Słońca. No tak, ale niektórzy mówią, że od razu obchodzono rok pierwszy. Jeśli tak się stało, to popełniono wielki błąd, który wynika z błędnego zrozumienia osi liczbowej - osi matematycznej: ...-4, -3, -2, -1, 1, 2, 3, 4, 5...
Zanalizujmy logicznie okres pomiędzy -1 a 1, czyli rokiem pierwszym przed naszą erą, a rokiem pierwszym naszej ery.
Rok pierwszy oznacza, że planeta Ziemia musiała dokonać pełnego okrążenia wokół słońca, co zajmuje sporo czasu: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień i dopiero w wtedy mamy rok pierwszy. W nocy z 1 na 2 stycznia o godz.24.00, inaczej nazywaną godziną 00:00, mamy rok pierwszy i jedną dobę.
Jeśli numerów wieków w tabelce zamienić na lata, to rok pierwszy kończy się po odbyciu roku, jednego okrążenia wokół słońca, pomiędzy I a II:
Świetnym przykładem wyjaśnienia problemu rozpoczęcia dwudziestego pierwszego wieku może być linijka = 20 centymetr kończy się na podziałce wskazującą liczbę 20 cm – 200 milimetrów. 20 cm i jeden milimetr, to już nie dwadzieścia centymetrów. Milimetry można przełożyć na dni, miesiące, jak kto woli. Przykładowo w 1999 roku 30 grudnia był 364 dniem roku. A więc słownie: tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć lat i trzysta sześćdziesiąt cztery dni. Ziemi brakowało jeszcze kilkudziesięciu godzin, aby w pełni dokonać dwutysięczne okrążenie.
Więc 20 cm i jeden milimetr (201 mm) to trzeci decymetr. Trzeci, jak trzecie tysiąclecie w roku dwutysięcznym i jeden dzień - 1 stycznia 2000 roku.
Ludzie jednak bywają złośliwi, a część z nich, aby się wyróżnić, logiczne będzie nazywać to, co nielogiczne. Zalicza się do nich Janusz Korwin-Mikke, który w domu generała Jaruzelskiego u Moniki Jaruzelskiej, ludzi, którzy uważają, że XXI wiek rozpoczął się 1 stycznia 2000 roku, a nie 1 stycznia 2001, nazwał „bandą nieuków”:
https://www.youtube.com/watch?v=G68UHIi8yUQ czas: 18:51
Janusz Korwin-Mikke błędnie posługuje się przykładem. Jeśli twierdzi się, że wiek XXI 1 stycznia 2001, przy założeniu, że błędnie rozpoczęto, "od jedynki", liczenie czasu "nowej ery", to trzeba dodać, że tak naprawdę wówczas jest rok 2000, a damy na to w 1995 r. był tak naprawdę rok 1994. Powstaje wówczas wielki chaos.
Jeśli jakiś mnich się pomylił, i rok pierwszy dał momentowi „zero”, to mamy nie 2021 rok, ale 2020, a żeby samemu być złośliwym, to według hipotezy czasu widmowego mamy ucięte około 300 lat, więc żyjemy na początku XVII wieku.
Źródło: lekcje historii https://lekcjehistorii.pl/index.php/2016/09/03/czas-w-historii-obliczanie/
A jeśli prawdą jest, że rok pierwszy zaczęto liczyć błędnie - bez zera, to jak jest napisane powyżej, czy można mówić o roku pierwszym przed naszą erą?
Czy rok pierwszy naszej ery, to równocześnie rok pierwszy przed naszą erą. A może problem jest głębszy, i po roku pierwszym przed naszą erą, choć miał 12 miesięcy, od razu zaczęto liczyć rok pierwszy naszej ery? Tylko, że wtedy moment zero, oznaczony strzałką, wymaga zmiany obecnego kalendarza.
Podczas reformy Grzegorza XIII "Kolejną kwestią, która została rozwiązana przez "Inter gravissimas", to błędy kalendarza juliańskiego, które spowodowały "nadwyżkę" w postaci 10 dni. Dlatego też usunięto z kalendarza owe dni, co zostało osiągnięte przez ustanowienie, iż dzień następujący po 4 października 1582 roku będzie 15 października 1582 roku".
Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/zlodziejska-zmowa-gdzie-podzialo-sie-10-dni/mj10d
Po prostu, ludziom trzeba powiedzieć, mamy taki rok oficjalnie, ale taki faktycznie - jeśli już się głosi swoje teorie. Jednakże bez zbędnego kombinowania z ubywającymi "rokami", nadmiarowymi i ubywającymi dniami, jeśli udajemy, że tego nie było, lub faktycznie tego nie było miejsca, to 1 stycznia 2000 roku Ziemia dokonała dwóch tysięcy orkrążeń wokół słońca, a nie rozpoczeła dwutysięczne okrążenie, ponieważ mamy tutaj 2000 x 365 dokonanych dni* + 1 dzień.
*Tak wiem, są jeszcze lata przestępne:
(1500 x 365 dni*) + (500 x 366 dni) + 1 dzień = XXI wiek
Tak czy inaczej, zostało dokonanych 2000 obrotów wokół słońca - i zwalanie winy na demokrację nic tu nie zmieni.
A dlaczego 1 stycznia 2000, czy w 1 stycznia 2001 ludzie obchodzą Nowy Rok? Bo 2000 się skończył, ale 2001 nie wypełnił. Jego wypełnienie zaczęło się dopiero 31 grudnia 2000 r. Przypominam o przykładzie z urodzinami. Gdy ktoś dożywa wieku 100 lat, oznacza, że przeżył 100 okrążeń wokół Słońca, a nie, że dopiero rozpoczyna setne okrążenie.
Czas to bardzo umowny okres, definiowany przez ruch. Bez jakiegokolwiek ruchu, ruchu planet, galaktyk, czy np. tego związanego z ruchem elektronów, rozbiciem atomów, obliczenie czasu byłoby niemożliwe.cz
Podsumowując, niech Korwin narysuje oś, gdzie pokaże czarno na białym, kiedy kończy się 1 rok przed naszą erą, a zaczyna rok 1 naszej ery. Albo niech siedzi cicho.
Inne tematy w dziale Rozmaitości