NOTKA trochę PRZEKORNA
Czy ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 2. maja jest rzeczywiście potrzebny? Dlaczego akurat ten dzień wybrano? **
A może to przemyślana data, która uzasadnia wywieszanie flag państwowych już 1.maja a nie dopiero 3.maja?
Bo, jak inaczej uzasadnić wiszące 1.maja biało-czerwone flagi?
Gdyby to były czerwone, nawiązujące do prawdy historycznej, to owszem ale nasze narodowe nie mają chyba nic wspólnego z Międzynarodówką!
Wiem, wiem,że 1.maja to jest też święto państwowe, nie przerwanie od 1950 roku!
By coś zmienić nie zmieniając prawie nic, Święto Pracy nazwano Świętem Solidarności Ludzi Pracy. Taka drobna przeróbka .Miało się już nie kojarzyć z komuną i "radykalnie odcinać" od PRL-owej tradycji.
Mimo wszystko jednak ten dzień źle się mi kojarzy, bo w PRL-u wcale nie o pracę chodziło ale o "proletariuszy, którzy mieli się łączyć" i defilować z czerwonymi flagami, portretami wodzów komunizmu. Nakarmieni kiełbasą mieli maszerować i wykrzykiwać internacjonalne hasła o wiecznie żywej przyjaźni przed władzą partyjną ustawioną w szeregach wysoko nad nimi, na tzw. trybunach.
Podobno w tym roku ta komunistyczna tradycja jakby podupadła:))
I dobrze, wszak o pracę w III RP coraz trudniej (nie licząc rosnącej armii urzędników) a symbole komunistyczne są u nas zakazane. Komuna przefarbowana na różowo nie defiluje, bo grilluje. Solidarności też coraz mniej.
Mamy więc święto,którego się już, zgodnie z jego genezą, na czerwono, „nie święci” (sic!)
Po co więc biało-czerwone flagi wiszą na urzędach państwowych w dniu 1.maja? Wiem, one powiewają, czekając na swoje nowo ustanowione święto, na Dzień Flagi!
Pamiętam to.
Kiedyś, za PRL-u nasze flagi, w domach wisiały czekając na zakazane Święto NMP Królowej Polski, na dzień 3.maja. A gdy MO, tzw. władza się czepiała, to by się nie narażać mówiliśmy, że zapomnieliśmy zdjąć.
PS.
Krótko z Wikipedii: "Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach RP i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. /.../Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3. maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowejdamy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano do heraldyki Królestwa Polskiego, Orła Białego na czerwonej tarczy herbowej.Ustawa ta stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego."
*Tytuł notki z: "Barwy ojczyste" Czesław Janczarski.
** to, że 2 maja '45 zawisła biało-czerwona na Reichstagu w Berlinie, to tylko pretekst.
Inne tematy w dziale Rozmaitości