Mieszkańcy Górowa Iławeckiego od dekad borykają się z wykluczeniem transportowym. Czy interpelacja posła Andrzeja Śliwki do ministra infrastruktury przyniesie przełom i przywróci nadzieję na lepsze jutro? Sprawdzamy, jakie są szanse na realną poprawę.
Nadzieja jest jak pociąg: spóźnia się, ale warto na nią czekać.
Górowo Iławeckie, malownicza miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, od ponad trzech dekad zmaga się z problemem, który dla wielu mieszkańców stał się codzienną udręką – brakiem dostępu do połączeń kolejowych. Likwidacja tychże w latach ‘90 XX wieku sprawiła, że jedyną opcją transportu do regionalnego centrum, Olsztyna, stały się autobusy i busiki. Ta sytuacja nie jest kwestią wyboru, lecz przymusem, zmuszającym tych zamożniejszych i uprzywilejowanych do posiadania własnego samochodu, co generuje dodatkowe koszty, stres oraz napięcia w domowych budżetach.
Górowo Iławeckie czeka na pociąg. Czy interwencja posła Śliwki odblokuje kolejową pustynię?
Sprawa braku dogodnych połączeń komunikacyjnych nie umknęła uwadze parlamentarzystów. Jak poinformował portal Transinfo już 17 marca, elbląski poseł Andrzej Śliwka wystosował interpelację nr 8696 do ministra infrastruktury, w której poruszył problem wykluczenia transportowego w mniejszych miejscowościach, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie Górowa Iławeckiego. Poseł w swoim zapytaniu zwraca uwagę na brak bezpośredniego połączenia autobusowego z najbliższą stacją kolejową w Pieniężnie, co znacząco ogranicza mobilność mieszkańców i ich dostęp do podstawowych usług, w tym opieki zdrowotnej w Olsztynie.
Ta treść jest dziś darmowa. Ale jeśli podobał Ci się ten materiał, możesz przekazać, że takie pisanie jest wartościowe, obiecując przyszłą subskrypcję na https://sluchygorowa.substack.com/. Nie zostaniesz obciążony opłatą, chyba że umożliwią płatności.
|
Oprac. redaktor Gniadek, wydawca "Słuchy Górowa"
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka