W zgiełku współczesnego świata, gdzie pogoń za sukcesem i materialnymi dobrami często przysłania nam prawdziwy sens życia, warto zatrzymać się i zastanowić nad swoją tożsamością. Kim jesteśmy w obliczu Stwórcy? Czy jesteśmy jedynie bezkształtną gliną, czy też naczyniami, które On z miłością formuje?
Księga Izajasza 64, 8 przypomina nam, że Bóg jest naszym Ojcem, a my jesteśmy gliną w Jego rękach. On jest Garncarzem, który z miłością i precyzją kształtuje nasze życie. To obraz pełen nadziei i pocieszenia. Ukazuje, że nie jesteśmy zdani na przypadek, lecz jesteśmy w rękach Tego, który nas zna i kocha bezwarunkowo. Podobnie jak garncarz starannie dobiera glinę, oczyszcza ją i formuje, tak i Bóg pracuje nad nami, usuwając nasze wady i ułomności, byśmy stali się naczyniami godnymi Jego chwały.
Garncarz i Glina
Apostoł Paweł w Liście do Filipian 3, 7-8 dzieli się swoim doświadczeniem radykalnej zmiany perspektywy. To, co wcześniej uważał za cenne i wartościowe – swoją pozycję społeczną, wykształcenie, przestrzeganie Prawa – uznał za stratę w porównaniu z poznaniem Chrystusa. Używa nawet mocnego porównania, mówiąc, że uważa to wszystko za „gnój”, byleby tylko zyskać Chrystusa. To świadectwo głębokiego nawrócenia i całkowitego oddania się Bogu.
Porównując te dwa fragmenty, widzimy spójny obraz relacji człowieka z Bogiem. Jesteśmy jak glina w rękach Garncarza, a jednocześnie, podobnie jak Paweł, musimy dokonać wyboru, co jest dla nas najważniejsze. Czy kurczowo trzymamy się tego, co oferuje świat, co jest nietrwałe i przemijające, czy też otwieramy się na działanie Boga, który pragnie nas ukształtować na swoje podobieństwo?
Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Presja społeczna, pogoń za sukcesem, konsumpcjonizm – to wszystko może nas oddalać od Boga i od prawdziwego sensu życia. Czujemy się zagubieni, niespełnieni, jakbyśmy byli bezkształtną masą, miotaną przez fale życia. W takich momentach szczególnie ważne jest, byśmy pamiętali o słowach Izajasza: „Ty jesteś naszym Ojcem, my jesteśmy gliną, Ty naszym garncarzem”. Bóg jest z nami w każdym momencie, gotowy nas kształtować i prowadzić.
Akceptacja faktu, że jesteśmy „gliną” w rękach Boga, uwalnia nas od presji perfekcjonizmu i poczucia winy. Uznajemy, że nie jesteśmy idealni, ale jesteśmy w procesie ciągłego rozwoju i wzrostu, pod czujnym okiem kochającego Ojca. Podobnie jak Paweł, musimy być gotowi porzucić to, co nas ogranicza, by w pełni doświadczyć Bożej łaski i miłości.
Życie jest jak koło garncarskie – kręci się nieustannie. Od nas zależy, czy pozwolimy Garncarzowi ukształtować nas w piękne naczynie, czy też pozostaniemy bezkształtną masą.
Modlitwa:
Ojcze nasz, dziękujemy Ci za to, że jesteś naszym Garncarzem. Dziękujemy za Twoją miłość i cierpliwość, z jaką nas kształtujesz. Pomóż nam otworzyć się na Twoje działanie i porzucić to, co nas oddala od Ciebie. Amen.
| #Bóg | #Garncarz | #Glina | #Izajasz | #Filipian | #nawrócenie | #tożsamość | #wiara | #psychologia | #współczesność | #duchowość | #Biblia | #PismoŚwięte |
Oprac. z łaski opatrzności Bożej,
redaktor Gniadek
(1533)
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura