Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
36
BLOG

Wyciszenie w zgiełku świata: Odkrywanie Bożej obecności pośród chaosu.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Kultura Obserwuj notkę 0
W dzisiejszym świecie, naznaczonym nieustannym zgiełkiem informacyjnym i społecznym, odnalezienie wewnętrznego spokoju wydaje się być coraz trudniejsze. Jednakże, jak ukazują Psalmy i Ewangelia Jana, to właśnie w wyciszeniu i skupieniu możemy doświadczyć Bożej obecności i zrozumieć Jego Słowo. Zobacz te biblijne przesłania w kontekście współczesnych wyzwań, oferujące praktyczne wskazówki dla wierzących.

Psalm 46, 7.11 opisuje burzę i chaos, zarówno w wymiarze politycznym ("burzą się narody, chwieją się królestwa"), jak i naturalnym ("rozpływa się ziemia"). W tym kontekście Bóg wzywa: "Wyciszcie się! Poznajcie, że Ja jestem Bogiem". To wezwanie do wyciszenia nie jest jedynie apelem o fizyczną ciszę, ale przede wszystkim o wewnętrzne uspokojenie umysłu i serca. Dopiero w takim stanie możemy rozpoznać Bożą obecność i Jego działanie w świecie.

Bóg pośród chaosu.

Ewangelia Jana 14, 24 mówi o związku między miłością do Jezusa a przestrzeganiem Jego słów. Brak miłości manifestuje się w ignorowaniu Słowa Bożego, które pochodzi od Ojca. Werset ten podkreśla wagę słuchania i wcielania w życie nauk Jezusa. Z kolei pytanie Judasza (nie Iskarioty) w Ewangeli Jana 14, 22"Panie, dlaczego zamierzasz objawić samego siebie nam, a nie światu?" – dotyka kwestii objawienia Bożego. Jezus objawia się tym, którzy Go miłują i są Mu posłuszni, a niekoniecznie w spektakularny sposób całemu światu. To objawienie jest procesem, który dokonuje się w sercu wierzącego, w ciszy i skupieniu.

 W kontekście historyczno-kulturowym, widzimy, że problem zgiełku i poszukiwania Boga w chaosie nie jest nowy. Już w starożytności ludzie zmagali się z podobnymi wyzwaniami. Prorocy Starego Testamentu często wzywali do nawrócenia i powrotu do Boga, krytykując oddawanie czci bożkom i uleganie wpływom pogańskich kultur. Podobnie, w czasach Jezusa, faryzeusze i uczeni w Piśmie skupiali się na zewnętrznych obrzędach, zapominając o wewnętrznej przemianie serca.

 Współczesność charakteryzuje się natłokiem informacji, presją społeczną i ciągłym pośpiechem. W takim środowisku łatwo zatracić kontakt z Bogiem i samym sobą. Długotrwały stres i brak odpoczynku negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego tak ważne jest praktykowanie wyciszenia, modlitwy i medytacji Słowa Bożego. Chodzi o to, by w codziennym zgiełku znaleźć chwile na refleksję i kontemplację, by usłyszeć cichy głos Boga w swoim sercu.

 Zachętą do działania jest więc świadome dążenie do wyciszenia w codziennym życiu. Można to osiągnąć poprzez regularną modlitwę, czytanie Biblii, medytację, spacery w naturze, czy praktykowanie uważności (mindfulness). Ważne jest, by znaleźć formę, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i możliwościom.

Modlitwa:

Ojcze Niebieski, dziękujemy Ci za Twoją obecność pośród chaosu tego świata. Dziękujemy za Twoje Słowo, które nas prowadzi i poucza. Prosimy Cię, pomóż nam wyciszyć nasze serca i umysły, abyśmy mogli usłyszeć Twój cichy głos. Daj nam siłę, by żyć zgodnie z Twoimi przykazaniami i miłować Cię całym sercem. Ufamy Tobie z dziecięcą ufnością, wiedząc, że Ty jesteś naszym schronieniem i pocieszeniem. Amen.

| #wyciszenie | #chaos | #Bóg | #obecnośćBoga | #SłowoBoże | #modlitwa | #medytacja | #Biblia | #Psalm46 | #EwangeliaJana | #współczesność | #psychologia | #duchowość |

Oprac. z łaski opatrzności Bożej,
redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

(1518)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura