Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
102
BLOG

"Rozkład jazdy, który odbiera pracę: Absurd w Górowie Iławeckim"

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Gospodarka Obserwuj notkę 1
Mieszkańcy Górowa Iławeckiego są uwięzieni w swoich domach przez brak odpowiednich połączeń autobusowych. Chcą pracować, ale rozkład jazdy uniemożliwia im podjęcie wielu ofert pracy, przez brak możliwości dojazdu. Mieszkańcy są gotowi pracować, ale system komunikacji publicznej im to uniemożliwia.

 W niewielkim mieście Górowo Iławeckie (powiat bartoszycki) rozgrywa się dramat współczesnego świata pracy. Mieszkańcy, pragnący podjąć zatrudnienie w sąsiadującym mieście, są skazani na bezrobocie z powodu absurdalnego rozkładu jazdy autobusów. Oferty pracy, szczególnie te na III zmiany, stają się dla nich jedynie potrzebą, której nie mogą zaspokoić.

"Uwięzieni w rozkładzie jazdy"

 List skierowany do pana Marcina Kuchcińskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przez mieszkańca Górowa Iławeckiego, pana Macieja w dniu 9 grudnia 2024 r., w sposób dobitny ukazuje skalę problemu. Zwraca on uwagę na ofertę pracy w Lidzbarku Warmińskim, gdzie godziny pracy są podzielone na trzy zmiany. Niestety, rozkład jazdy autobusów całkowicie wyklucza możliwość dojazdu na dwie z nich. Mieszkańcy Górowa Iławeckiego są więc skazani na pracę jedynie w godzinach nocnych, a nawet i wtedy muszą się pogodzić z długim oczekiwaniem na autobus przy wymianie zmiany. image

 Sytuacja ta to nie tylko kwestia osobistych niedogodności, ale przede wszystkim problem społeczny i ekonomiczny. Brak możliwości podjęcia pracy przekłada się na ograniczenie dochodów mieszkańców, a w konsekwencji na obniżenie jakości życia całych rodzin. Ponadto, wykluczenie transportowe prowadzi do utraty poczucia własnej wartości i marginalizacji społecznej.

 W obliczu tej sytuacji nasuwa się pytanie: czy władze regionu są w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu? Czy możliwe jest dostosowanie rozkładu jazdy autobusów do potrzeb mieszkańców, tak aby umożliwić im podjęcie pracy na różnych zmianach? Odpowiedź na te pytania powinna być priorytetem dla samorządu, który ma obowiązek zapewnić równe szanse wszystkim mieszkańcom.

Sytuacja w Górowie Iławeckim to jaskrawy przykład tego, jak niedoskonały system komunikacji publicznej może ograniczać możliwości rozwoju społeczności lokalnych. To także wezwanie do refleksji nad tym, jak kształtować politykę transportową, aby rzeczywiście służyła mieszkańcom, a nie tworzyła dodatkowe bariery.

| #wykluczenietransportowe | #GórowoIławeckie | #WarmiaiMazury | #MarcinKuchcinski | #transportpubliczny | #rozkładjazdy | #pracana3zmiany | #bezrobocie | #politykaspołeczna | #samorząd |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Zachęcam do wspierania "Ciętym okiem w Prusach", wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF. Mecenasi mogą zostać członkami zamkniętej grupy na Facebooku. Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność, aby dostarczać jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka