Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
32
BLOG

Polacy o sprawiedliwości: Bodnar czy Ziobro, a może coś gorszego?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 1
Niedawny sondaż pokazuje, że Polacy są w coraz większym stopniu rozczarowani systemem sprawiedliwości. Oczekiwania wobec ministrów sprawiedliwości i samego wymiaru sprawiedliwości są dalekie od spełnienia, a wyniki badań przypominają gorycz rozczarowania, które przeradza się w społeczne wątpliwości. Gdzie leży problem?

 Badania przeprowadzone dnia 8 listopada 2024 roku na próbie 20.288 respondentów jasno ukazują, jak Polacy postrzegają sytuację w wymiarze sprawiedliwości. W pierwszym pytaniu o Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, opinie są niemal równo podzielone: 51% Polaków uznaje go za dobrego ministra, podczas gdy 49% ma odmienne zdanie. Wynik ten wskazuje na rozdarcie opinii publicznej, gdzie z jednej strony znajdą się zwolennicy reform, a z drugiej ci, którzy obawiają się zbyt dużych zmian i chaosu.

Wymiar sprawiedliwości w Polsce: Rzeczywistość w obliczu obietnic i niewykonanych reform

 Zbigniew Ziobro, który pełnił funkcję ministra sprawiedliwości przez kilkanaście lat, zbiera niemal jednoznacznie pozytywne opinie: 81% ankietowanych uznaje go za skutecznego w tej roli, a jedynie 12% sądzi inaczej. Ten wynik jest zrozumiały w kontekście rządów, które kładły duży nacisk na zmiany w systemie sprawiedliwości, pomijając jednak kontrowersyjne metody i oskarżenia o polityzację tego obszaru.

 Jednak, mimo krytyki wobec obu ministrów, prawdziwym problemem pozostaje sam polski system sądownictwa, którego sprawiedliwość ocenia zaledwie 11% respondentów pozytywnie. Większość, bo aż 89%, uznaje go za niesprawiedliwy. To jedno z najbardziej niepokojących wskazań w badaniach, które świadczy o rosnącym niezadowoleniu społecznym i pogłębiającym się braku zaufania do instytucji prawnych.

 Sondaż wskazuje także na kolejny dramatyczny problem: przewlekłość procesów sądowych. Aż 94% Polaków uważa, że sprawy sądowe w Polsce trwają zbyt długo, co jednocześnie odbiera poczucie sprawiedliwości. W takiej sytuacji trudno oczekiwać, by Polacy czuli się bezpieczni, gdy procesy w sprawach cywilnych jak i karnych wciąż wlecą się miesiącami, jeśli nie latami.

 Na koniec najpoważniejsze pytanie: czy wymiar sprawiedliwości w Polsce skutecznie karze przestępców?92% badanych odpowiedziało negatywnie, wskazując na brak realnych konsekwencji dla sprawców przestępstw, co tylko pogłębia poczucie niesprawiedliwości i bezkarności w kraju.

Cóż, wydaje się, że polski system sprawiedliwości ma jedną zasadniczą cechę – jest jak proces sądowy: długi, męczący, i pełen zwrotów akcji. W tej grze nie ma przegranych. Wszyscy – od Bodnara przez Ziobrę po każdą kolejną reformę – wychodzą z niej z jednym celem: jak najszybciej zająć się wszystkim, co tylko nie dotyczy samego procesu! Ciekawe, czy czekają na nas kiedyś szybkie wyroki, ale nie na papierze w mediach, tylko w sądzie?

| #Polska | #sondaż | #wymiarsprawiedliwości | #AdamBodnar | #ZbigniewZiobro | #sąd | #sprawiedliwość | #reformy | #przewlekłośćprocesów | #zaufanie |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 8 listopada 2024 r. na godz. 11:28 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka