Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
146
BLOG

Polacy nie chcą więcej pomocy dla Ukrainy: wyniki sondażu budzą kontrowersje

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 6
Nowe dane z ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego 5 listopada 2024 roku pokazują, jak wielki rozdźwięk dzieli Polaków w kwestii pomocy Ukrainie. Wyniki ankiety, która objęła 21 tysięcy respondentów, nie pozostawiają złudzeń – Polacy w zdecydowanej większości są przeciwni dalszemu zwiększaniu wsparcia wojskowego, finansowego oraz przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Czy oznacza to zmieniającą się postawę w walce z rosyjskim agresorem, czy też brak zrozumienia dla trudnej sytuacji naszego wschodniego sąsiada?

W ogólnopolskim sondażu* przeprowadzonym przez MobiWin na zlecenie E-Sondaży, Polacy wyrazili swoje zdanie na temat aktualnej polityki rządu w sprawie wsparcia Ukrainy. Zdecydowana większość, bo aż 89%, uważa, że prezydent Wołodymyr Zełenski, wyrażając publicznie swoje niezadowolenie z dotychczasowej pomocy Polski, okazuje niewdzięczność według 89% badanych. Dla przeważającej większości spośród 21.224 respondentów, którzy odpowiedzieli na pytanie dotyczące tej kwestii, fakt, że Ukrainie należy się pomoc, nie jest równoznaczny z poczuciem obowiązku do jej dalszego zwiększania.

Zdecydowane „NIE” Polaków dla dalszego wsparcia Ukrainy – wyniki sondażu, które wstrząsnęły opinią publiczną

 Zaskakujące wnioski płyną również z pytania o przyjmowanie uchodźców. Aż 84% Polaków stwierdziło, że nie chce, by ich kraj przyjmował większą liczbę osób uciekających przed wojną. Równocześnie, na pytanie dotyczące programów socjalnych, takich jak 800+, aż 87% odpowiedziało „nie” na pytanie, czy Ukraińcy powinni je nadal otrzymywać. To sygnał, że polskie społeczeństwo zaczyna mieć dość narastającego poczucia odpowiedzialności za stabilność sąsiadów, nie widząc wystarczającej wzajemności w tym współdziałaniu.

 Co więcej, w sprawie wsparcia wojskowego Polacy nie są jednoznaczni. Choć 45% z nich uważa, że pomoc militarnego charakteru jest korzystna dla bezpieczeństwa Polski, 55% wyraziło wątpliwości, co może świadczyć o rosnącym poczuciu niepokoju o to, czy Polacy nie ponoszą zbyt wysokiej ceny za konflikt, który ich bezpośrednio nie dotyczy.

 Warto jednak zauważyć, że wyniki sondażu mogą być odbiciem ogólnego zmęczenia wojną, rosnących kosztów życia, oraz napięć wewnętrznych, które Polacy coraz głośniej wyrażają. Nie bez znaczenia są także emocje wywołane przez retorykę i działania samych przywódców Ukrainy, które w Polsce budzą obawy o brak szacunku dla trudnych realiów naszego kraju.

Cóż, Polacy chyba powinni założyć nową akcję społeczną: „Pokażmy, co naprawdę myślimy o Ukrainie!” Zamiast wzmacniać wsparcie, wybudujemy wielki mur z odpowiedziami „NIE”. Zamiast 800+, może czas na 0+, bo – jak mówią respondenci„gdzie nasza pomoc, tam ich brak wdzięczności”. A co z wsparciem wojskowym? Może lepiej zainwestować w budowanie własnych umocnień na wszelki wypadek? Choć i tak widać, że Polacy chyba w końcu odkryli, że pomoc to coś, za co trzeba płacić… no, może zbyt wysoką cenę.

| #Polska | #Ukraina | #pomochumanitarna | #uchodźcy | #Zełenski | #sondaż | #opiniePolaków | #politykazagraniczna | #bezpieczeństwo | #800plus | #wsparciewojskowe |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 5 listopada 2024 r. na godz. 14:40 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka