Źródła własne
Źródła własne
Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
79
BLOG

Kiedy zagrożenie spotka rzeczywistość – o systemie zarządzania kryzysowego w Górowie Iław.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
W obliczu rosnącej częstotliwości katastrof naturalnych i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, mieszkańcy Górowa Iławeckiego zadają pytania o gotowość swojego miasta na wypadek kryzysu. Czy rzeczywiście jesteśmy przygotowani na sytuacje nadzwyczajne, czy może nasze zabezpieczenia to jedynie teoria?

 W związku z niedawnymi katastrofami powodziowymi w kraju i eskalującym konfliktem za wschodnią granicą, w Polsce narasta debata o gotowości miast na sytuacje kryzysowe. W Górowie Iławeckim mieszkaniec, zwracając się do Rady Miasta, wyraził niepokój związany z niedawnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz pytania o stan lokalnych przygotowań na wypadek katastrof. Rada w dniu 25 września 2024 r., w odpowiedzi, uzgodniła oficjalne stanowisko, podkreślając obecność Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz regularną współpracę z jednostkami powiatowymi.

Gotowość kryzysowa czy iluzja bezpieczeństwa? Jak miasto przygotowuje się na sytuacje zagrożenia

„Formalna likwidacja Obrony Cywilnej nie ma wpływu na zarządzanie kryzysowe na naszym terenie” – zapewnia komunikat podpisany przez przewodniczącą Rady Miasta, Grażynę Katarzynę Sawicz. Jednak w oczach mieszkańców takie deklaracje mogą brzmieć uspokajająco jedynie na papierze. Wskazują oni, że brak aktualizacji przepisów i scentralizowanego systemu komunikacji między służbami może prowadzić do chaosu w razie kryzysu.

image

Ewakuacja – teoria i rzeczywistość

 Zapewnienie gotowości do ewakuacji to jedno z kluczowych zagadnień budzących niepokój mieszkańców. Chociaż zespół kryzysowy, pod przewodnictwem burmistrza Jacka Przemysława Kostki, posiada plany działania, realne wyzwanie stanowi efektywna realizacja procedur. W ostatnim roku odbyły się nawet warsztaty reagowania kryzysowego, podczas których omawiano wytyczne w zakresie ewakuacji, jednak częstotliwość takich ćwiczeń pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy obawiają się, że bez częstszych treningów rzeczywista akcja ratunkowa może się okazać chaotyczna.

Komunikacja na poziomie kryzysu?

 Brak jednolitego systemu komunikacji kryzysowej, umożliwiającego sprawną współpracę służb, stanowi problem ogólnopolski, który dotyka także Górowa Iławeckiego. Obecnie, jak podkreśla Rada, komunikacja odbywa się za pośrednictwem prywatnych telefonów i systemów radiowych, jednak mieszkańcy nie kryją wątpliwości. „Czy prywatne urządzenia, na które nierzadko zdają się samorządy, zadziałają w obliczu faktycznego kryzysu?” – pytają z niepokojem.

Gdzie są przepisy?

 Po likwidacji Obrony Cywilnej nadal nie wdrożono nowych przepisów, które jasno regulowałyby procedury ochrony ludności na poziomie lokalnym. Mimo zapewnień o gotowości, brak zaktualizowanych regulacji rodzi obawy, że miasta takie jak Górowo Iławeckie mogą nie dysponować wystarczającymi zasobami ani procedurami. Chociaż posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbywają się dwa razy do roku, rodzi się pytanie, czy takie spotkania wystarczą, by dostosować się do coraz bardziej złożonych wyzwań.

Patrząc na zapewnienia o „sprawnej łączności” oraz „dwukrotnych rocznych ćwiczeniach”, można odnieść wrażenie, że kryzys nie odważy się odwiedzić Górowa Iławeckiego. W końcu przy tak perfekcyjnie uporządkowanych dokumentach zagrożenie chyba z szacunku trzyma się z daleka. Jednak, jak mawiają, papier jest cierpliwy – obyśmy mogli o tym mówić tylko w przenośni... ;-)

| #GórowoIławeckie | #ZarządzanieKryzysowe | #Bezpieczeństwo | #Ewakuacja | #KomunikacjaKryzysowa | #KatastrofyNaturalne | #ObronaCywilna | #SpołecznośćLokalna |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

Fot. frag. załącznika zawierającego stanowisko Rady Miasta Górowo Iławeckie z dnia 25 września 2024 roku.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo