Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
54
BLOG

Podwyżki podatków: Czy Polacy wierzą w ich skuteczność? Sondaż ujawnia wątpliwości.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Gospodarka Obserwuj notkę 3
Najnowszy ogólnopolski sondaż wskazuje na rosnące rozbieżności w opiniach Polaków na temat podwyżek podatków, zwłaszcza w odniesieniu do wyrobów tytoniowych i sprawiedliwości systemu podatkowego. Czy podatki mogą zmieniać społeczne nawyki, a jeśli tak, to w jakim stopniu?

 W dniu 21 października 2024 r. opublikowano wyniki sondażu*, który badał opinie Polaków na temat zmian w systemie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem nowelizacji ustawy zwiększającej stawki podatkowe na wyroby tytoniowe. W badaniu wzięło udział aż 17.858 respondentów, co daje wyraźny obraz społecznych nastrojów. Widać, że Polacy są podzieleni w kwestiach dotyczących nie tylko samych podwyżek podatków, ale także szerszego zagadnienia sprawiedliwości podatkowej w kraju.

Polacy podzieleni: Podatki na wyroby tytoniowe a rzeczywistość społeczeństwa

 Pierwsze pytanie dotyczyło poparcia dla nowelizacji ustawy zwiększającej stawki podatkowe na wyroby tytoniowe. Wyniki wskazują, że 62% ankietowanych popiera decyzję Sejmu, co może sugerować, że Polacy są gotowi zaakceptować wyższe podatki, przynajmniej w zakresie produktów szkodliwych dla zdrowia. Niemniej jednak, 38% respondentów pozostaje sceptycznych, co pokazuje, że temat nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać.

 Co ciekawe, aż 80% ankietowanych uważa, że obecny system podatkowy w Polsce nie jest sprawiedliwy. To jednoznacznie świadczy o rosnącym niezadowoleniu społecznym i poczuciu, że obciążenia finansowe są źle rozłożone, nie tylko w kontekście wyrobów tytoniowych, ale ogólnie – w całym systemie. Tylko 20% badanych sądzi, że system działa uczciwie.

 W kwestii tego, czy podwyżki podatków na wyroby tytoniowe mogą realnie zmniejszyć liczbę palaczy, większość – 60% – pozostaje nieprzekonana. Pomimo rosnącej świadomości zdrowotnej w społeczeństwie, wyższe ceny nie wydają się być wystarczającym bodźcem do zmiany nawyków. 40% badanych twierdzi, że wyższe stawki mogłyby jednak skłonić część osób do ograniczenia palenia.

 Zdecydowana większość, bo aż 81% respondentów, uważa, że najbogatsi Polacy powinni płacić wyższe podatki. To wynik, który odzwierciedla powszechną frustrację związaną z rosnącymi nierównościami ekonomicznymi w kraju. Ten głos społeczny domaga się większej progresywności w systemie podatkowym.

 Na koniec, sondaż zapytał o skuteczność wyższych podatków na niezdrowe produkty jako narzędzia walki z chorobami. Wyniki okazały się zaskakujące: 71% ankietowanych nie wierzy, że wyższe podatki mogą realnie pomóc w tej kwestii. Wyraźnie widać, że Polacy nie dostrzegają związku pomiędzy polityką fiskalną a poprawą zdrowia publicznego.

No cóż, wydaje się, że Polacy nie wierzą, iż wyższe podatki mogą powstrzymać ich od palenia czy jedzenia niezdrowej żywności. Ale kto wie? Może kiedyś, jak ceny papierosów przekroczą cenę samochodu? Może to jest przyszłość dla transportu publicznego?

| #podatki | #sondaż | #wyrobytytoniowe | #niesprawiedliwośćpodatkowa | #systempodatkowy | #Polacy | #zdrowiepubliczne | #podatkidlaNajbogatszych | #Sejm |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 21 października 2024 r. na godz. 18:32 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka