Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
67
BLOG

Kryzys Kościoła czy kryzys polityki? Sondaż ujawnia, czego naprawdę chcą Polacy

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 5
Najnowszy ogólnopolski sondaż z 14 października 2024 r. odsłania wyraźny kierunek, w którym podąża społeczeństwo. Polacy mówią jasno: religia poza szkoły, Kościół do podatków, a polityka bez wpływów duchownych. Czy to zapowiedź głębszej zmiany w relacjach państwo-Kościół?

 Polacy w najnowszym sondażu e-sondaży* nie mają złudzeń: społeczne poparcie dla wyraźnego oddzielenia Kościoła od instytucji publicznych rośnie. Już 60-61%** z 20.396 respondentów uważa, że lekcje religii (kościoła rzymskiego) powinny być przeniesione z powrotem do kościołów, co stanowi znaczący sygnał wobec dotychczasowej praktyki umiejscawiania katechezy w szkołach publicznych. Co więcej, 94% badanych oczekuje, że Kościół katolicki zacznie płacić podatki – wynik ten niemal jednoznacznie podkreśla nastroje związane z finansami Kościoła.

Polacy wytyczają granice: Kościół do kościoła, polityka na bok

 Wyniki trzeciego pytania wyraźnie wskazują na silne oczekiwanie społeczeństwa wobec neutralności politycznej duchowieństwa. Aż 74% ankietowanych domaga się wyraźnej separacji Kościoła od polityki. To jawny znak, że Polacy mają dość niejasnych powiązań między władzą świecką a duchownymi, którzy przez dekady wywierali wpływ na bieg wydarzeń politycznych.

 Zaskakujący może być jednak wynik pytania dotyczącego skandali w Kościele. Zaledwie 8% respondentów uważa, że skandale mają wpływ na spadającą liczbę wiernych. Taki wynik może wskazywać na to, że społeczeństwo rozdziela zachowania poszczególnych duchownych od samej istoty religii, co stawia pod znakiem zapytania, jaką rolę w odpływie wiernych odgrywają kwestie moralne i strukturalne.

 Pytanie o zarobki księży, choć niepełne w wynikach, budzi równie silne emocje. Oczekiwanie większej transparentności finansowej Kościoła staje się coraz bardziej wyraźne, nawet jeśli sondaż nie dostarcza pełnych danych w tej kwestii.

 Podsumowując, sondaż daje wyraźny sygnał o gotowości Polaków do przemyślenia roli Kościoła w życiu publicznym i polityce. Czy to początek nowej ery, w której Kościół wróci do ról czysto duchowych, a państwo zajmie się tym, co świeckie?

Kościół do kościoła, polityka na bok, a podatki – no cóż, kto wie, może kiedyś ksiądz będzie doradzać jak składać PIT, a nie tylko jak unikać piekła.

| #Kościół | #Polityka | #Religia | #Sondaż | #Społeczeństwo | #Podatki | #Katecheza | #NeutralnośćPolityczna | #KościółiPaństwo | #ZarobkiKsięży |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz też podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 14 października 2024 r. na godz. 15:03 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

**Badanie zakończyło się z z wynikiem różnym o 1 punkt procentowy niż w momencie ich uzyskania.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo