Wyniki najnowszego sondażu pokazują, że Polacy są gorącymi zwolennikami NATO, lecz coraz bardziej sceptycznie podchodzą do integracji z Unią Europejską. Czy to jedynie chwilowe wahanie, czy może trwała zmiana w politycznym krajobrazie? Sprawdźmy odpowiedzi z ogólnopolskiego badania i dokąd zmierza nasza europejska tożsamość.
Wyniki opublikowane dnia 10 października 2024 r. w ogólnopolskim sondażu* wyraźnie ilustrują zróżnicowane podejście Polaków do kluczowych kwestii międzynarodowych. Współpraca z NATO nie budzi żadnych większych wątpliwości – 92% respondentów popiera przynależność Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co stanowi wynik niemal jednogłośny. Jest to zrozumiałe, zważywszy na wzrost niepewności na arenie międzynarodowej, szczególnie w obliczu zagrożeń ze strony wschodnich sąsiadów. Polacy wyraźnie czują się bezpieczniej w cieniu wspólnej obrony, którą gwarantuje NATO.
Polacy za NATO, ale przeciw euro – kto trzyma rękę na pulsie narodu?
Jednakże sytuacja związana z Unią Europejską jest znacznie bardziej złożona. Choć 72% ankietowanych opowiada się za dalszym członkostwem Polski w UE, aż 86% uważa, że unijne instytucje zbyt mocno ingerują w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. To jednoznaczny sygnał, że choć integracja europejska nadal cieszy się poparciem, to coraz więcej Polaków dostrzega problem w zakresie suwerenności.
Z tego powodu nie dziwi fakt, że aż 81% badanych nie zgadza się z ingerencją UE w polski system sądownictwa. Spór o reformy sądowe, ciągnący się od lat, wciąż jest kwestią zapalną, a eurosceptycyzm w tej dziedzinie tylko rośnie.
Co ciekawe, pytanie o przyjęcie euro wywołało niemal jednogłośną odpowiedź negatywną – 88% Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej waluty. To wyraźny sygnał, że wciąż cenią swoją niezależność gospodarczą i obawiają się potencjalnych konsekwencji, jakie mogłoby przynieść przystąpienie do strefy euro, zwłaszcza w kontekście ostatnich kryzysów gospodarczych w Europie.
Polacy balansują więc między koniecznością współpracy międzynarodowej a rosnącym pragnieniem zachowania autonomii. Z jednej strony NATO – struktura zapewniająca bezpieczeństwo, której Polacy ufają bez zastrzeżeń, z drugiej Unia Europejska – sojusz, który choć daje korzyści, budzi coraz większe wątpliwości co do granic swojej władzy.
Jak widać, naród nie boi się wchodzić w sojusze, ale tylko wtedy, gdy ma poczucie, że może samodzielnie kształtować swoją przyszłość.
Cóż, Polacy wciąż kochają NATO jak starszego brata, który zawsze ma nas chronić, ale na Unii Europejskiej patrzą jak na zbyt wścibską sąsiadkę – miła, ale niech trzyma swoje ręce z dala od naszego ogródka... i portfela.
| #Polska | #UniaEuropejska | #NATO | #sondaż | #eurosceptycyzm | #strefaEuro | #polityka | #sondaże | #suwerenność | #politykakrajowa |
Oprac. redaktor Gniadek
*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 10 października 2024 r. na godz. 12:26 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl ]
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo