Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
115
BLOG

Polska w socjalnym rozkroku – kontynuować 800+ czy szukać nowych rozwiązań?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 9
Ogólnopolski sondaż z 8 października 2024 r. przynosi niepokojący obraz polskiego społeczeństwa. Choć 64% Polaków chce kontynuacji programów socjalnych, takich jak 800+, to większość respondentów wyraża wyraźny brak zadowolenia z sytuacji emerytów oraz poziomu opieki zdrowotnej. Czy polityka socjalna rządu Tuska spełnia oczekiwania obywateli, czy raczej tworzy złudzenie stabilności?

 Sondaż przeprowadzony przez MobiWin - E-Sondaże pokazuje, jak mocno zróżnicowane są nastroje społeczne w Polsce. Mimo że programy socjalne, takie jak 800+, cieszą się znacznym poparciem (64% respondentów opowiedziało się za ich kontynuacją), to inne kluczowe obszary życia społecznego malują obraz, który daleko odbiega od optymizmu.

64% Polaków za 800+, ale emeryci nadal w cieniu – co dalej?

 Na pytanie, czy emeryci mają zapewnione godne życie w Polsce, aż 83% ankietowanych odpowiedziało negatywnie. To druzgocący wynik, który unaocznia problemy, z jakimi boryka się ta grupa społeczna. Z jednej strony mamy więc wsparcie dla programów socjalnych, a z drugiej – wyraźne niedostatki w zakresie systemu emerytalnego.

 Co więcej, zaledwie 45% respondentów uważa, że waloryzacje emerytur są wystarczające, a aż 92% jest zdania, że wysokość emerytur powinna być powiązana z poziomem inflacji. To pokazuje, że Polacy dostrzegają rosnące koszty życia i brak adekwatnej reakcji systemu na te zmiany.

 Nie lepiej wyglądają opinie na temat opieki zdrowotnej. Tylko 29% ankietowanych uważa, że poziom opieki zdrowotnej w Polsce jest zadowalający, co pozostawia ogromne pole do poprawy. W dobie rosnących wyzwań demograficznych i starzenia się społeczeństwa, takie wyniki budzą poważne obawy.

Polityka socjalna w pułapce oczekiwań

 Rządy Donalda Tuska, trwające od grudnia 2023 roku, nie zdążyły jeszcze wprowadzić rewolucyjnych zmian w polityce socjalnej (4-dniowy tydzień pracy, bezwarunkowy dochód podstawowy, itp.), ale obywatele nadal mają wyraźne oczekiwania. Mimo entuzjazmu wobec trwania 800+, inne obszary życia społecznego – jak opieka zdrowotna czy emeryturywymagają pilnych działań.

 Czy dalsze kontynuowanie programów socjalnych to odpowiedź na te wyzwania? A może to tylko zasłona dymna, która skutecznie odwraca uwagę od głębszych problemów systemowych?

 Widać wyraźnie, że Polacy z jednej strony oczekują dalszego wsparcia finansowego od państwa, ale z drugiej – tracą cierpliwość wobec niedomagań kluczowych sektorów, takich jak zdrowie i emerytury.

Polska wciąż stawia na „800+”, bo przecież lepiej dać, niż naprawić. Emeryci? Cóż, może jak już skończą liczyć głosy za programami socjalnymi, ktoś wreszcie zauważy, że nie każdy może za te pieniądze kupić... dodatkowy lek na receptę.

| #800plus | #sondaż | #PolitykaSocjalna | #emerytury | #opiekaZdrowotna | #Tusk | #waloryzacja | #inflacja | #programySocjalne | #społeczeństwo |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz też podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 8 października 2024 r. na godz. 15:14 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka