Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
80
BLOG

Polacy wobec uchodźców: skrajne opinie i niejednoznaczne priorytety

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Najnowszy sondaż pokazuje, że Polacy mają wyraźne zdanie na temat uchodźców. Chociaż otwartość na pomoc Ukrainie pozostaje wysoka, ogólne podejście do imigracji z reszty świata maluje obraz społeczeństwa, które jest coraz bardziej podzielone i ostrożne. Czego się obawiamy, a co jesteśmy w stanie zaakceptować?

Polacy kontra uchodźcy: otwartość na Ukrainę, sceptycyzm wobec reszty świata

 Sondaż przeprowadzony dnia 26 września 2024 roku przez MobiWin daje wiele do myślenia. W kwestii uchodźców Polacy wyraźnie rozróżniają między pomocą dla sąsiadów zza wschodniej granicy, a przyjmowaniem migrantów z reszty świata. Na pytanie o ogólne przyjmowanie uchodźców odpowiedź „NIE” zaznaczyło aż 91-92%* z 21.328 respondentów, co wskazuje na rosnący dystans i niechęć wobec globalnych problemów migracyjnych. Ta sytuacja kontrastuje z odpowiedzią na pytanie dotyczące uchodźców z Ukrainy, gdzie aż 74% badanych zgodziło się na dalszą pomoc dla wschodnich sąsiadów.

 Poglądy Polaków są wyraźnie zróżnicowane. Choć zaledwie 19% respondentów uznaje uchodźców za zagrożenie dla gospodarki lub mieszkańców Polski, to niemal 95% chce deportować migrantów, którzy popełnili przestępstwa. To pokazuje, że społeczeństwo polskie jest gotowe przyjąć pomocnych uchodźców, ale pod warunkiem, że respektują oni lokalne prawa i zwyczaje.

 Polacy są również zdecydowani, jeśli chodzi o kwestię integracji imigrantów z polskim społeczeństwem. Prawie 88% ankietowanych zgadza się, że imigranci powinni obowiązkowo uczyć się języka kraju, w którym się osiedlają. To pokazuje, że choć wiele osób jest niechętnych napływowi nowych przybyszy, to widzą oni integrację kulturową i językową jako klucz do spójnego współistnienia.

 Wyniki tego sondażu pokazują jasno: polskie społeczeństwo jest wciąż otwarte na pomoc, ale w granicach, które samo określa. Gotowość do pomocy Ukraińcom kontrastuje z lękiem i rezerwą wobec innych grup uchodźczych, co może odzwierciedlać zarówno historyczne związki, jak i aktualne lęki związane z globalnym kryzysem migracyjnym.

Wygląda na to, że Polacy chętnie pomogą, ale pod warunkiem, że uchodźca będzie potrafił poprawnie odmienić „chrząszcz brzmi w trzcinie” i nie złamie przy tym prawa! Jak widać, nasza gościnność ma swoje wyraźne granice... i wymaga odpowiedniej wymowy.

| #uchodźcy | #sondaż | #imigracja | #Polska | #pomocUkrainie | #opiniapubliczna | #deportacja | #integracja | #politykamigracyjna | #język |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz też podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 26 września 2024 r. na godz. 13:42 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

*Wynik zakończono rozbieżnością 1 punktu procentowego.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo