Najnowszy sondaż pokazuje, że Polacy mają wyraźne zdanie na temat uchodźców. Chociaż otwartość na pomoc Ukrainie pozostaje wysoka, ogólne podejście do imigracji z reszty świata maluje obraz społeczeństwa, które jest coraz bardziej podzielone i ostrożne. Czego się obawiamy, a co jesteśmy w stanie zaakceptować?
Polacy kontra uchodźcy: otwartość na Ukrainę, sceptycyzm wobec reszty świata
Sondaż przeprowadzony dnia 26 września 2024 roku przez MobiWin daje wiele do myślenia. W kwestii uchodźców Polacy wyraźnie rozróżniają między pomocą dla sąsiadów zza wschodniej granicy, a przyjmowaniem migrantów z reszty świata. Na pytanie o ogólne przyjmowanie uchodźców odpowiedź „NIE” zaznaczyło aż 91-92%* z 21.328 respondentów, co wskazuje na rosnący dystans i niechęć wobec globalnych problemów migracyjnych. Ta sytuacja kontrastuje z odpowiedzią na pytanie dotyczące uchodźców z Ukrainy, gdzie aż 74% badanych zgodziło się na dalszą pomoc dla wschodnich sąsiadów.
Poglądy Polaków są wyraźnie zróżnicowane. Choć zaledwie 19% respondentów uznaje uchodźców za zagrożenie dla gospodarki lub mieszkańców Polski, to niemal 95% chce deportować migrantów, którzy popełnili przestępstwa. To pokazuje, że społeczeństwo polskie jest gotowe przyjąć pomocnych uchodźców, ale pod warunkiem, że respektują oni lokalne prawa i zwyczaje.
Polacy są również zdecydowani, jeśli chodzi o kwestię integracji imigrantów z polskim społeczeństwem. Prawie 88% ankietowanych zgadza się, że imigranci powinni obowiązkowo uczyć się języka kraju, w którym się osiedlają. To pokazuje, że choć wiele osób jest niechętnych napływowi nowych przybyszy, to widzą oni integrację kulturową i językową jako klucz do spójnego współistnienia.
Wyniki tego sondażu pokazują jasno: polskie społeczeństwo jest wciąż otwarte na pomoc, ale w granicach, które samo określa. Gotowość do pomocy Ukraińcom kontrastuje z lękiem i rezerwą wobec innych grup uchodźczych, co może odzwierciedlać zarówno historyczne związki, jak i aktualne lęki związane z globalnym kryzysem migracyjnym.
Wygląda na to, że Polacy chętnie pomogą, ale pod warunkiem, że uchodźca będzie potrafił poprawnie odmienić „chrząszcz brzmi w trzcinie” i nie złamie przy tym prawa! Jak widać, nasza gościnność ma swoje wyraźne granice... i wymaga odpowiedniej wymowy.
| #uchodźcy | #sondaż | #imigracja | #Polska | #pomocUkrainie | #opiniapubliczna | #deportacja | #integracja | #politykamigracyjna | #język |
Oprac. redaktor Gniadek
Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 26 września 2024 r. na godz. 13:42 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl ]
*Wynik zakończono rozbieżnością 1 punktu procentowego.
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo