Najnowszy sondaż ujawnia głębokie podziały w polskim społeczeństwie w kwestiach takich jak zaufanie do Zbigniewa Ziobry, wykorzystanie systemu Pegasus czy bezkarność polityków. Czy Polacy tracą wiarę w system, czy może sytuacja polityczna tylko zaostrza retorykę?
Barbarzyństwo czy pragmatyzm? Polacy podzieleni w ocenie politycznych skandali
Dzisiejszy ogólnopolski sondaż* z dnia 25 września 2024 r., przeprowadzony przez MobiWin – E-Sondaże, przyniósł szereg interesujących wniosków na temat nastrojów społecznych, szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń na polskiej scenie politycznej.
W odpowiedzi na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który uznał wezwanie ciężko chorego Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą za "barbarzyński akt", społeczeństwo okazało się podzielone. 56% z 23.490 respondentów nie zgadza się z tą opinią, uznając, że każdy polityk – niezależnie od sytuacji zdrowotnej – powinien stawić się przed wymiarem sprawiedliwości. Z drugiej strony, 44% badanych podziela stanowisko Kaczyńskiego, co świadczy o lojalności wobec byłego ministra sprawiedliwości i wpływie retoryki lidera PiS.
Kolejna kwestia, dotycząca upublicznienia listy osób podsłuchiwanych za pomocą systemu Pegasus, pokazała równie wyrównane opinie. 52% respondentów nie popiera tego kroku, co można interpretować jako obawę przed destabilizacją państwa i bezpieczeństwem narodowym. Natomiast 48% badanych uważa, że pełna transparentność w tej sprawie jest konieczna, co sugeruje rosnącą potrzebę społecznego zaufania i kontroli nad władzą.
Jednak największe zaufanie społeczeństwo pokłada w samym Zbigniewie Ziobrze – aż 91% respondentów wyraża wiarę w jego działania byłego ministra sprawiedliwości. To wynik, który może zaskakiwać, zwłaszcza w kontekście pozostałych wyników sondażu, gdzie ujawniają się wątpliwości co do uczciwości polityków. Niemal jednolite poparcie dla Ziobry w tej kwestii może sugerować, że mimo afer, wizerunek polityka skutecznie opiera się na silnym elektoracie.
Warto również zwrócić uwagę na odpowiedzi dotyczące po zastąpienia Ziobry ministrem Adamem Bodnarem. Aż 99% respondentów nie przyjęło dobrze tej zmiany, co może świadczyć o braku zaufania do Bodnara w obecnym systemie politycznym i społecznym.
Ostatnie pytanie, odnoszące się do bezkarności polityków, ujawniło pesymistyczne nastroje w społeczeństwie. Aż 79% Polaków zgadza się z twierdzeniem, że politycy są bezkarni. Jest to wyraźny sygnał o utracie zaufania do instytucji państwowych i elit politycznych. Tylko 21% respondentów wierzy, że politycy mogą być rozliczani za swoje czyny, co stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie demokratycznych mechanizmów kontroli.
Czy w obliczu takich wyników sondażu można się dziwić, że Polacy zaczynają wierzyć, że Pegasus podsłuchuje ich nawet podczas snu? Może czas, aby politycy zamiast gadać o barbarzyństwie, zaczęli martwić się o to, jak nie wpaść w barbarzyńską sieć niezadowolonych wyborców.
| #ZbigniewZiobro | #JaroslawKaczynski | #Pegasus | #BezkarnośćPolityków | #ZaufanieSpołeczne | #PolskaPolityka | #Sondaż | #AdamBodnar | #PolityczneAfery |
Oprac. redaktor Gniadek
*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 25 września 2024 r. na godz. 15:57 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl ]
Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka