Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
45
BLOG

Polacy mówią TAK karze śmierci, a NIE wymiarowi sprawiedliwości

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Najnowszy sondaż pokazuje, że większość Polaków popiera radykalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Kara śmierci, surowsze kary dla przestępców seksualnych i szkolenia z etyki dla sędziów – te kwestie dzielą społeczeństwo. Czy rząd Tuska podoła oczekiwaniom obywateli?

Polacy żądają sprawiedliwości: Kara śmierci wraca na usta narodu!

 Wyniki sondażu* przeprowadzonego dnia 19 września 2024 roku przez MobiWin pokazują, że Polacy mają coraz mniej cierpliwości wobec obecnego stanu sądownictwa. W kraju, gdzie debaty na temat reformy wymiaru sprawiedliwości są codziennością, obywatele jasno dają do zrozumienia, czego oczekują od rządzących.

 W odpowiedzi na pytanie o poparcie dla kary śmierci za najcięższe przestępstwa66% z 17.314 respondentów wyraziło zgodę. To wyraźny sygnał, że Polacy pragną surowych rozwiązań w obliczu przestępczości, zwłaszcza w kontekście przerażających zbrodni. Jednak czy przywrócenie tak radykalnej kary jest realne w XXI wieku?

 Kolejne pytanie dotyczyło oceny obecnego stanu sądownictwa w Polsce, a tu liczby mówią same za siebie: tylko 16% uważa, że funkcjonuje ono na odpowiednim poziomie, podczas gdy aż 84% jest zdania, że wymaga ono natychmiastowej poprawy. To wręcz alarmujący wynik, który rzuca cień na efektywność rządu i samego systemu sądowniczego.

 Odpowiedzi na pytanie, czy rząd powinien zwiększyć finansowanie dla sądów, również nie napawają optymizmem. Jedynie 39% respondentów popiera taki krok, podczas gdy większość, bo 61%, jest przeciwna. Wygląda na to, że Polacy nie widzą w tym rozwiązaniu odpowiedzi na bolączki wymiaru sprawiedliwości.

 Zdecydowane poparcie wyrażono natomiast w kwestii surowszych kar dla przestępców seksualnych – aż 96% odpowiedziało "tak", co pokazuje, że społeczeństwo nie zamierza tolerować takich przestępstw i oczekuje bezwzględnych reakcji ze strony sądów.

 Na koniec, respondenci zostali zapytani o szkolenia z etyki i praw człowieka dla sędziów. 69% uznało, że takie szkolenia są konieczne, co może być odbiciem szerokiej krytyki sędziów i ich postępowania. Polacy wyrażają potrzebę, by ci, którzy wymierzają sprawiedliwość, byli bardziej odpowiedzialni i świadomi społecznych wartości.

Wygląda na to, że Polacy tęsknią za sędziami, którzy nie tylko będą wiedzieli, co to prawo, ale i sami nauczą się, jak je przestrzegać. A może powinniśmy zacząć od kursów z empatii? No i kto by pomyślał – kara śmierci wraca na salony jak modny trend, w końcu "retro" zawsze w cenie!

| #karaśmierci | #sądownictwo | #reformasprawiedliwości | #przestępczość | #surowekary | #etyka | #rząd | #sondaż | #Tuskrządzi | #prawo |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz też podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 19 września 2024 r. na godz. 14:43 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo