Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
81
BLOG

Polacy mówią TAK karze śmierci, a NIE wymiarowi sprawiedliwości

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Najnowszy sondaż pokazuje, że większość Polaków popiera radykalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Kara śmierci, surowsze kary dla przestępców seksualnych i szkolenia z etyki dla sędziów – te kwestie dzielą społeczeństwo. Czy rząd Tuska podoła oczekiwaniom obywateli?

Polacy żądają sprawiedliwości: Kara śmierci wraca na usta narodu!

 Wyniki sondażu* przeprowadzonego dnia 19 września 2024 roku przez MobiWin pokazują, że Polacy mają coraz mniej cierpliwości wobec obecnego stanu sądownictwa. W kraju, gdzie debaty na temat reformy wymiaru sprawiedliwości są codziennością, obywatele jasno dają do zrozumienia, czego oczekują od rządzących.

 W odpowiedzi na pytanie o poparcie dla kary śmierci za najcięższe przestępstwa66% z 17.314 respondentów wyraziło zgodę. To wyraźny sygnał, że Polacy pragną surowych rozwiązań w obliczu przestępczości, zwłaszcza w kontekście przerażających zbrodni. Jednak czy przywrócenie tak radykalnej kary jest realne w XXI wieku?

 Kolejne pytanie dotyczyło oceny obecnego stanu sądownictwa w Polsce, a tu liczby mówią same za siebie: tylko 16% uważa, że funkcjonuje ono na odpowiednim poziomie, podczas gdy aż 84% jest zdania, że wymaga ono natychmiastowej poprawy. To wręcz alarmujący wynik, który rzuca cień na efektywność rządu i samego systemu sądowniczego.

 Odpowiedzi na pytanie, czy rząd powinien zwiększyć finansowanie dla sądów, również nie napawają optymizmem. Jedynie 39% respondentów popiera taki krok, podczas gdy większość, bo 61%, jest przeciwna. Wygląda na to, że Polacy nie widzą w tym rozwiązaniu odpowiedzi na bolączki wymiaru sprawiedliwości.

 Zdecydowane poparcie wyrażono natomiast w kwestii surowszych kar dla przestępców seksualnych – aż 96% odpowiedziało "tak", co pokazuje, że społeczeństwo nie zamierza tolerować takich przestępstw i oczekuje bezwzględnych reakcji ze strony sądów.

 Na koniec, respondenci zostali zapytani o szkolenia z etyki i praw człowieka dla sędziów. 69% uznało, że takie szkolenia są konieczne, co może być odbiciem szerokiej krytyki sędziów i ich postępowania. Polacy wyrażają potrzebę, by ci, którzy wymierzają sprawiedliwość, byli bardziej odpowiedzialni i świadomi społecznych wartości.

Wygląda na to, że Polacy tęsknią za sędziami, którzy nie tylko będą wiedzieli, co to prawo, ale i sami nauczą się, jak je przestrzegać. A może powinniśmy zacząć od kursów z empatii? No i kto by pomyślał – kara śmierci wraca na salony jak modny trend, w końcu "retro" zawsze w cenie!

| #karaśmierci | #sądownictwo | #reformasprawiedliwości | #przestępczość | #surowekary | #etyka | #rząd | #sondaż | #Tuskrządzi | #prawo |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Możesz też podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 19 września 2024 r. na godz. 14:43 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo