Czy zastanawiałe/aś się kiedyś, co tak naprawdę podtrzymuje Kościół przez wieki? Jak to możliwe, że pomimo licznych prób zniszczenia, wspólnota wierzących nadal istnieje? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w Słowie Bożym. Jezus Chrystus, fundament naszej wiary, obiecał, że bramy piekieł nie przemogą Kościoła. Ale co to oznacza dla nas, współczesnych chrześcijan?
Moc wiary w obliczu burz
W Ewangelii według św. Mateusza 16, 18 czytamy o wyznaniu Piotra, który wyznał Jezusa jako Mesjasza, Syna Boga żywego. W odpowiedzi na tę wiarę, Jezus powiedział: „Ja ci też mówię, że ty jesteś Piotr, a na tej skale zbuduję mój kościół, a bramy piekła go nie przemogą”. Słowo „skała” w tym kontekście odnosi się do Chrystusa, na którym zbudowany jest Kościół. To właśnie On jest naszą solidną podstawą, naszym fundamentem.
Kiedy patrzymy na historię Kościoła, widzimy, że przechodził on przez liczne burze i prześladowania. Jednak za każdym razem, gdy wydawało się, że wszystko jest stracone, Kościół powstawał z nowych sił. To właśnie obietnica Chrystusa o stałości Kościoła dodawała wierzącym odwagi i nadziei.
Apostoł Paweł, pisząc do Rzymian, używa pięknej metafory drzewa oliwnego. Porównuje Kościół do drzewa oliwnego, a wierzących do gałęzi (Rz 11, 17). Niektórzy Żydzi, którzy nie uwierzyli w Chrystusa, zostali odłamani od drzewa, a na ich miejsce przyszedł Kościół zbudowany z ludów pogańskich. To pokazuje, że Kościół jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia czy wyznania.
Jezus, w rozmowie z apostołami, porównuje siebie do winorośli, a wierzących do latorośli. Mówi, że tylko trwając w Nim możemy wydawać obfity owoc (Jan 15, 5). To przypomnienie, że nasza więź z Chrystusem jest niezbędna dla naszego duchowego życia.
Co to oznacza dla nas dzisiaj?
Oznacza to, że każdy z nas jest ważną częścią Kościoła. Jesteśmy wezwani do budowania wspólnoty miłości i jedności, opartej na wierze w Chrystusa. Jesteśmy również wezwani do dzielenia się Ewangelią z innymi, aby i oni mogli doświadczyć zbawienia.
Modlitwa:
Ojcze nasz, dziękujemy Ci za Twój Kościół, który zbudowałeś na skale wiary. Dziękujemy Ci za dar wiary i za to, że możemy być Twoimi dziećmi. Spraw, abyśmy zawsze trwali w Tobie i wydawali obfity owoc. Napełnij nas Duchem Świętym, abyśmy mogli śmiało głosić Twoje imię. Amen.
| #Kościół | #wiara | #Chrystus #Piotr | #drzewooliwne | #winorośl | #Ewangelia | #wspólnota | #jedność | #zbawienie |
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura