Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
67
BLOG

Ziobro czy Bodnar? Społeczeństwo wyrokowało, ale kto tu naprawdę rządzi?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 1
Najnowszy sondaż telefoniczny z 17 września 2024 r. odsłania głębokie podziały społeczne dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Mimo poparcia dla zmian, zaufanie do niezależności sędziów drastycznie spadło. Co mówią nam te wyniki?

Kryzys sądownictwa w Polsce? Obywatele mówią: 'Reforma tak, niezależności brak!'

 W Polsce narasta debata na temat kondycji wymiaru sprawiedliwości. Sondaż przeprowadzony dnia 17 września 2024 r. daje głęboki wgląd w to, jak obywatele postrzegają reformy w sądownictwie oraz rolę kluczowych polityków w jego kształtowaniu.

 Na pytanie, czy Zbigniew Ziobro był lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar, opinie z pośród 21.943 respondentów są podzielone. 47% badanych opowiedziało się za Ziobrą, a 53% wskazało Bodnara. Wynik ten pokazuje, że pomimo kontrowersji wokół reform Ziobry, istnieje znaczące grono jego zwolenników. Wyraźnie widoczny jest tu podział na sympatyków dwóch odmiennych wizji reformy sądownictwa.

 Kolejne pytanie, dotyczące potrzeby reformy sądownictwa, ujawnia jeszcze bardziej wyraźny konsensus – aż 81% Polaków uważa, że zmiany są konieczne. Społeczeństwo, zmęczone przewlekłymi procesami i wątpliwą skutecznością systemu, domaga się reform. Jednak pod powierzchnią tego pragnienia tkwi głęboki niepokój o kondycję sędziowskiej niezależności.

 Aż 86% respondentów nie wierzy, że sędziowie w Polsce są niezależni od polityków. Jest to alarmujący sygnał, który stawia pytania o realną wolność sądownictwa w kraju. Choć dominuje przekonanie o potrzebie zmian, zaufanie do neutralności sędziów jest w dramatycznym odwrocie.

 Niezadowolenie obywateli obejmuje również kwestie kar za przestępstwa. 75% badanych uważa, że obecne sankcje są niewystarczająco surowe, a jeszcze większa liczba (83%) wyraża zaniepokojenie, że ofiary przestępstw nie otrzymują wystarczającej ochrony prawnej. To wskazuje na potrzebę pilnych działań, które wzmocniłyby zarówno system kar, jak i prawa ofiar.

 Podsumowując, obywatele chcą reform, ale równocześnie niepokoją się o niezależność sądów i jakość działania wymiaru sprawiedliwości. Rządzący muszą odpowiedzieć na te obawy, jeśli chcą odzyskać zaufanie społeczeństwa. A może zamiast pytać, kto był lepszym ministrem, lepiej zapytać: Kiedy doczekamy się ministra, który naprawi ten bałagan?

Wygląda na to, że polski wymiar sprawiedliwości jest jak obiad w stołówce – wszyscy narzekają, ale nikt nie odważy się samodzielnie go przyrządzić. Może czas zapytać: kto teraz zaserwuje lepsze danie – polityk czy kucharz?

| #reforma_sądów | #niezależność_sędziów | #ZbigniewZiobro | #AdamBodnar | #system_sprawiedliwości | #reforma | #prawo | #sondaż | #Polska |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Podziękuj mi wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 17 września 2024 r. na godz. 18:28 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka