Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
73
BLOG

Czy nasz język ginie pod naporem obcych słów?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Rozmaitości Obserwuj notkę 5
Zmieniający się świat przynosi ze sobą nowe słowa i wyrażenia. Coraz częściej sięgamy po anglicyzmy, nawet jeśli mamy polskie odpowiedniki. Czy to zubaża nasz język, czy może go wzbogaca?

Audiobooki i inne dziwactwa językowe: jak poprawnie mówić po polsku?

 Dyskusja o wpływie języków obcych na polski trwa od lat. Z jednej strony, globalizacja sprawia, że zetknięcie z innymi kulturami jest nieuniknione. Nowe pojęcia, związane z technologią, biznesem czy kulturą popularną, często nie mają bezpośrednich polskich odpowiedników. Z drugiej strony, nadmierne używanie anglicyzmów może prowadzić do zubożenia naszego języka i utraty tożsamości językowej.

 Przykładów takiego zjawiska nie trzeba szukać daleko. Słowa takie jak "startup", "feedback" czy "event" stały się już na tyle powszechne, że często używamy ich nie zastanawiając się nad polskimi odpowiednikami. Nawet w mediach, które powinny dbać o czystość języka, coraz częściej spotykamy się z anglicyzmami.

 Szczególnie bulwersujące jest stosowanie obcych słów, gdy mamy doskonale funkcjonujące polskie odpowiedniki. Przykładem może być wspomniany już "audiobook". Czy naprawdę musimy używać tego wyrażenia, skoro mamy piękne słowo "słuchowisko"?

 Oczywiście, nie można zapominać o tym, że język jest żywy i ciągle się zmienia. Nowe słowa pojawiają się i znikają, a znaczenia starych ewoluują. Jednak warto pamiętać, że język jest naszym wspólnym dziedzictwem i powinniśmy o niego dbać.

Może czas wrócić do korzeni i zacząć mówić po polsku tak, jak mówili nasi dziadkowie? Może zamiast "eventu" organizować "imprezę", a zamiast "feedbacku" prosić o "opinie"? Oczywiście, brzmiałoby to nieco archaicznie, ale przynajmniej nie musielibyśmy się zastanawiać, czy używamy danego słowa poprawnie. A może po prostu stworzyć specjalny słownik anglicyzmów, który będzie tłumaczył nam, jak mówić po polsku, nie używając obcych słów?

| #anglikanizmy | #językpolski | #słownictwo | #globalizacja | #kultura | #media | #audiobook | #słuchowisko | #event | #feedback |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Rozmaitości