Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
42
BLOG

Emerytura – krótsza praca, większe wsparcie. Oczekiwania Polaków 2024.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Najnowszy ogólnopolski sondaż przeprowadzony 12 września 2024 r. pokazuje wyraźne stanowisko Polaków wobec kluczowych kwestii związanych z emeryturami. Zdecydowana większość społeczeństwa sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego oraz opowiada się za większym wsparciem socjalnym dla emerytów. Czego tak naprawdę oczekują Polacy i co te wyniki mówią o nastrojach społecznych?

Polska nie chce pracować dłużej! Społeczeństwo mówi „nie” podniesieniu wieku emerytalnego

 W czwartek, 12 września 2024 r., przeprowadzono ogólnopolski sondaż telefoniczny* dotyczący kluczowych kwestii związanych z systemem emerytalnym w Polsce. Wyniki badania jasno pokazują, że Polacy mają sprecyzowane oczekiwania wobec polityki społecznej – są przeciwni dalszemu wydłużaniu wieku emerytalnego, a jednocześnie wyraźnie opowiadają się za zwiększeniem wsparcia dla emerytów. Społeczna niechęć do zmian w systemie jest odczuwalna, a ich głos w tej sprawie jest wyraźny.

 Na pytanie, czy wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, aż 76-75%* z 20.676 respondentów odpowiedziało negatywnie. Zaledwie 24-25% było za taką zmianą, co wskazuje na silną dezaprobatę wobec dłuższego pozostawania w pracy. Widać tu nie tylko zmęczenie fizyczne, ale także psychiczne związane z koniecznością wydłużania kariery zawodowej w obliczu rosnących kosztów życia.

 Podobnie zdecydowana była odpowiedź na pytanie o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Aż 80% badanych opowiedziało się przeciw takiemu rozwiązaniu, co może wskazywać na przekonanie, że kobiety zasługują na wcześniejsze przejście na emeryturę ze względu na ich podwójną rolę społeczną, łączącą pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

 Najsilniejsze emocje wzbudza jednak kwestia wsparcia socjalnego dla emerytów. 91% respondentów uważa, że powinni oni otrzymywać więcej pomocy od państwa. To jasny sygnał, że społeczeństwo widzi w emerytach grupę szczególnie wrażliwą, która potrzebuje dodatkowych środków na godne życie. Z tego samego powodu, aż 87% badanych opowiedziało się za całkowitym zniesieniem podatku od emerytur, widząc w tym szansę na polepszenie warunków bytowych seniorów.

 Nie mniej istotna była kwestia bezpłatnych leków dla emerytów, która również zyskała ogromne poparcie. 82% respondentów uważa, że emeryci powinni mieć do nich nieograniczony, darmowy dostęp. To nie tylko postulat ekonomiczny, ale także wyraz solidarności społecznej z najstarszymi członkami społeczeństwa, którzy często borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi.

 Polska scena polityczna może spać spokojnie – emeryci nie chcą dłużej pracować, ale chętnie przyjmą darmowe leki, większe wsparcie finansowe i nieopodatkowane emerytury. Najwyraźniej marzenia o bezstresowej starości idą w parze z rosnącymi oczekiwaniami wobec państwa, które jak czarodziej za dotknięciem różdżki ma spełniać wszystkie życzenia. Aż się chce zapytać: kiedy pojawią się darmowe wakacje na Karaibach?

| #emerytura | #wiekemerytalny | #pomocsocjalna | #sondaż | #opodatkowanieemerytur | #bezpłatneleki | #systememerytalny | #równośćpłci | #politykaspołeczna | #Polacy |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 12 września 2024 r. na godz. 13:24 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

**Wyniki zakończyły się się z różnicą 1 punktu procentowego.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo