Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
42
BLOG

Emerytura – krótsza praca, większe wsparcie. Oczekiwania Polaków 2024.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Najnowszy ogólnopolski sondaż przeprowadzony 12 września 2024 r. pokazuje wyraźne stanowisko Polaków wobec kluczowych kwestii związanych z emeryturami. Zdecydowana większość społeczeństwa sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego oraz opowiada się za większym wsparciem socjalnym dla emerytów. Czego tak naprawdę oczekują Polacy i co te wyniki mówią o nastrojach społecznych?

Polska nie chce pracować dłużej! Społeczeństwo mówi „nie” podniesieniu wieku emerytalnego

 W czwartek, 12 września 2024 r., przeprowadzono ogólnopolski sondaż telefoniczny* dotyczący kluczowych kwestii związanych z systemem emerytalnym w Polsce. Wyniki badania jasno pokazują, że Polacy mają sprecyzowane oczekiwania wobec polityki społecznej – są przeciwni dalszemu wydłużaniu wieku emerytalnego, a jednocześnie wyraźnie opowiadają się za zwiększeniem wsparcia dla emerytów. Społeczna niechęć do zmian w systemie jest odczuwalna, a ich głos w tej sprawie jest wyraźny.

 Na pytanie, czy wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, aż 76-75%* z 20.676 respondentów odpowiedziało negatywnie. Zaledwie 24-25% było za taką zmianą, co wskazuje na silną dezaprobatę wobec dłuższego pozostawania w pracy. Widać tu nie tylko zmęczenie fizyczne, ale także psychiczne związane z koniecznością wydłużania kariery zawodowej w obliczu rosnących kosztów życia.

 Podobnie zdecydowana była odpowiedź na pytanie o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Aż 80% badanych opowiedziało się przeciw takiemu rozwiązaniu, co może wskazywać na przekonanie, że kobiety zasługują na wcześniejsze przejście na emeryturę ze względu na ich podwójną rolę społeczną, łączącą pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi.

 Najsilniejsze emocje wzbudza jednak kwestia wsparcia socjalnego dla emerytów. 91% respondentów uważa, że powinni oni otrzymywać więcej pomocy od państwa. To jasny sygnał, że społeczeństwo widzi w emerytach grupę szczególnie wrażliwą, która potrzebuje dodatkowych środków na godne życie. Z tego samego powodu, aż 87% badanych opowiedziało się za całkowitym zniesieniem podatku od emerytur, widząc w tym szansę na polepszenie warunków bytowych seniorów.

 Nie mniej istotna była kwestia bezpłatnych leków dla emerytów, która również zyskała ogromne poparcie. 82% respondentów uważa, że emeryci powinni mieć do nich nieograniczony, darmowy dostęp. To nie tylko postulat ekonomiczny, ale także wyraz solidarności społecznej z najstarszymi członkami społeczeństwa, którzy często borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi.

 Polska scena polityczna może spać spokojnie – emeryci nie chcą dłużej pracować, ale chętnie przyjmą darmowe leki, większe wsparcie finansowe i nieopodatkowane emerytury. Najwyraźniej marzenia o bezstresowej starości idą w parze z rosnącymi oczekiwaniami wobec państwa, które jak czarodziej za dotknięciem różdżki ma spełniać wszystkie życzenia. Aż się chce zapytać: kiedy pojawią się darmowe wakacje na Karaibach?

| #emerytura | #wiekemerytalny | #pomocsocjalna | #sondaż | #opodatkowanieemerytur | #bezpłatneleki | #systememerytalny | #równośćpłci | #politykaspołeczna | #Polacy |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 12 września 2024 r. na godz. 13:24 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

**Wyniki zakończyły się się z różnicą 1 punktu procentowego.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo