Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
145
BLOG

Zadowolenie czy rozczarowanie? Polacy oceniają rządy Donalda Tuska

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 1
Najnowszy sondaż telefoniczny przeprowadzony 6 września 2024 roku rzuca światło na zmieniające się nastroje Polaków. Wyniki badań wskazują na rosnący sceptycyzm wobec rządów Donalda Tuska, choć frekwencja wyborcza pozostaje wysoka. Czy Platforma Obywatelska jest w stanie utrzymać władzę w nadchodzących wyborach? Analizuje wyniki sondażu i ich konsekwencje polityczne.

Polska na rozdrożu: Czy KO ma szansę na wygraną w kolejnych wyborach?

 Polityka, jak zwykle, bywa pełna zawirowań, a najnowszy ogólnopolski sondaż telefoniczny* z dnia 6 września 2024 roku wyraźnie pokazuje, że rządy Donalda Tuska budzą w Polakach skrajne emocje. Choć w poprzednich wyborach Platforma Obywatelska zdołała odzyskać władzę, dziś zaledwie 35% respondentów deklaruje swoje zadowolenie z obecnej polityki rządu. W rzeczywistości, gdy zapytano wprost, czy  respondenci osobiście są zadowoleni z rządów Tuska, niemal połowa z 23.577 (48%) odpowiedziała "tak". Jednak w tym kontekście 52% respondentów wyraża swoją dezaprobatę, co sugeruje, że Tusk stracił poparcie u znacznej części elektoratu.

Kolejna tura wyborów – nadzieja czy iluzja?

 Jeszcze bardziej niepokojące dla obozu rządzącego są prognozy na przyszłość. Na pytanie "Czy myślisz, że Koalicja Obywatelska wygra następne wybory samodzielnie?", aż 96% respondentów odpowiedziało przecząco. To druzgoczący sygnał dla partii rządzącej, która może liczyć jedynie na 4% przekonanych o jej przyszłym sukcesie wyborczym. Wyborcy, zdaje się, odczuwają brak klarownej wizji i realnych szans na zdecydowane zwycięstwo.

Rząd a gospodarka – historia niespełnionych obietnic?

 Kiedy zapytano o realizację obietnic wyborczych, nastroje są niemal jednoznacznie negatywne. Tylko 1% ankietowanych wierzy, że rząd wywiązał się z tego, co zapowiadał. Kolejne pytanie, dotyczące potencjalnej poprawy sytuacji gospodarczej pod obecnym rządem, spotkało się z równie przytłaczającym pesymizmem. Aż 99% Polaków nie wierzy, że działania Tuska przyczynią się do poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju. To sygnał, że nadzieje, które niegdyś wiązano z powrotem byłego premiera do władzy, mogą powoli się wypalać.

Frekwencja wyborcza wciąż wysoka – a jednak brak wiary w zmiany?

 Jednym z bardziej zaskakujących wyników sondażu jest wysoka deklarowana frekwencja wyborcza. Aż 93% respondentów przyznało, że brało udział w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wskazuje to na głęboko zakorzenioną w społeczeństwie potrzebę uczestnictwa w procesach demokratycznych, choć wyniki sondażu sugerują, że Polacy coraz bardziej wątpią w to, że ich głos może coś realnie zmienić.

 Czy Koalicja Obywatelska ma jeszcze czas, by odwrócić ten trend? Z pewnością, polityczny krajobraz przed nadchodzącymi wyborami zapowiada się wyjątkowo burzliwie.

 Wygląda na to, że rząd Tuska nie tylko zapomniał o obietnicach, ale i o kalkulatorze. Kto by pomyślał, że z 35% zadowolonych wyborców wyjdzie ledwie 4% optymistów przedwyborczych! Może zamiast na politykę, lepiej postawić na cud gospodarczy – bo na razie ten cud to nie poprawa, a wyparcie.

| #DonaldTusk | #KoalicjaObywatelska | #wybory2025 | #polityka | #gospodarka | #sondaż | #niezadowolenie | #Polska |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 6 września 2024 r. na godz. 14:17 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka