Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
55
BLOG

Pycha czy pokora? Wybór, który zmienia wszystko

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Kultura Obserwuj notkę 0
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego jedni doświadczają większej Bożej łaski niż inni? Odpowiedź może leżeć głębiej, niż się wydaje. Słowa Jakuba i Psalmisty wskazują na kluczowy czynnik: naszą postawę wobec Boga i innych ludzi.

Pokora kluczem do Bożej łaski

 W liście Jakuba 4, 6 czytamy, że Bóg sprzeciwia się pysznym, a pokornym daje łaskę. To mocne stwierdzenie, które zaprasza nas do głębokiej refleksji nad naszym życiem. Pycha, to nie tylko arogancja czy wyniosłość, ale także przekonanie o własnej doskonałości, pogardzanie innymi oraz brak uznania Bożej obecności w naszym życiu. Z kolei pokora, to świadomość własnych ograniczeń, wdzięczność za otrzymane dary i gotowość służenia innym.

 Psalmista, z kolei, w głębokiej modlitwie, prosi Boga o poznanie swojej słabości i ograniczeń (Ps. 39, 4). Świadczy to o jego pokorze i pragnieniu zbliżenia się do Boga. Jego słowa są dla nas wezwaniem, abyśmy podobnie jak on, szukali w Bogu oparcia i nadziei (Ps. 39, 7).

Co to oznacza dla nas?

 Kiedy przyjmujemy postawę pokornej zależności od Boga, otwieramy się na Jego działanie w naszym życiu. Bóg, który jest źródłem wszelkiej łaski, obdarza nas hojnie swoimi darami. Jednak warunkiem otrzymania tych darów jest nasza gotowość do przyjęcia ich z pokorą.

 Zastanów się nad swoim życiem. Czy jesteś bardziej skłonny do pychy, czy do pokory? Jakie owoce przynosi w twoim życiu postawa pychy, a jakie pokory? Poproś Boga o pomoc w przezwyciężeniu pychy i o wzrost w pokorze.

Modlitwa:

Kochający Ojcze, dziękuję Ci za Twoją nieskończoną łaskę. Dziękuję, że zawsze jesteś przy mnie, nawet gdy ja oddalam się od Ciebie. Pomóż mi żyć w pokorze i zaufaniu do Ciebie. Niech moje życie będzie świadectwem Twojej miłości. Amen.

| #pokora | #pycha | #łaskaBoża | #Biblia | #Jakub | #Psalmista | #modlitwa | #rozwójduchowy | #życiechrześcijańskie |

Przeczytaj również:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura