Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
24
BLOG

Polacy w cieniu strachu: NATO ponad wszystko, obowiązkowa służba wojskowa? Niekoniecznie..

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 1
Ogólnopolski sondaż z dnia 27 sierpnia 2024 roku ujawnił, jak głęboko zakorzeniony jest w Polakach lęk przed zagrożeniami zewnętrznymi oraz jak silna jest ich wiara w sojusze militarne. Ale czy jesteśmy gotowi ponieść konsekwencje własnych obaw?

Niezwykły Konsensus czy Paranoja Bezpieczeństwa? Polacy niemal jednomyślnie za NATO, ale czy to wystarczy?

 Sondaż przeprowadzony* 27 sierpnia 2024 roku wyraźnie pokazuje, jak Polacy postrzegają kwestie bezpieczeństwa narodowego. Wyniki są zaskakująco jednoznaczne – przynależność Polski do NATO popiera aż 97% z 17.923 respondentów. To wyraźny znak, że Polacy widzą w Sojuszu Północnoatlantyckim fundament swojej obronności. Jednak czy tak masowe poparcie nie wynika bardziej z lęku przed nieznanym niż ze świadomego zrozumienia roli NATO?

 Pytanie o zwiększenie wydatków na wojsko również spotkało się z wyraźnym poparciem – 82% respondentów jest za. Wydaje się, że dla Polaków wydatki na armię to konieczność, której nie można lekceważyć w obliczu narastających napięć międzynarodowych. Ale czy te środki są wydawane efektywnie? Czy nie jest to po prostu reakcja obronna, wynikająca z obaw, a nie realnych potrzeb?

 Unia Europejska, pomimo licznych kontrowersji, cieszy się dużym poparciem – 88% respondentów uważa, że Polska powinna pozostać jej członkiem. Wydaje się, że pomimo coraz głośniejszych głosów krytyki wobec unijnej biurokracji, Polacy dostrzegają korzyści płynące z członkostwa.

 Największe zaskoczenie budzi jednak pytanie o obowiązkową służbę wojskową. Zaledwie 48% respondentów popiera ten pomysł, co wskazuje na głębokie podziały w społeczeństwie. Czyżby patriotyzm Polaków kończył się tam, gdzie zaczyna się realna odpowiedzialność?

 Ciekawym punktem badania jest także poparcie dla rozszerzenia NATO o nowe kraje. 68% Polaków popiera ten pomysł, co może świadczyć o przekonaniu, że silniejszy sojusz to lepsza obrona. Ale czy więcej znaczy lepiej? Historia uczy, że nie zawsze.

 Wygląda na to, że Polacy są gotowi wzmocnić NATO, zwiększyć wydatki na wojsko i umocnić nasze miejsce w UE, byle tylko ktoś inny stał na straży naszego bezpieczeństwa. Bo kiedy przychodzi co do czego, obowiązkowa służba wojskowa to temat, którego wolelibyśmy unikać. Czyżbyśmy stali się narodem strategów bez chęci do walki?

| #NATO | #PolskaBezpieczeństwo | #SondażOpinii | #SłużbaWojskowa | #UE | #PolitykaMiędzynarodowa | #ObronaNarodowa | #SpołeczeństwoPolskie |

Oprac. redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dnia 27 sierpnia 2024 r. na godz. 18:35 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka