Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
55
BLOG

Polska między sacrum a świeckością – najnowsze sondaże ujawniają podziały

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 4
Najnowszy sondaż ujawnia głębokie podziały w społeczeństwie polskim na temat roli Kościoła. Zaskakująco wysoka liczba Polaków popiera likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie apolityczności w świątyniach, podczas gdy kwestia małżeństw jednopłciowych wciąż dzieli naród. Czy te wyniki zwiastują głębokie przemiany społeczne?

Kościół na rozdrożu: Czy Polacy gotowi na zmiany?

 W Polsce, kraju o głęboko zakorzenionej religii chrześcijańskiej czy tradycji katolickiej, Kościół od zawsze odgrywał kluczową rolę nie tylko w sferze duchowej, ale również w politycznej i społecznej. Jednak najnowszy ogólnopolski sondaż* przeprowadzony przez MobiWin - E-Sondaże, w dniu 22 sierpnia 2024 roku, wskazuje na rosnące napięcia i zmieniające się nastroje wśród Polaków.

 Wyniki sondażu, w którym zadano pięć kluczowych pytań dotyczących relacji państwo-Kościół, ukazują kraj podzielony między tradycję a nowoczesność. Na pytanie dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego, aż 57% respondentów z 19.198 odpowiedziało twierdząco, co może świadczyć o rosnącym pragnieniu uniezależnienia Kościoła od państwowych funduszy. Ta odpowiedź może być interpretowana jako wyraz frustracji społeczeństwa wobec postrzeganego przywileju Kościoła.

 Nieco mniej jednoznaczne są wyniki dotyczące ślubów małżeństw jednopłciowych, gdzie 49% ankietowanych opowiada się za ich dopuszczeniem przez Kościół, a 51% jest przeciwna. Te dane obrazują głęboki podział w społeczeństwie, gdzie tradycyjne wartości zderzają się z nowymi, bardziej liberalnymi poglądami.

 Najbardziej jednolitym wynikiem była odpowiedź na pytanie o apolityczność Kościoła – aż 95% respondentów uważa, że Kościół powinien pozostać poza polityką. To silne przesłanie, które może stanowić wyzwanie dla hierarchii kościelnej, zwłaszcza w kontekście historycznej roli Kościoła w kształtowaniu polityki w Polsce.

 Równie interesujące są wyniki dotyczące pedofilii w Kościele, gdzie 64% ankietowanych uznaje ją za realny problem. W obliczu skandali, które wstrząsnęły Kościołem na całym świecie, także w Polsce rośnie świadomość i niezgoda na zamiatanie problemu pod dywan.

 Jednak to pytanie o świeckość państwa przynosi największy dysonans – 57% respondentów uważa, że Polska nie powinna być krajem świeckim. Wydaje się, że mimo rosnącej krytyki, tradycja katolicka wciąż ma zbyt silne korzenie w polskim społeczeństwie.

 Czyżby Kościół katolicki miał w Polsce swoistą schizofrenię? Z jednej strony 95% Polaków pragnie apolityczności świątyń, z drugiej – 57% nie widzi problemu z przenikaniem religii do państwa. Wygląda na to, że kościelne kazania przesiąkły polityką jak msza święcona wodą z kranu.

| #Kościół | #Sondaż | #Społeczeństwo | #Polska | #Polityka | #Świeckość | #FunduszKościelny | #MałżeństwaJednopłciowe | #Pedofilia | #Apolityczność |

Oprac.redaktor Gniadek

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na kosztowne leczenie po chorobie nowotworowej. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dnia 22 sierpnia 2024 r. na godz. 11:46 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo