Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
24
BLOG

Duchowni w Polityce? Polacy są na Tak!

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 1
Ogólnopolski sondaż z dnia 25 lipca 2024 roku przynosi zaskakujące wyniki dotyczące finansowania Kościoła, zaangażowania duchownych w politykę oraz miejsca religii w edukacji. Czy jesteśmy świadkami nowej ery w relacjach państwa i Kościoła?

Polacy mówią "Tak" dla Politycznego zaangażowania duchownych, ale "Nie" dla lekcji religii w Kościele - Czy nastał czas zmian?

 Wyniki ogólnopolskiego sondażu telefonicznego* przeprowadzonego 25 lipca 2024 roku przez MobiWin - E-Sondaże rzucają nowe światło na postawy Polaków wobec Kościoła. Z 18.851 respondentów aż 66% uważa, że państwo przeznacza zbyt dużo pieniędzy na Fundusz Kościelny, który w 2024 roku wynosi 257 milionów złotych. Wygląda na to, że znacząca część społeczeństwa krytycznie podchodzi do wydatków publicznych na instytucje religijne.

 Jednakże, to nie jedyny temat, który wywołuje silne emocje. Aż 67% Polaków popiera angażowanie się duchownych w politykę. To zaskakujące poparcie sugeruje, że w narodzie istnieje duże przyzwolenie na bardziej aktywną rolę Kościoła w sprawach publicznych. Czy to oznacza powrót do czasów, gdy duchowni odgrywali istotną rolę w życiu politycznym kraju?

 Z drugiej strony, 89% respondentów uważa, że lekcje religii powinny pozostać w szkołach, a nie być przeniesione do kościołów. To może świadczyć o tym, że Polacy wciąż widzą wartość edukacyjną religii w ramach formalnego systemu szkolnego, pomimo rosnącej laicyzacji społeczeństwa.

 Równocześnie, 69% ankietowanych jest przeciwnych promowaniu równości płci w strukturach kościelnych. To wyraźnie pokazuje, że mimo ogólnego poparcia dla praw kobiet w innych sferach życia, Kościół pozostaje ostoją tradycji i konserwatyzmu.

 Co ciekawe, mimo tych wszystkich zastrzeżeń, aż 85% Polaków pozytywnie ocenia funkcjonowanie Kościoła. To pokazuje, że mimo pewnych kontrowersji i krytyki, Kościół w Polsce nadal cieszy się dużym zaufaniem i szacunkiem w społeczeństwie.

Może to wszystko dlatego, że duchowni wiedzą, jak „prowadzić owieczki” zarówno na polu duchowym, jak i politycznym. A może Polacy po prostu lubią tradycję, zwłaszcza jeśli jest podana z nutką nowoczesności i posypana odrobiną politycznego pieprzu?

| #Kościół | #Polityka | #FunduszKościelny | #Religia | #Edukacja | #RównośćPłci | #Sondaż | #Polska | #Duchowni | #Społeczeństwo |

Przeczytaj również:

Proszę możesz podarować mi na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ wspierając mój wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na walkę z chorobą nowotworową. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych.

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dnia 23 lipca 2024 r. [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka