W Ewangelii Mateusza (18, 21-22) Piotr pyta Jezusa, ile razy ma przebaczyć swojemu bratu, gdy ten zgrzeszy przeciwko niemu. Jezus odpowiada: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, ale aż siedemdziesiąt siedem razy".
Ile razy mam przebaczyć? 7 razy? 77 razy? Niekończące się miłosierdzie
Ta odpowiedź Jezusa może wydawać się nam trudna do zrozumienia. Jak możemy przebaczać komuś, kto krzywdzi nas nieustannie?
Kluczem do zrozumienia tej nauki Jezusa jest miłosierdzie. Miłosierdzie to nie tylko przebaczenie, ale także współczucie i chęć niesienia pomocy. Kiedy przebaczamy komuś, nie zapominamy o tym, co zrobił, ale rezygnujemy z pragnienia zemsty i życzenia mu zła. Zamiast tego wybieramy życzliwość i miłość.
Przebaczenie nie jest łatwe, ale jest konieczne dla naszego własnego dobra. Gniew i uraza zatruwają nasze serca i uniemożliwiają nam prawdziwe szczęście. Kiedy przebaczamy, uwalniamy się od tych negatywnych emocji i otwieramy się na miłość i pokój.
Przebaczenie jest również darem, który dajemy innym. Kiedy przebaczamy komuś, dajemy mu szansę na zmianę i poprawę. Pokazujemy mu, że go kochamy i akceptujemy, pomimo jego błędów.
Jak praktykować przebaczenie?
- Modlitwa: Proś Boga o pomoc w przebaczeniu innym.
- Refleksja: Pomyśl o tym, jak ty sam zostałeś przebaczony przez Boga i innych ludzi.
- Empatia: Spróbuj zrozumieć perspektywę osoby, która cię skrzywdziła.
- Konfrontacja: Jeśli to możliwe, porozmawiaj z osobą, która cię skrzywdziła i powiedz jej, że jej przebaczasz.
- Puść to: Nie rozpamiętuj krzywdy i nie wracaj do przeszłości.
Przebaczenie to nie jest jednorazowy akt. To proces, który trwa całe życie. Ale im częściej będziemy przebaczać, tym łatwiej nam będzie to robić i tym szczęśliwsze będzie nasze życie.
Modlitwa:
Boże, dziękuję Ci za Twoją miłość i miłosierdzie. Proszę Cię o pomoc w przebaczeniu innym tak, jak Ty przebaczyłeś mnie. Daj mi siłę, abym mógł pokonać gniew i urazy oraz otworzyć swoje serce na miłość i pokój. Amen.
| #przebaczenie | #miłosierdzie | #miłość | #pokój | #EwangeliaMateusza | #JezusChrystus |
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura