Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
18
BLOG

Czy obywatele będą mogli nabywać akcje przedsiębiorstw strategicznych?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 0
Czy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przedstawi projekt ustawy wprowadzającej akcjonariat obywatelski, który umożliwi obywatelom nabywanie akcji kluczowych przedsiębiorstw strategicznych? Taka inicjatywa miłaby na celu demokratyzację gospodarki oraz wsparcie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju poprzez bezpośrednie zaangażowanie obywateli w posiadanie i zarządzanie majątkiem narodowym.

USTAWA ...

o wprowadzeniu akcjonariatu obywatelskiego w Polsce

Art. 1.  Cel ustawy

  1. Ustawa niniejsza ma na celu wprowadzenie mechanizmów umożliwiających obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej udział w własności przedsiębiorstw strategicznych poprzez nabywanie akcji tychże przedsiębiorstw, zwiększenie demokratyzacji gospodarki oraz wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju.

Art. 2.  Definicje

  1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

    1) "akcjonariacie obywatelskim" - należy przez to rozumieć system, w którym obywatele nabywają akcje przedsiębiorstw strategicznych.

    2) "przedsiębiorstwach strategicznych" - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, określone w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie niniejszej ustawy.

    3) "obywatelu" - należy przez to rozumieć osobę posiadającą obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 3.  Zakres podmiotowy

  1. Ustawa dotyczy przedsiębiorstw strategicznych, które zostaną wytypowane do udziału w programie akcjonariatu obywatelskiego na podstawie odrębnych przepisów wykonawczych.

Art. 4.  Warunki udziału obywateli w akcjonariacie obywatelskim

  1. Obywatele mają prawo nabywać akcje przedsiębiorstw strategicznych na zasadach określonych w niniejszej ustawie oraz przepisach wykonawczych.
  2. Cena nabycia akcji przez obywateli nie może przekraczać ich wartości nominalnej.

Art. 5.  Fundusz Akcjonariatu Obywatelskiego

  1. Tworzy się Fundusz Akcjonariatu Obywatelskiego (dalej: "Fundusz"), zarządzany przez podmiot wyznaczony przez Ministra Finansów, w celu gromadzenia akcji przedsiębiorstw strategicznych i ich dystrybucji na rzecz obywateli.
  2. Fundusz działa na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Art. 6.  Procedura nabywania akcji

  1. Nabywanie akcji przez obywateli odbywa się w trybie publicznej oferty, której szczegóły są określane przez Fundusz w porozumieniu z Ministrem Finansów.
  2. Publiczna oferta nabycia akcji musi być ogłoszona co najmniej na 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Art. 7.  Ograniczenia w obrocie akcjami

  1. Akcje nabyte w ramach akcjonariatu obywatelskiego nie mogą być zbywane przez okres 5 lat od daty ich nabycia.
  2. Przepis ust. 1 nie dotyczy zbywania akcji na rzecz członków rodziny oraz w przypadkach dziedziczenia.

Art. 8.  Ulgi podatkowe

  1. Dochody z dywidend oraz zbycia akcji nabytych w ramach akcjonariatu obywatelskiego są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych przez okres 5 lat od daty nabycia akcji.

Art. 9.  Ochrona interesów obywateli

  1. Fundusz jest zobowiązany do informowania obywateli o ryzykach związanych z inwestowaniem w akcje oraz o ich prawach i obowiązkach wynikających z posiadania akcji.

Art. 10.  Przepisy wykonawcze

  1. Minister Finansów, w porozumieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, określi w drodze rozporządzenia:

    1) listę przedsiębiorstw strategicznych uczestniczących w akcjonariacie obywatelskim,

    2) szczegółowe zasady funkcjonowania Funduszu Akcjonariatu Obywatelskiego,

    3) warunki i tryb nabywania akcji przez obywateli.

Art. 11.  Przepisy końcowe

1. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 UZASADNIENIE

 Ustawa miałaby na celu wprowadzenie systemu akcjonariatu obywatelskiego, który umożliwi obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej udział w własności przedsiębiorstw strategicznych. Mechanizm ten ma na celu zwiększenie demokratyzacji gospodarki oraz wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Wprowadzenie Funduszu Akcjonariatu Obywatelskiego oraz ulg podatkowych ma na celu zachęcenie obywateli do inwestowania w akcje i aktywnego udziału w gospodarce.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka