Czy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przedstawi projekt ustawy wprowadzającej akcjonariat obywatelski, który umożliwi obywatelom nabywanie akcji kluczowych przedsiębiorstw strategicznych? Taka inicjatywa miłaby na celu demokratyzację gospodarki oraz wsparcie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju poprzez bezpośrednie zaangażowanie obywateli w posiadanie i zarządzanie majątkiem narodowym.
USTAWA ...
o wprowadzeniu akcjonariatu obywatelskiego w Polsce
Art. 1. Cel ustawy
- Ustawa niniejsza ma na celu wprowadzenie mechanizmów umożliwiających obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej udział w własności przedsiębiorstw strategicznych poprzez nabywanie akcji tychże przedsiębiorstw, zwiększenie demokratyzacji gospodarki oraz wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju.
Art. 2. Definicje
- Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) "akcjonariacie obywatelskim" - należy przez to rozumieć system, w którym obywatele nabywają akcje przedsiębiorstw strategicznych.
2) "przedsiębiorstwach strategicznych" - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, określone w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie niniejszej ustawy.
3) "obywatelu" - należy przez to rozumieć osobę posiadającą obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 3. Zakres podmiotowy
- Ustawa dotyczy przedsiębiorstw strategicznych, które zostaną wytypowane do udziału w programie akcjonariatu obywatelskiego na podstawie odrębnych przepisów wykonawczych.
Art. 4. Warunki udziału obywateli w akcjonariacie obywatelskim
- Obywatele mają prawo nabywać akcje przedsiębiorstw strategicznych na zasadach określonych w niniejszej ustawie oraz przepisach wykonawczych.
- Cena nabycia akcji przez obywateli nie może przekraczać ich wartości nominalnej.
Art. 5. Fundusz Akcjonariatu Obywatelskiego
- Tworzy się Fundusz Akcjonariatu Obywatelskiego (dalej: "Fundusz"), zarządzany przez podmiot wyznaczony przez Ministra Finansów, w celu gromadzenia akcji przedsiębiorstw strategicznych i ich dystrybucji na rzecz obywateli.
- Fundusz działa na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Art. 6. Procedura nabywania akcji
- Nabywanie akcji przez obywateli odbywa się w trybie publicznej oferty, której szczegóły są określane przez Fundusz w porozumieniu z Ministrem Finansów.
- Publiczna oferta nabycia akcji musi być ogłoszona co najmniej na 30 dni przed jej rozpoczęciem.
Art. 7. Ograniczenia w obrocie akcjami
- Akcje nabyte w ramach akcjonariatu obywatelskiego nie mogą być zbywane przez okres 5 lat od daty ich nabycia.
- Przepis ust. 1 nie dotyczy zbywania akcji na rzecz członków rodziny oraz w przypadkach dziedziczenia.
Art. 8. Ulgi podatkowe
- Dochody z dywidend oraz zbycia akcji nabytych w ramach akcjonariatu obywatelskiego są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych przez okres 5 lat od daty nabycia akcji.
Art. 9. Ochrona interesów obywateli
- Fundusz jest zobowiązany do informowania obywateli o ryzykach związanych z inwestowaniem w akcje oraz o ich prawach i obowiązkach wynikających z posiadania akcji.
Art. 10. Przepisy wykonawcze
- Minister Finansów, w porozumieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, określi w drodze rozporządzenia:
1) listę przedsiębiorstw strategicznych uczestniczących w akcjonariacie obywatelskim,
2) szczegółowe zasady funkcjonowania Funduszu Akcjonariatu Obywatelskiego,
3) warunki i tryb nabywania akcji przez obywateli.
Art. 11. Przepisy końcowe
1. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
UZASADNIENIE
Ustawa miałaby na celu wprowadzenie systemu akcjonariatu obywatelskiego, który umożliwi obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej udział w własności przedsiębiorstw strategicznych. Mechanizm ten ma na celu zwiększenie demokratyzacji gospodarki oraz wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Wprowadzenie Funduszu Akcjonariatu Obywatelskiego oraz ulg podatkowych ma na celu zachęcenie obywateli do inwestowania w akcje i aktywnego udziału w gospodarce.
Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka