Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
24
BLOG

Ustawa akcjonariat pracowniczy w polskich przedsiębiorstwach?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Gospodarka Obserwuj notkę 0
Czy Rząd przedstawi projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie akcjonariatu pracowniczego w polskich przedsiębiorstwach? Nowe przepisy umożliwiałyby pracownikom nabywanie akcji firm po preferencyjnych cenach, co zwiększyłoby ich zaangażowanie i współudział w zarządzaniu, np. projekt przewidujący także ulgi podatkowe oraz ochronę praw pracowniczych, mając na celu wzmocnienie więzi między pracownikami a pracobiorcami od strony przedsiębiorców.

Projekt Ustawy 

o wprowadzeniu akcjonariatu pracowniczego

Rozdział 1. Przepisy ogólne

Art. 1. [Przedmiot ustawy]

Ustawa określa zasady i warunki wprowadzenia akcjonariatu pracowniczego w przedsiębiorstwach mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zwiększenia zaangażowania pracowników w zarządzanie oraz rozwój przedsiębiorstw.

Art. 2. [Definicje]

Na potrzeby niniejszej ustawy poniższe określenia oznaczają:

  1. „akcjonariat pracowniczy” - posiadanie akcji przez pracowników przedsiębiorstwa;
  2. „pracownik” - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę;
  3. „przedsiębiorstwo” - jednostka gospodarcza prowadząca działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rozdział 2. Program Akcji Pracowniczych (ESOP)

Art. 3. [Tworzenie Programów Akcji Pracowniczych]

  1. Przedsiębiorstwa mogą tworzyć Programy Akcji Pracowniczych (Employee Stock Ownership Plans, ESOP), umożliwiające pracownikom nabywanie akcji przedsiębiorstwa.
  2. ESOP może być finansowany ze środków własnych przedsiębiorstwa lub w drodze emisji nowych akcji.

Art. 4. [Warunki uczestnictwa w ESOP]

  1. Uczestnictwo w ESOP jest dobrowolne.
  2. Pracownikom przysługuje prawo nabycia akcji po preferencyjnych cenach lub bezpłatnie, na warunkach określonych w regulaminie ESOP.
  3. Regulamin ESOP, opracowany przez przedsiębiorstwo, określa szczegółowe zasady przyznawania, nabywania i sprzedaży akcji, a także prawa i obowiązki uczestników programu.

Art. 5. [Ulgi podatkowe]

  1. Dochody uzyskane przez pracowników z tytułu nabycia akcji w ramach ESOP są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości określonej w odrębnych przepisach.
  2. Przedsiębiorstwa, które wprowadzają ESOP, mogą korzystać z ulg podatkowych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozdział 3. Ochrona praw pracowniczych

Art. 6. [Prawa akcjonariuszy-pracowników]

  1. Pracownicy posiadający akcje w ramach ESOP mają prawo uczestniczyć w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy oraz korzystać z prawa głosu.
  2. Przedsiębiorstwo zapewnia pracownikom dostęp do informacji dotyczących działalności i wyników finansowych przedsiębiorstwa.

Art. 7. [Ochrona przed nadużyciami]

  1. Wszelkie działania mające na celu zmniejszenie wartości nabytych przez pracowników akcji są zakazane.
  2. Pracownicy mają prawo zgłaszać przypadki naruszeń przepisów niniejszej ustawy do właściwego organu nadzoru.

Rozdział 4. Przepisy końcowe

Art. 8. [Nadzór nad realizacją ustawy]

  1. Nadzór nad realizacją przepisów niniejszej ustawy sprawuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
  2. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb tworzenia oraz funkcjonowania ESOP, mając na uwadze potrzebę ochrony praw pracowników i stabilności finansowej przedsiębiorstw.

Art. 9. [Przepisy przejściowe]

Przedsiębiorstwa, które zamierzają wprowadzić ESOP, zobowiązane są do przygotowania odpowiednich regulaminów oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej wśród pracowników w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 10. [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Art. 11. [Przepisy uchylające]

Tracą moc wszelkie przepisy sprzeczne z niniejszą ustawą.

---

 Niniejszy projekt ustawy miałby na celu stworzenie ram prawnych dla wprowadzenia akcjonariatu pracowniczego w Polsce, co powinno przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników w zarządzanie przedsiębiorstwami oraz poprawy ich wyników finansowych.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka